„Dozvěděli jsme se o tom, jak vznikají krápníky a další krasová výzdoba, co mají na svědomí žížaly nebo i nevědomý zásah člověka při vsakování vody přes vápencové horniny," přibližuje besedu Ladislav Jiřička, čistecký starosta.

Dotazy na netopýry
„Při povídání o netopýrech pak došlo i na tradiční proč netopýr nespadne, když spí?… proč si netopýr neznečistí hlavu, když koná potřebu?, nebo zda mají netopýři blechy."

Besedu provázelo promítání fotografií a krátkých video vstupů o expedici do jinak veřejnosti nepřístupných jeskynních systémů Moravského krasu a o kontrolách zimovišť netopýrů v Krkonoších. Luboš Jiřiště navíc předvedl v akci karbidovou jeskyňářskou lampu a příchozí se měli možnost seznámit s prvky z výbavy jeskyňářů, entomologů nebo ekologů, kteří se věnují netopýrům.

Beseda o jeskyních uzavřela letošní zimní cyklus. Přece jenom počasí už láká k aktivitám venku. Další besedy tak budou pokračovat až na podzim letošního roku.

Pořadatelé chystají další akce
Akci pořádala kulturní komise obce ve spolupráci s místními dobrovolnými hasiči. Ti už se teď pomalu připravují na mariášový turnaj, josefovské posezení nebo jarní sbírku materiálu, kterou už po téměř dvacet let konají pro Diakonii Broumov.

Obec zase chystá tradiční jarní sběry a pomalu se rozeběhnou opravy cest po zimě. Dokončuje se také protipovodňový výstražný systém a doúčtovává se dotace na zateplení budovy obecního úřadu.    (fal)