„Do muzejních sbírek se nově dostaly takové skvosty jako persiánový kožich „breitschwanz", „baťovky" z hadí kůže, svatební šaty z třicátých let, kožešinové límce s hlavičkami lišek, dámské i pánské plavky a další poklady ze skříní našich babiček a maminek," vyjmenovává kurátorka sbírek Regionálního muzea v Náchodě Barbora Stehlíková.

Ta také vysvětluje, že v protektorátní době byly pro obyvatelstvo zavedeny na oděvy přídělové lístky, kdy na každého člena rodiny připadalo 100 bodů. Nouzi o textil tak bylo třeba řešit nápaditě a krejčí, švadleny, ale i obyčejní lidé proto začali upravovat starší oděvy. Náhle vzniklému nedostatku se musely podřídit rovněž módní trendy té doby.

„Velmi oblíbeným se tak stalo takzvané kombinování, využití dvou látek, dvou šatů, přičemž jedna zachovalá část se stala základem nového oděvu. Novým heslem bylo „Ze dvojího jedny"," popisuje Barbora Stehlíková a dodává, že se objevovaly dokonce i návody, jak přešít pánský oblek na dámský kostým.

Rady na přešívání a kombinování dvou materiálů se nacházely téměř ve všech módních časopisech, využívaly se například také starší pleteniny.

„Velmi praktickým se rovněž ukázalo nahrazování nákladnějších materiálů mnohem levnější variantou, což platilo především pro boty. V roce 1940 přišel Baťa se svými dřeváčky, jež se vyráběly v celé řadě barev a vzorů," připomíná kurátorka sbírek. Hlavním plusem dřeváků však bylo to, že je bylo možno koupit ve volném prodeji, neboť na spodní podešev se používalo dřevo, které nespadalo mezi suroviny na příděl.

Sbírka oblečení a doplňků, kterou letos vyhlásilo muzeum ve spolupráci s městem Náchodem, předchází chystané pamětní síni věnované mimo jiné Josefu Škvoreckému. Město by v připravovaných prostorech chtělo zvěčnit nejznámější postavu Škvoreckého děl Dannyho Smiřického a jeho slečny právě v dobovém oblečení.

Lidé mohou pánské i dámské strojení nadále nosit do muzea a darovat ho k tomuto účelu. Muzeum také každý měsíc pořádá osobní schůzky, kterých se účastní jednak kurátorka sbírek textilu a také odborná poradkyně, restaurátorka textilu s licencí Ministerstva kultury ČR paní Zuzana Červenková. „Veřejnost tak může přinést textil na tyto schůzky a zároveň se podělit o příběh, jenž se k předmětu váže," vyzývá Stehlíková.

Další taková schůzka se uskuteční 19. července od 15.00 do 16.00 hodin, a to v přednáškovém sále muzea, který se nachází v prvním patře staré radnice na náchodském Masarykově náměstí.