IVA KOVÁŘOVÁ

To všechno mohli absolvovat účastníci nedělní akce Časostroj, která se zrodila v přímé spolupráci mezi domem dětí a mládeže a packou knihovnou. Druhý ročník přilákal řadu rodin především s malými dětmi, které poznávaly nejen město, ale i jeho historii a zajímavosti. Jak Časostroj přišel na svět, to nám prozradila knihovnice Lenka Macháčková.

„Před několika lety vydala městská knihovna komiks o Nové Pace a s ním chodíme s třídami historickým centrem a společně objevujeme krásy našeho města. A právě při těchto procházkách jsem si říkala, že by bylo hezké monumenty Nové Paky nějakým způsobem oživit. Ve spolupráci s domem dětí a mládeže byl nápad představen i dalším organizacím města a vznikl Časostroj 2013. Stále se mluví o spolupráci a propojení ve městech a tady to zafungovalo výborně," pochvaluje si tvůrkyně projektu.

Vybrány byly některé historické mezníky a s nimi spojený děj. Organizace a spolky si samy zvolily místo a období, které chtějí představovat. Realizace zůstala plně na nich.

Loni se do úspěšného projektu zapojila pedagogická škola, Dům dětí a mládeže Stonožka, základní školy, ZUŠ, Podkrkonošské muzeum, hasiči a dobrovolníci jako spolek milých dam, které si říkají Packé drbny nebo klub velocipedistů.

„Zaskočilo nás, že přišlo opravdu hodně lidí a navíc se splnilo to, o čem jsem snila, že v neděli na pár hodin opět ožije centrum města, že obyvatelé znovuobjeví krásná historická místa a že se budou potkávat celé generace. Ohlas byl veliký a vesměs kladný. Záporné bylo pouze to, že nás nenapadlo oslovit i jiné organizace, které se chtěly také prezentovat," pokračuje Lenka Macháčková.

A tak vznikl i letošní ročník. Nadšení některých pořadatelů bylo opravdu nakažlivé. Letos se připojil k loňskému realizačnímu zástupu ještě hokejový oddíl, skauti, MKS a Kino. Ožila historická část Nové Paky, ale i lesopark, kino i zimní hala.

Putování Pakou

Účastníci, které pohltil Časostroj, mohli navštívit Paku budoucnosti, středověk, 1. světovou válku, žongléry, lovce mamutů, paulány, klášter, který ožil hudbou, zapomenuté dětské hry v Gernatově domě, socialistické kino, komtesy na koních, Krakonoše v MKS, hokejové legendy, sledovat hasičský zásah, poslouchat pověsti a užít si další prima nápady.

Všichni pořadatelé se prezentovali prostřednictvím her, soutěží, divadla, kvízů a dalších nápaditých aktivit. „My jsme se vrátili do časů I. světové války, kdy skauti sloužili jako zvědové na bojištích, a děti si to mohly vyzkoušet na vlastní kůží. Takže přecházely se zprávou přes minové pole, zkoušely rozluštit šifru v morseovce a nakonec na ně čekala sladká odměna," vypráví šestnáctiletý Jakub, který je skautem již deset let.

„Hodně mě to chytlo, hodně mně to dalo a rozhodně s tím nehodlám v brzké době skončit," tvrdí.Pořadatelsky se podílelo na Časostroji 160 dětí a více jak 60 dospělých. Finančně přispělo Město Nová Paka.

„Akce proběhla velmi rychle, počasí nám přálo jen první dvě hodiny a poslední hodina propršela, ale podle prvních reakcí si každý návštěvník našel to, co ho zajímalo a bavilo. Bylo milé potkávat celé generace pohromadě. Co bude dál, nikdo z nás neví. Osud dalších Časostrojů se odvíjí od ochoty lidí spolupracovat a podpory města," polemizuje Lenka Macháčková.

„Byly jsme tu už v loňském roce, holkám se to moc líbí, prošly jsme prakticky všechno," pochvaluje si Zdena Maxová, maminka tří a pětileté dcery. Časostroj spojil generace, oživil centrum města, pobavil malé i velké, cíl pořadatelů došel naplnění!