V době od 15. – 23. srpna bude možné zastihnout na náměstí, v parku a dalších malebných zákoutích města a jeho okolí, výtvarníky se stojanem, paletou a štětci v tvůrčím zaujetí.

Milovzorov se vrací

Přijíždí k nám již poněkolikáté ukrajinský malíř, sochař a designér Oleksander Petrovič Milovzorov, který si oblíbil naši zemi a mnohokrát zde vystavoval. Byl jedním z účastníků prvního plenéru a jeho obrazy byly takřka všechny prodány na výstavě. Je také spoluvlastníkem Galerie 36 v historickém centru Kyjeva, kde vystavovala plejáda českých výtvarníků jako manželé Vavrysovi, Vladimír Komárek, Michail Ščigol a mnoho dalších.

Tato galerie je místem setkání mnohých Čechů, kteří v hlavním městě Ukrajiny pobývají, diplomaty a veřejné činitele nevyjímaje. Patří k elitě výtvarníků své země a udivuje obrovským záběrem a rozsahem tvorby. S jeho pracemi se můžete setkat v celé Evropě.

„Pro Milovzorova jsme předloni připravili velkou výstavu, která byla v Hradci Králové otevřena ve výstavní síni Biskupství královéhradeckého. Loni proběhla další výstava jeho prací v semilském archívu," představuje umělce Miloš Starý. Letos stejně jako po všechny tři roky se plenéru účastní i architekt, sochař, keramik a fotograf Miloš Šedivý, kterého publikum zná jednak díky spolupráci s Vladimírem Komárkem a také díky několika velkým výstavám objektů z hlíny, porcelánu, skla, kovu a fotografií v jičínské galerii a vokšické galerii JB Spektrum.

Třetího ze zakladatelů tradice, malíře a architekta Michaila Ščigola, netřeba představovat. Železnický malíř jako každý rok poskytl svůj ateliér svým dalším přátelům, kteří pak vystavili své krajiny a jičínská zákoutí ve velké zasedací místnosti Městského úřadu v Jičíně. Dlužno dodat, že o jejich výtvarná díla byl veliký zájem.

Plejáda umělců

I letos bude Michailův dům a také krásný jičínský zámek hostit umělce. Přijedou další noví výtvarníci. Velmi originální Kateřina Sokolova-Zyzak z Varšavy, jejímž pradědečkem byl slavný vědec Ivan Petrovič Pavlov. Ta letos stejně jako v loňském roce dorazí i se svou dcerou Máňou, která je profesionální fotografkou a bude dokumentovat atmosféru plenéru, dále pak skvělý akademický malíř Anatolij Borodkin z Rigy tentokrát i se svou manželkou, profesorkou akademie výtvarných umění v Rize.

Plejádu výtvarníků uzavírá Peter Titievskyi z Odessy. Z domácích umělců jsme letos pozvali mimořádného umělce, jehož životním tématem je město Jičín a jeho okolí, Břetislava Kužela, jehož obrazy kromě nám známých jičínských zákoutí vypráví příběhy, které se ve městě udály, a přibližuje nám jejich genius loci.

„Ti všichni by se do Ščigolova železnického ateliéru vešli jen stěží, proto jsme využili stejně jako v minulém roce laskavé nabídky města Jičína a ubytovali některé umělce v zámku a využili pohostinství velké zasedací místnosti Městského úřadu, kde se bude konat závěrečná výstava. Za to náleží městu velký dík. Ten patří též Janu Entovi a Davidu Brusákovi, kteří se postarají o umělce ubytované v Jičíně po stránce gastronomické ve svém restaurantu U dělové koule v Hotelu Jičín. Každý z účastníků zanechá v Jičíně jedno plátno. Sbírka obrazů účastníků mezinárodních jičínských plenérů se tak může stát po letech velmi zajímavou," dodává Miloš Starý. Výstava prací bude ve velké zasedací síni MÚ v sobotu 23. srpna od 10 hodin, kde si každý může vybrat a zakoupit svůj obraz.

Jménem účastníků 4. mezinárodního jičínského plenéru Vás na tuto výstavu srdečně zveme.   Miloš Starý