„Je určen především těm, co se zajímají o literaturu, krásu českého jazyka, ale i o hudbu a výtvarno," upřesnila předsedkyně Střediska východočeských spisovatelů Eva Černošová.

Východočeský umělecký maraton se letos uskuteční v šestnácti městech nejen České republiky a na jeho programu je připravena třicítka akcí.

Zahájeno v pátek

Maraton odstartoval v pátek v Pardubicích slavnostním zahájením, pokračovat bude v říjnu a listopadu a vyvrcholí přátelským setkáním východočeských spisovatelů v prosinci v Hradci Králové.

Slavný táborákový song Teskně hučí Niagára, soutěž Knihovník roku, Dny poezie v Broumově, litervarieté, Pardubické poetické setkání, Východočeský literární salon v Hradci Králové, literární a výtvarná soutěž Pardubické střípky anebo Gybon Tea Party na hradeckém Gymnáziu Boženy Němcové.

To je jenom část z nabitého programu, který v průběhu dvou měsíců vtrhne na celé území východních Čech.

Letos i za hranice

Kromě literárních a společenských akcí se během maratonu uskuteční řada besed se žáky základních škol a mnoho autorských čtení.

O tom, že se maraton rozeběhne do všech koutů východních Čech, svědčí i bohatý výčet míst, kam zavítá. Od Pardubic, Hradce Králové či Broumova se dotkne také dalších měst, jako jsou například Přelouč, Slatiňany, Police nad Metují, Jičín, Miletín, Pecka či Týniště nad Orlicí.

Letos se maraton podívá také přes hranice do polských měst Prudnik, Bielawa a Nowa Ruda.

Program?

A jaký byl program slavnostního zahájení? Konalo se v pátek 3. října v prostorách Společenského sálu pardubické radnice.

Návštěvníci se mohli těšit na literární i hudební lahůdky.

Slavnost hudebně doprovodil Štěpán Křováček na violoncello spolu s Alenou Turkovou na klavír. Zazněly skladby od Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů.

Ke slovu se dostala především literatura, a to v podobě ukázek z textů východočeských autorů Milana Duška, Františka Uhera a Miroslava Kubíčka. Na slavnostním zahájení maratonu spatřil světlo světa také almanach s názvem Průzory, který vychází v edici Polabští básníci. Dočkal se zde mimo jiné i svého křtu.

Hosty pozdního odpoledne byli Marie Mlejnková, Eva Šulcová, Miloš Kim Houdek z edice Polabští básníci, autoři Milan (Miloslav) Dušek, František Uher a Miroslav Kubíček.   (pad)