Osmašedesátiletý muzikant, Slovák, jenž na začátku 60. let minulého století přesunul své působení do Čech a od poloviny 80. let do New Yorku, dokazuje, že je stále velmi aktivní legendou československého jazzu. Nyní hraje s obměněnou sestavou Celluly (Eric Meridiano – klávesy, Nob Kinukawa – baskytara, Vajco Deczi – bicí), se kterou také nahrál dvě nová alba.V Jičíně zahraje se svoji kapelou na dvou koncertech. První začne v 16 hodin v Tančícím domě a s půlhodinovou přestávkou bude trvat do půl sedmé. Vstupenky jsou v předpodeji v prodejně TWN na Husově ulici.
Pánové Zajíček a Veselý za pomoci KZMJ (Kulturní zařízení města Jičína) zorganizovali v K–klubu zajímavý páteční večerní dvojkoncert, kde v první části vystoupí Kratochvílovo Jazz Q a po přestávce Laco Deczi s Celulou. Lístky na večerní dvojkoncert jsou k dispozici v infocentru na Valdštejnově náměstí a v kanceláři Masarykova divadla.
Po vystoupení jazzové zpěvačky Very Love se vyznavači této hudby v pátek dočkají světového trumpetisty, a to hned dvakrát. Zbytečná marnotratnost na Jičín? Milovníci vynikajícího instrumentalisty světového kalibru nevěděli, kde se vystoupení uskuteční. Nyní je vše jasné, vystoupení jsou dvě.

Rytmy a efekty

Decziho hudba využívá místy až překvapivých elektronických rytmů a zvukových efektů. V jendom z rozhovorů k tomu uvedl: “V podstatě jich nemáme tak moc. Máme dva keyboardy, normální baskytaru. První keyboardy hrají se mnou unisona v hornách a ty druhé hrají většinou piáno, takže nějaké další efekty nepoužíváme. … Vždycky, když si člověk dneska poslechne, s čím jsme začínali v sedmdesátých letech, tak je to taková sranda, jak všechno kňučí a tak, i když něco bylo celkem dobré. Ale klasické piáno je nesmrtelné, zní pořád aktuálně. …Já jsem hrál be-bop a ten hraji pořád. Mám rád hodně hudby, ale latina mě přitahovala jaksi víc, protože jsem chtěl hrát trošku jinak než ostatní. V New Yorku jsem začal hrát s Latincema, tak jsem k tomu přičichl.“

Hraje balady

Poslední desku vydal Laco Deczi na jaře, jmenuje se Laco Deczi plays ballads. Další deska už je nahraná a jmenuje se Cartoon. „Nedávno jsme s bluesovým harmonikářem a mým kamarádem Chrisem DePinem nahráli album balad, které vyjde spolu s Cartoonem. Na celém albu jsou mé skladby. Na obou nahrávkách navíc hrají v rytmické sekci stejní muzikanti. Moje trumpeta tam jenom tak přizvukuje harmonice, která hraje pořád,“ doplnil informaci muzikant. Co z těchto desek uslyšíme v Jičíně, se dozvíme již tento pátek 15. června. Od 16 hodin v Tančícím domě a od 19 hodin v K–klubu.