Už přes dvacet let se s končícím létem zdarma otevírají veřejnosti mnohé z památek v rámci Dnů evropského dědictví. Letošním tématem celoevropského projektu jsou „památky znovuzrozené". Vrcholem se už tradičně stane nadcházející druhý zářijový víkend.

Lidé se dostanou i do míst, kam je obvykle přístup zapovězen, leckde jsou připraveny i výstavy, koncerty či tvůrčí dílny.

V regionu nabízí program pět měst, kromě Trutnova, Žacléře a Úpice také Jilemnice i Turnov. Seznam památek pak čítá desítky položek.

Oslavy v největším městě regionu se rozjedou odbitím desáté sobotní hodiny na Krakonošově náměstí. Jeden z hlavních programů obstará rekonstrukce dobového korza. Na základě vzpomínek spisovatele a rodáka Josefa Mühlbergera upomenou v Trutnově na korzování, předválečný každodenní rituál. Tradice pomalých procházek po náměstí byla zrušena s podzimem roku 1938. Zájemci si na místě budou moci vypůjčit i módní doplňky.

Kromě promenádování pak bude zpřístupněno hned osm objektů: Stará radnice, Haasův palác, Muzeum Podkrkonoší, kostel Narození Panny Marie, podzemní chodba v parku, Janská kaple, památník generála Gablenze či dělostřelecká tvrz Stachelberg.

Program vyplní i výstavy a koncerty, s nimiž se Trutnov rozloučí s létem. Od Uffa ve 13 hodin bude v sobotu odjíždět autobus, který zájemce odveze do běžně nepřístupných kaplí ve Studenci, Poříčí a Voletinách.

Na dny evropského dědictví zve také úpické městské kulturní středisko. Veřejnosti budou v sobotu zpřístupněna zajímavá místa, kterými se ubírala místní historie. Akce se koná od 10 do 17 hodin.

„Připomeneme také 125. výročí úmrtí významného úpického lékaře očních chorob, starosty Antonína Teuchmanna. Setkání některých z jeho potomků se uskuteční v městském muzeu v rámci přednášky (od 16.00 hodin) věnované této významné osobnosti úpických dějin," zve Jana Nešněrová z úpického kulturního střediska.

V městském muzeu a galerii Julie W. Mezerové od 15.30 hodin proběhne také povídání o úpickém loutkáři Josefu Vídovi, včetně ukázky z historické hry. Zpřístupněny budou Kostel sv. Jakuba Většího, Husův sbor nebo budova Divadla Aloise Jiráska včetně technického zázemí.

V horském středisku hlavní program odstartuje odhalením pamětní tabule spisovatele Jaroslava Havlíčka již zítra v 16 hodin. Vyvrcholí pak sobotou. Už tradičně bude zpřístupněna radniční věž, návštěvníci budou ale moci vystoupat také do věže základní školy Komenského nebo navštívit Kostel sv. Vavřince. Bohatý program je připravený do prostor jilemnického pivovaru a Krkonošského muzea. Zájemci se mohou těšit na prezentaci a přednášku o restaurování papíru, loutková představení nebo povídání a ukázky restaurování malby, nábytku nebo keramiky.

Hrad Valdštejn se sobotní folklórní a společenskou akcí, židovský hřbitov a synagoga s dnešní přednáškou o Izraeli a Palestině nebo státní zámek Hrubý Rohozec s celovíkendovou nabídkou prohlídek, jejichž tématem je Putování za renesancí. To budou hlavní lákadla Dnů evropského dědictví na Turnovsku.

Nadcházející středu pak bude zpřístupněna budova Základní školy Turnov ve Skálově ulici. Zde zájemci dostanou mezi 15 až 17 hodinou možnost vystoupat do věže. Ta obvykle není přístupná veřejnosti, je z ní však velice dobrý výhled na Turnov a okolí.

Železniční depo pro celé rodiny

Jednou z neoblíbenějších zastávek trutnovských Dnů evropského dědictví je železniční depo. Letos nabídne dvě výstavy a další program včetně jízd historického vlaku:

• výstavy Železnice na Trutnovsku, Jak se cestovalo dříve
• jízdy na malé posunovací mašince v areálu depa
• prohlídka areálu a technologie depa
• výstava lokomotiv a vozů ČD, strojů na údržbu tratí SŽDC, komponentů z motorových vozů a lokomotiv
• modelová kolejiště Klubu modelářů Trutnov, ESK Česká Skalice, Merkur

Na Dnech evropského dědictví letos začne i varhanní festival

Varhany bývají označovány za královský nástroj a především jim je každoročně věnovaný Orlicko kladský festival. Letos již 19. ročník začne tuto sobotu, první koncert se uskuteční v žacléřském kostele Nejsvětější Trojice.

„V předchozích letech hrály v rámci Dne evropského dědictví hudební skupiny na náměstí, letos jsme udělali změnu. Po skončení prohlídek se lze plynule přesunout do kostela a poslechnout si tentokrát trochu jinou, ale zajímavou hudbu v kvalitním podání," zve organizátorka žacléřské akce Eva Rennerová. Koncert začne v 18 hodin a představí se Vojtěch Novák (varhany) a Jan Vitinger (trubka).

Orlicko kladský festival letos nabídne dvě desítky koncertů v širokém regionu. Do trutnovského okresu se vrátí 26. září vystoupením v úpickém Husově sboru a 1. listopadu ve rtyňském kostel sv. Jana Křtitele

Žacléřský program DED začne ve 13 hodin a nabídne 10 zastávek. Městské muzeum k tomu připravilo vernisáž výstavy spolku úpických výtvarníků a tvůrčí dílnu zaměřenou na linoryt, netradiční bude možnost vstoupit do podzemí historické kašny na náměstí. Jedno z nejzajímavějších zastavení ale nebude letos patřit historické budově, nýbrž tvorbě zcela nové. Brány totiž otevřou unikátní zahrady u mateřských škol, které se zcela vymykají běžným představám..