Uvidíte tradiční i úplně nově vystavované betlémy z různých materiálů. Samozřejmě nebudou chybět betlémy Prachovský, Žabí nebo Českého ráje, řadu betlémů najdete i v přírodním prostředí muzejní zahrady. Letošní téma výstavy je neobvyklé, ale velmi zajímavé: vojáci v betlémě. Na první pohled se to sice nezdá, ale vyskytuje se jich tam docela dost.

Od doby, kdy se betlémy začaly stavět, objevovali se v nich vojáci. Každý král přece musel být i vojákem, protože jinak by o svou zemi mohl přijít. Král ale málokdy cestoval bez doprovodu. Proto bylo dobré k panovníkovi přidat i družinu, tedy vojáky doprovázející svého panovníka. Tento doprovod je zpravidla vyzbrojen zbraněmi a je ve stejných barvách jako panovník.

Postavy v betlémech nezůstávaly jen v minulosti, ale byly přenášeny také do moderních dob. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se v betlému ukážou „moderní vojáci". Autoři betlémů zde věrně zachytili vojáky z různých historických období. Málokdy se setkáme pouze s autorovou fantazií, uniforma má vždy reálnou předlohu. V betlémech vojáci vystupují jako stráž, darovníci atd.

Další kapitolou vojska v betlému jsou vojenští vysloužilci. Nemají kompletní uniformu, ale jsou vybaveni vojenskou čepicí, nejčastěji rakouským „Cape" naznačujícím příslušnost k vojsku. Tyto vysloužilce v betlému najdeme jako darovníčky nebo muzikanty.

Další ozbrojenou složkou betléma jsou ponocní, kteří mohli, ale nemuseli být vysloužilými vojáky, zpravidla jsou vybaveni rohem a „halapartnou".
Oblíbená minidílna s výrobou voskových prachovských zvonečků je připravena pro návštěvníky opět i letos. Muzeum nabídne také občerstvení, návštěvu výstavy je možno spojit s procházkou do Prachovských skal.    Marcela Šanderová