Sestava sólistů byla ta nejlepší. Přebírám z koncertů své pocity a posílám je přátelům krásného umění. Byl bych rád, abyste je přijímali s laskavým porozuměním a ani na okamžik nepochybovali, že pěvecké a vůbec interpretační umění spočívá v nezměrné dřině a houževnatosti, mnoha probděných nocích i nervového vypětí při studiu operních rolí nebo studiu koncertantních skladeb s věčnou otázkou, jak ten či onen interpretační výkon publikum příjme. Z oněch třech koncertů jsem obavy neměl.

Hvězdný tenorista Aleš Briscein

Více než emotivní galakoncert z operních a operetních árií. Jen málokdy se vidí tak vyrovnaná dvojice pěvecké hvězdy Aleše Brisceina a jeho hosta sopranistky Michaely Katrákové. S úžasně muzikantsky precizním klavírním doprovodem Ladislavy Vondráčkové. Po celý večer byl samozřejmě hlavním tahounem charismatický výjimečný tenorista, který patří ke světové tenorové špičce. Aleš Briscein nejenom svým pěveckým uměním, neoddělitelnou součástí bylo na prostém koncertním pódiu jeho herectví s identifikací zpívané role.

Přecházel z jedné strany na druhou, všechny árie zpíval s velkou chutí a krásným nosným tónem, také s velkou energií a velkými gesty. Vzrušení v sále navodila i půvabná sopranistka Michaela Katráková přednesem árií z oper Smetany, Dvořáka, Verdiho i Offenbacha. Lahůdkou byl závěrečný populární duet Sartoriho Con te Partiró (z repertoáru Andrea Bocelliho) a pak silný závěr galakoncertu dvojzpěvem z Verdiho Traviaty s volným tancem obou sólistů. Skutečně festivalový večer, publikum dávalo své nadšení vestoje a hlasitými výkřiky bravo.

Obyčejný festivalový hodokvas?

Určitě jím nebyl. Hluboce uspokojil publikum mimořádností výkonů umělců, schopností pohybovat se v nejvyšší dynamice jejich gigantických hudebních laskominách.

Foerstrovy dny připravují na září prolínání dvou žánrů. Unikátní pořad nazvaný Pod střechami Paříže s nositelem Ceny Thálie a oblíbeným hercem Mladoboleslavské divadelní scény Petrem Mikeskou, který vás s Jarmilou Vlčkovou provede pařížským Montmartrem a šansony Edith Piaf a Jacquese Brela (12. září).

A jaký bude závěrečný koncert Foerstrových dnů? Dlouho připravovaná událost s vynikajícím českým hercem a režisérem Janem Kačerem spolu se Stamicovým kvartetem vystoupí v Haydnově stěžejním díle Sedm posledních slov Kristových na Kříži v kostele sv. Ducha v Libáni dne 26. září. Vstupenky si již nyní rezervujte na čísle telefonu 721 503 460, více informací získáte také na www.foerstrovydny.cz.  

Zdeněk Vokurka