Slavný televizní kutil nedávno zemřel a jičínští muzejníci se rozhodli mu vzdát hold. Na vernisáž dorazili jeho manželka, herec Tomáš Töpfer či zpěvák Petr Rezek. Přišli i samotní šikulové, třeba pan Šubrt z Holína nebo Milan Říha, majitel muzea kutilství v Polné u Jihlavy, které Jičínským zapůjčilo řadu exponátů.

„Podle mě je zajímavý přívěs vyrobený ze dvou svařených zadních částí Škody 105. To se hned tak nevidí. Celkově velmi inspirativní je také sbírka Přemka Podlahy, se kterou jezdil po výstavách. U ní bude celou dobu přítomný náš animátor, který předměty bude ukazovat. To znamená, že nebudou zavřené ve vitrínách, ale lidé budou hádat, k čemu vlastně sloužily, a také si je vyzkouší," řekl ředitel muzea Michal Babík.

Společně jsme se také zamysleli, proč se kutilství v Čechách stalo fenoménem. V minulém režimu v tom vězela nouze. Na trhu byl nedostatek zboží, tudíž člověk musel využít svou zručnost. Ruku v ruce s tím ale šla i radost a pak příslovečně česká sousedská soutěživost ve smyslu, když to zvládne on, tak já také – a lépe. Jičínská galerie je nyní plná předmětů, do nichž šikulové vložili část svého srdce. Výstavu si nenechte ujít.