Hrad Kost
Legenda praví, že hrad dostal jméno Kost, protože nebyl dobyt více než jednou, jelikož byl stejně tvrdý jako kost. Úplné začátky hradu nejsou jasné, ale nejspíše ho založil někdy před rokem 1349 Beneš z Vartemberka. Původně malý objekt se nacházel na místě setkání tří údolí s potoky. Během středověku se zde vytvořily močály a později byly vybudovány rybníky (Bílý, Černý, Labutí). Ke zvláštnostem hradu patří hlavní věž, nazývaná Bílá, postavená na půdorysu lichoběžníku. Když si stoupnete pod hrad, uvidíte z jednoho místa čtyři rohy věže současně. ⋌zdroj internet

Jako jeden z mála našich hradů je umístěn nikoliv na kopci, ale v údolí na pískovcovém ostrohu (srovnatelný např. hrad Okoř). Dodnes je velice dobře zachovaný. Nyní je soukromým majetkem českého šlechtického rodu Kinský dal Borgo.

Význačné datum si veřejnost připomněla o víkendových oslavách v celém areálu hradu. Nádvoří oživila středověká hudba, kejklířská a šermířská vystoupení a po ruce byla i středověká krčma. V prostorách hradních paláců pak návštěvníci zhlédli, jak se na hradě žilo. Na hradním parkáně byl připraven dobový knihtisk, středověký dětský kolotoč a interaktivní divadlo pro děti. Na zahrádce u Biberštejnského paláce bylo k vidění dravé ptactvo.

V černé kuchyni čekaly hosty středověké recepty, podívat se mohli i do mučírny a všech prostor, kde byli připraveni průvodci v dobovém oblečení.

V rámci oslav navštívil památku na Sobotecku i český král, římský císař Karel IV. Přivítal ho zde jeho hofmistr Petr z Vartemberka. Císařovna Alžběta dorazila na hrad už dopoledne, v hradních palácích měly dámy svůj program. Odpoledne patřilo hofmistrovi a panovníkovi.

Po uvítacím ceremoniálu se Karel IV. pozdravil s královnou, dopřál si odpočinku při verších, hudbě a sledování tance. Následně na nádvoří probíhal turnaj o nejlepšího šermíře, kterého odměnila císařovna Alžběta prstenem.

 „Usiluji o to, aby Kost byla klenotem nejen mého panství, ale celé země," přivítal Petr z Vartemberka krále. „Děkuji za milé uvítání. S pýchou a pokorou se těším pohledem na naši českou zem, kterou jsme pozvedli také díky vám," odvětil panovník.

Hrad Kost za 666 let prodělal několik změn. Zásadní byla přestavba na sýpku po požáru roku 1688. Tehdy získala památka úžasné privilegium, že nebyla nijak upravována a tím pádem se dochovala v celé gotické kráse. Proto je i nejzachovalejší památkou své doby v republice.

Z důvodu sesuvu hradebního zdiva byla letos zahájena oprava parkanové stěny. Její součástí je i skála, ze které zub času odlamuje bloky. Ty musí být zpětně ukotveny k masivu. Oprava si vyžádá více jak dva a půl milionu korun.


„Návštěvu Kosti jsem dostala jako dárek, je to parádní, moc hezké. Jsme tu spokojeni," říká Andrea Brokutová a dcera Eva Boučková dodává. „Je to tady úplně suprové, vydržíme až do večera."

„Přijeli jsme z Pardubic, já jsem tu už potřetí, Kost sem chtěla ukázat příteli. Jsme moc spokojeni, připraven byl i krásný program," říká Tereza Nováková. „Pěkné, moc pěkné, mají tu krásné exponáty, hodně zbraní," hodnotí vybavení hradu Terezčin přítel.

V sobotu dorazilo do hradu 1 500 návštěvníků. O jejich zdraví tu pečovali záchranáři z Prahy. „Nic se nedělo, nicméně lidem při zvyšujících se teplotách doporučujeme, aby více pili."