Ještě řadu let předtím student dějin umění Michal Bycko uchopil jako jediný myšlenku svého profesora, který seznamoval své studenty s novými proudy v umění a zmínil i to, že v kraji, kde dávají lišky dobrou noc, má své kořeny jedna z největších osobností moderního umění, král pop artu, Andy Warhol, ale přesně se neví kde.

Michal Bycko, undergroundový malíř, rocker a intelektuál, se tehdy dal do pátrání na vlastní pěst a touha po poznání jej zavedla do malé podkarpatské vísky Mikov u Medzilaborců, kde na místním hřbitově leží mnoho Warholů a Zavadských. Julie Zavadská bylo jméno Andyho matky za svobodna.

Maminka hrála v životě Andyho zásadní roli a v rodině amerických imigrantů v Pittsburgu, kde se Andy narodil, udržovala rusínské tradice a folklor. Pátrání v archivech domněnku potvrdilo. Michal Bycko systematicky pátral dál. Po náhlé smrti Andy Warhola v roce 1987 se Michal spojil s příbuznými slavného umělce v Pittsburgu a spolu s Andyho bratrem Johnem začal realizovat společnou myšlenku – vytvořit institut, který by prezentoval odkaz slavného umělce ve vlasti svých předků.

Michalovi se podařilo neuvěřitelné. I díky společenským změnám po roce 1989, nezištné pomoci rodiny Warholů, zejména Andyho bratra Johna i podpoře státu a soukromých subjektů, vzniklo muzeum se sbírkou Warholových artefaktů, která dnes v Evropě ale ani ve světě nemá obdoby, jak svým rozsahem, tak i pojetím expozice.

Z prvních umělců, kteří měli v Medzilaborcích samostatnou výstavu, byl tehdy ještě kyjevský malíř Michail Ščigol, kterého Byckovi představil jeden kamarád z ukrajinského disentu, nakladatel Igor Gilbo. Ščigol zde pak vystavoval ještě dvakrát, naposledy letos na jaře svůj cyklus „Deníky Franze Kafky".

Doprovázel jsem Michaila do Medzilaborců spolu s americkým režisérem Andrejem Zagdanským, který u nás pracuje na časosběrném dokumentu navazujícím na film „Dva", natočeném v Kyjevě před sedmadvaceti lety. Na slavnostní akademii, jíž se účastnil kromě rodiny slavného umělce výkvět slovenského kulturního života i nejvýznamnější čeští galeristé, byla čtyřem mužům udělena Cena Andy Warhola. Jedním z laureátů je i náš Michail Ščigol, dlouholetý spolupracovník muzea v Medzilaborcích.     Miloš Starý