„Každým rokem předáváme peníze škole, která se stará o handicapované, protože si myslíme, že tak je to správné. Vloni to bylo padesát tisíc, letos o pět stovek více,“ uvedla spoluorganizátorka Doris Popeláková. Peníze předá starosta Jičína Martin Puš, který klání zaštiťuje a podstatným dílem přispěl k tomu, že se prestižní událost přesunula z Moravy do Jičína. Příspěvek škole je jedním z mnoha pozitiv, které Dívka roku přináší.
Většina porotců, a jsou mezi nimi velmi známá jména, potvrdila, že obdivují zručnost dívek, inteligenci, schopnost vtipně odpovídat na často záludné otázky. „V tomto věku (13 až 15 let) to není o půvabech, ale o celém komplexu pozitivních vlastností potřebných pro normální život,“ uvedl taneční mistr Roman Konopásek.

Nikdo z Jičínska

Letos se do závěrečného kola neprobojovala žádná dívka z naší oblasti. „I to je odpověď na některá sporadická nařčení, že jsme protlačili tu či onu soutěžící,“ uvedla Iva Dymešová. „Není tomu tak, a ani nemůže. Síto základních a oblastních kol je neúprosné a do finále se dostanou opravdu jen ta nejlepší děvčata,“ dodala. Letos zvítězila Martina Hollá z Kynšperka nad Ohří.
Včera se trojice organizátorek sešla na poslední pracovní schůzce před prázdninami. Podle jejich vyjádření nezvládly zcela emočně vypjatý závěr. „Brečely jsme, a to by se nám stát nemělo,“ uvedla Doris Popeláková. Pozorní diváci postřehli i zaváhání při předávání darů, bude třeba se zamyslet i nad výběrem některých porotců. Organizátorky nesmí zapomenout, že slavné jméno neznamená vždy vhodného člověka pro posuzování schopností mladých dívek. Jak uvedl zástupce našeho deníku Vratislav Maryška, který zasedal v porotě, bylo by dobré, aby po úvodní scéně bylo mírně osvíceno hlediště. „Ta soutěž je i o kontaktu. Dívky by měly vidět publikum, své rodiče, přátele, a ne jen černou díru,“ uvedl Maryška. Ani tento názor není ojedinělý.

Prestiž

Rovněž se ukázalo, že prestiž náročné soutěži více než vystoupení různých „prskavek popmusic“ dodávají kvalitní umělci. Letos to byla například Monika Absolonová, která přijela zazpívat bez nároku na honorář a nevzala ani korunu na dopravu. Právě lidé jako ona, Richard Hess, Zdeněk Podhůrský a další pomáhají vytvářet stabilní kredit soutěže.
„Víme, jak bude vypadat příští rok, ale teď potřebujeme dovolenou a odpočinout si,“ ukončila schůzku Hana Plodková. Podstatné je, že se trojice organizátorek snaží vyvarovat drobných chyb, stavět na osvědčených hodnotách a inovovat program tam, kde to je nutné.