Kolektiv činorodých lidí si připravil další ročník Divovánoc a je třeba dodat, že v pořadatelství této netradiční adventní akce jsou čím dál většími mistry.

Ježíšek se narodil Marii a Josefovi na nádraží. Kdo tomu nevěří, ten nejspíš neviděl inscenaci na nádvoří lodžie, která letošní Divovánoce odstartovala. Stejně jako místo, kde se skutečná postava Ježíše Krista zřejmě narodila, jsou i nádraží uzlem, kde se setkávají lidé rozdílného původu.

Zlořád v tomto pojetí představovala dvojice ukrutných úředníků (celníků?), vybavených dlouhými černými koženými plášti s velkými límci a nekompromisní dikcí. Marie a Josef však i díky dobrotě jiných lidí všem protivenstvím unikli a Spasitel se narodil.

„Téma cesty nás přivedlo k nápadu s nádražím. Z toho pak vznikl tento příběh," vysvětlil kastelán lodžie Jiří Vydra, sám oblečený v uniformě železničáře. „Navíc si děláme legraci, že v Jičíně máme nejhezčí nádraží v Evropě, totiž lodžii. Alespoň tak to hodně lidem připadá," dodal na adresu železnice, která protíná Libosad.
Zmínil též, že lodžie se proměnila v jazykový Babylon. Na Divovánocích se podíleli lidé nejen z České republiky, ale i z Francie, Itálie, Rakouska, Malty a Ukrajiny. „Vánoce a Ježíšek nás spojují. Je to téma všech," zhodnotil Jiří Vydra.

Divovánoce samozřejmě nabídly mnohem více. Mimo jiné si zvláště děti s radostí vyzkoušely šikovnost v dílnách. „Jsou kde k dispozici dvě dílny. Jedna je právě tady v obchůdku, kde se dělá čokoláda se sušeným ovocem a oříšky," řekla Pavlína Svobodová.

„Vedle se vyrábí svíčky do skořápky. Ty potom plují po vodě a ta, co se dostane nejdál, znamená pro vlastníka štěstí. Taky tu jsou linoryty a pečeme tu pirožky štěstí. Dají se do nich papírky s přáním a potom se i s nimi upečou," pokračovala Pavlína Svobodová s tím, že si piroh s přáním určitě sama zkusí.

Je zajímavou a dobrou zprávou, že Divovánoce byly schopny přilákat i návštěvníky, kteří nebydlí v jičínském regionu. „My jsme zdaleka. Přijeli jsme vyloženě kvůli Divovánocům, protože se tu sejdeme s bratrancem, který nám o nich řekl," sdělila Deníku za svou rodinu Katka, která přicestovala z Otradovic u Staré Boleslavi.
Program se dále skládal z hrané pohádky jednoduše nazvané Betlém v podání spolku Toy Machine, koncertu ukrajinského vokálního tria Milanosz a vystoupení Jardy „Trabanda" Svobody. V podvečer se ještě divákům představila česko-francouzská formace Les Gars D'en Bas.

Krom toho si lidé mohli prohlédnout nové prostory kavárny v lodžii, která bude zprovozněna během jara.