Velice aktivní je místní knihovna na Pecce, která připravila od všeho trochu.
Středa 5. března: Cestička k domovu. Hudebně literární pásmo. Účinkují členové literárního spolku DIV a hudební skupina Ze šuplíku. Akce se koná v sálu hasičské zbrojnice v Pecce. Vstupné dobrovolné. Začátek v 17.00 hod.

Středa 12. března : Ochutnávka kávy – spojená s přednáškou. Veškeré informace o kávě, jejím pražení, přípravě chutné kávy i pozitivních a negativních dopadech na zdraví se dozvíte od pracovníků Novopacké pražírny kávy od 17. 00 hod. Vstupenky v hodnotě 60,- Kč , možno zakoupit do 7. března v Místní knihovně v Pecce. (V ceně 1 šálek kávy a jeden zákusek).

Středa 19. března : Klub maminek s dětmi: Malované čtení. Další setkání rodičů na mateřské dovolené a jejich dětí. Začátek v 9.00 hod.
Čtvrtek 20. března : Dílnička pro děti a dospělé – jarní tvoření: výroba zábavných magnetků na motivy jara. Cena materiálu: 40,- Kč. Příchod možný kdykoliv v době od 13 do 17 hod.

Pátek 21. března : Setkání mladých sběratelů. Možnost výměny drobných předmětů do vašich sbírek: kartičky (obchodních řetězců), figurky (koníčků Filly), modely, pohlednice, známky,etikety, visačky, obaly, ubrousky, hračky a jiné předměty si můžete měnit v době od 13 do 17.00 hod.
Sobota 22. března : Zájezd do divadla v Miletíně na představení Vodní družstvo (veselohra). Vstupenky v prodeji v Místní knihovně v Pecce v ceně 140,- Kč (vstupné + doprava). Odjezd z náměstí v Pecce v 18:00, začátek představení v 19:00, délka hry: 80 min.

Čtvrtek 27. března: Kurz práce na počítači: Nebojte se Internetu – naučíme vás jak pracovat s internetem, jak vyhledávat informace, jak založit mailovou schránku a k tomu všemu se dozvíte o možném nebezpečí, které na internetu hrozí. Od 9.00 hod. Nutná registrace na tel. č. 493799525. Kursovní poplatek: 50,- Kč. Doba trvání lekce: 1 hod.

Sobota 29. března : Slavnostní přejmenování knihovny na Knihovnu Kryštofa Haranta – v rámci oslav 450. výročí narození Kryštofa Haranta: Pecka ve znamení roku Haranta. Začátek v 16:00 hod.

Pondělí 31. března : Vyhlášení výtvarné soutěže pro děti: Kryštof Harant a jeho doba – namaluj, jak si představuješ nejslavnějšího hradního pána na Pecce – jeho portrét, atmosféru doby, ve které žil, Kryštofa na cestách, Kryštofa hudebníka apod. Nejlepší práce budou vystaveny a odměněny na slavnostním předání cen dne 20. 9. při Peckobraní. Akce se koná v rámci oslav 450. výročí narození Kryštofa Haranta.
Pátek 4. a sobota 5. dubna. Noc s Andersenem

A ještě jednu novinku slibuje peckovská knihovna, zavedení nové služby: V průběhu měsíce března bude knihovna napojena na síť Wi-Fi. Přístup k ní bude v otvírací době knihovny zdarma.

Nabídka Kopidlna

V Kopidlně chystají besedu se spisovatelkou Zdenkou Hamerovou.
Zdenka Hamerová má ráda tajemno a napětí, své příběhy nazývá spíš napínavými thrillery, než klasickou detektivkou. Nikdy nemá v knize vyšetřovatele, nebo detektiva, či policajta. Většinou se jedná o příběh ženy, které se děje něco divného. Buď přímo jí, nebo v jejím okolí a většinou je v ohrožení života. Dále je na programu výstava o životě a díle Bohumila Hrabala – 100. výročí, pro seniory nabídka – nebojte se internetu a emailu, soutěž, kvízy pro děti a mládež. Chystá se také anketa – Co by čtenáři uvítali v naší knihovně a představení online katalogu knihovny Kopidlno, kdy každý uživatel může z tepla domova zjistit, které tituly knihovna vlastní, a podívat se do svého čtenářského konta a knihu si zarezervovat. Nebudou chybět besedy pro střední zahradnickou školu, MŠ, první stupeň ZŠ a pro druhý stupeň „ Pojďte s námi do pohádky aneb co si pamatujeme z besed prvního stupně ZŠ"

V bělohradské knihovně

V bělohradské knihovně se po celý tento týden věnují dětem. Pořad Zkus být knihovníkem je pro děti chtivé knihovnického řemesla, které si mohou vyzkoušet půjčování a vracení knih, akce proběhne v rámci otevírací doby knihovny.

6. 3. od 17.00 do 18.00 – Knižní čtvrtek
druhé setkání knihomolů a knihomilů aneb nad knihami o knihách
10. března od 17.00 – Trénink paměti
14. března od 17.00 – Starověký Egypt s Luďkem Wellnerem – přednáška účastníka na egyptských vykopávkách českého egyptologického ústavu a autora mnoha knih s egyptskou tématikou
17. března od 17.00 – Trénink paměti podruhé
26. března – Čtení s babičkou – literárně výtvarná dílna pro děti
16.00 – Pohádky kouzelné kapsy pro předškolní děti
17.00 – Lichožrouti pro děti školního věku, starší děti si vezmou s sebou starou ponožku, rezervace míst na tel.: 604 600 997 a navíc tu nabízí registraci nových čtenářů po celý březen zdarma.

Nová Paka a Hořice chystají

V novopacké knihovně vás 5. a 12. března čeká Trénování paměti – pro veřejnost
6. března – Jaromír Typlt – prezentace monografie Ladislav Zívr
20. března – cestopisná přednáška o Mexiku
28. března – výstava Putování krajinou poezie
během března se počítá i s besedami pro žáky ZŠ I.stupně
Už včera se v Hořicích klienti stacionáře Klokánek mohli ponořit do světa pražských památek. V podvečer se zase děti zaposlouchaly do příběhů kocoura Modroočka. Co je plánováno dále?
Úterý 18. března – Základy práce s PC a vyhledávání na internetu pro seniory
Úterý 18. března – Pohádkové hrady nás baví. Povídání o českých hradech a zámcích, na kterých se natáčely známé české pohádky.
Čtvrtek 20. března – Kolem světa na kole aneb Jak první Češka objela svět na kole. Cestopisná přednáška Michala a Lucie Jonových, včetně prezentace autorských knih.
Úterý 25. března – Základy práce na PC a vyhledávání na internetu pro seniory.
Úterý 25. března – Praha matka měst, tentokrát v Ústavu sociální péče v Hořicích.
Úterý 1. dubna – Autorské čtení Terezy Boučkové. Slavnostní předávání ocenění Čtenář roku.
V březnu se také v hořické knihovně budou konat literární besedy pro školy Ivy Procházkové a Miloše Kratochvíla. A protože je letošní měsíc čtenářů zasvěcen Bohumilu Hrabalovi, Hořičtí uspořádali velký literární kvíz věnovaný jeho tvorbě. Vyhodnocení se uskuteční 1. dubna právě za přítomnosti Terezy Boučkové. Zároveň bude v nadcházejících dnech vyhlášena výtvarná soutěž Strašidla v nás.
Jičín zve
Jičínská Knihovna Václava Čtvrtka se chystá nejen na ocenění nejlepšího dětského čtenáře roku. Na co dále se můžeme těšit?
Středa 5. března od 18.00 hodin – cestopisné povídání Zdeňka Mareše. Západ USA na kole. Podruhé.
Čtvrtek 6. března od 9.00 hodin pro ZŠ a od 15.00 hodin pro Klub aktivních seniorů – cestopisná přednáška Jirky Lehejčka Grónsko a Špicberky: Dvě sezóny v Arktidě.

Úterý 11. března od 17.30 hodin – Volba. Literárně-hudební pásmo. Autorské čtení literárního spolku DIV, studentů Lepařova gymnázia a MOA. Hudebně večer doprovodí vlastními písněmi skupina Ze šuplíku.

Pondělí 17. března od 14.00 do 17.00 hodin. Háčkování ve free time. Přineste si s sebou háček a vlnu.
Středa 19. března dopoledne pro ZŠ a v 18.00 hodin pro veřejnost – Český ráj – věčná inspirace. Osobnosti a příroda Českého ráje. Nová kniha bude představena promítáním vybraných fotografií. Zdeňka Mrkáčka a recitací veršů Josefa Brože.

Pátek 28. března dopoledne – beseda se spisovatelem Ondřejem Neffem a nakladatelstvím Albatros, vyhlášení nejaktivnějšího Čtenáře roku 2013 dětského oddělení (ve spolupráci s Akademií J.A. Komenského v Jičíně).

Na celé první pololetí jsou plánovány začátečnické počítačové kurzy nejen pro seniory, semináře Klubu aktivních seniorů: Nejen chrám a tvrz, ale i cvičiště naší mysli, Styly a slohy ve víru staletí, Příroda Českého ráje.

Jičínská knihovna dále nabízí všem zájemcům výprodej vyřazených knih a také nabídkový bibliografický leták První světová válka v literatuře.