Cílem letošního pohádkování s podtitulem Cirk bylo nejen rozpohybovat malé i velké, ale také přivítat profesionály z cirkusové branže. Letos zářijový festival Jičín – město pohádky navštívilo 65 tisíc diváků, 15 tisíc jich přišlo v sobotu na hlavní program.

Organizátoři už také představili téma příštího ročníku, kterým je Český rok s podtitulem Tradice tradičně i netradičně. V Jičíně se tak od 13. do 17. září 2017 „sejdou" čtyři roční období s lidovými zvyky a tradicemi. Ve farské zahradě vypukne jaro, v parku léto s písečnou pláží, na malém rynečku na nás dýchne podzim se svými laskavými teplými barvami a na nádvoří zámku se ponoříme do zimy i s bruslením a závodech na běžkách.

„Čtvero ročních období se promítne i na Valdštejnově náměstí, do festivalu se vrátí klasické pohádky a nezapomeneme na padesátiny Rumcajse," nastiňuje záměry dramaturgyně Pavlína Paličková.

Sedmadvacátý ročník festivalu Jičín – město pohádky s podtitulem Český rok aneb Tradice tradičně i netradičně měl u zrodu námětu dva tvůrce – Pavlínu Paličkovou a Jaroslava Veselého.

„Na náměstí vznikne stará česká vesnička se sadem, mlýnem a děti by tu plnily úkoly, aby Marušce v rámci pohádky O dvanácti měsíčkách pomohly. Připomenout bychom měli podkrkonošské regionální produkty. Zapojit se má i muzeum s tím, jak se co slavilo, co se tu událo," popisuje Paličková plánované aktivity v centru Jičína. Pohádkáři nezapomněli ani na Rumcajse, který příští rok oslaví padesátiny a kterému bude věnován první den pohádky, to je 13. září 2017.

OHLÉDNUTÍ

Organizátoři také informovali o financování letošního Cirku.
V sobotu se vybralo na vstupném 1,2 milionu korun, dětské vstupné přineslo do pohádkové kasy 96 300 korun. Rozpočet na festival byl 5 milionů 470 tisíc korun, výdaje na představení činily 1,2 mil. korun, 200 tisíc si vyžádal alternativní program festivalu, dotace města a kraje dosáhla 415 tisíc korun.

Na přípravě se podílelo 172 dobrovolníků ze základních škol, 8 dobrovolníků z agentury Tamjdem, 41 brigádníků. V 188 pořadech účinkovali vedle pozvaných hostů i žáci škol, ZUŠ, K - Klub, pomáhali vysokoškoláci z Hradce.

„Skutečné výdaje zatím neznáme, budou zřejmé začátkem příštího roku. Čekáme, že festival bude ziskový," řekl předseda správní rady Dominik Malý.

I podle něho letošní ročník předčil očekávání, po organizační stránce fungoval nejlépe za poslední roky, i když chybičky se vloudily. Problémy byly s úklidem odpadků, týkaly se i provozu mobilních toalet a taky utekly kozy z farní zahrady. „Jsem rád, že se objevily skupiny lidí, které festival podporují a chtějí spolupracovat, ať je to Jinčí čin, Balbineum. Chceme, aby jich bylo více, aby alternativní programy akci obohatily a Jičín se více zapojil," podotkl člen správní rady Luděk Havel.