Ve 12.45 hodin se v prostorách pevnosti seřadí historická vojska, která odpochodují přes město k chrámu Nanebevstoupení Páně, kde jim bude požehnán nový vojenský prapor. Ten ve 14 hodin zavlaje na valu Bastionu I a správci podzemí budou slavnostně předány klíče. Od 15 hodin se uskuteční v areálu pevnosti bitevní ukázka.

V Josefově se zároveň na sobotu připravuje zahájení turistické sezony v Prvním vojenskohistorickém muzeu M. Frosta. Letos čeká na návštěvníky několik novinek. Jednou z nich je expozice dokumentující hrdinný čin československých parašutistů, kteří vykonali atentát na Reinharda Heydricha. Při slavnostním otevření v 11 hodin zahrají Taxmeni a The Rebel Pipers – Pipes and Drums (skupina skotských dudáků). Nebude chybět ani přehlídka historických vojenských jednotek.

Červený Kostelec – Městské kulturní středisko Červený Kostelec a Divadelní soubor při MKS Červený Kostelec pořádá v sobotu od 20 hodin v sále Grafoklubu maškarní bál pro dospělé na téma Franta za Anču, Anča za Frantu. Večerní rej pro širokou veřejnost bude plný zábavy, tance, zpěvu, scének a samozřejmě soutěží nejen o ceny. Přijďte všichni, kteří se chcete odreagovat od pracovních starostí.

Náchod – Divadlo Evy Hruškové a Jana Přeučila uvede tuto neděli od 15 hodin v sále Městského divadla pohádku O Popelce. Autor a režisér Miroslav Vildman věděl, že děti mají rády pohádky, a že si je také rády hrají. Proto v tomto představení malí diváci nejsou jen pasivní publikum, ale vybírají s Popelkou hrášek z popela, tančí na plese s princem a zkoušejí si princeznin střevíček. Pohádka s mnoha písničkami pro herečku Evu Hruškovou, několik loutek a mnoho dětí z publika získala ocenění na přehlídce Divadla jednoho herce v Chebu a první cenu v soutěži nakladatelství Albatros. (r)