Uvítala je nejenom strašidla, jako třeba hejkalové, ale i další pohádkové postavičky z klasických i moderních příběhů. Nechyběly tedy víly, král s královnou, čerti, ale i žáky ze Školy čar a kouzel v Bradavicích nebo rodina Flinstonova, která přicestovala časem až z doby kamenné.

Proud lidí byl rekordní, ale bylo patrné, že organizátoři s desetitisícovou účastí počítali. I když v úvodu – stezka byla otevřena v 16.30 – se u startu vytvořila fronta, do hodiny se rozprostřela po celé trase. Tlačenice proto nevznikla.

Před budovou Anenských lázní tok lidí usměrňovala Šmoulinka Lucka. Radila jim, jakou cestou mají jít, aby se vyhnuli frontám.

„Je to paráda. Byla jsem připravena, že přijde spousta lidí, ale takové množství jsem nečekala," pochlibila se Šmoulinka, jejíž vlasy nabraly poněkud moderního zrzavého odstínu. „Moje role přišla tak nějak sama. Kamarádka mě přesvědčila s tím, že si vybereme, za co půjdeme. Původně jsem měla být jiný šmoula, ale skončila jsem jako taková moderní Šmoulinka," svěřila se její představitelka. Původně si měla střihnout zrzavou Sašetku. 

Jenže Sašetka nosí růžové lacláče, a ty opravdu nebyly k sehnání.

Na Strašidelnou Bažantnici se přijely podívat celé rodiny. „Jsme tu počtvrté. Bydlíme kousek od Bělohradu. Nejvíce se děti bojí samozřejmě čertů a lidožroutů. Jinak se těší úplně na všechno, už o Bažantnici básní celý týden," uvedla Petra Vtípilová, vedle níž kráčel její synek Richard.

Zato mladý hrdina Matěj Havel se těšil na něco jiného. Zajímají ho modernější příběhy. „Těším se na Avátary, ten film mám rád. A taky na na čerty," zamyslel se.

„Jeden můj dobrodruh z toho ještě nemá rozum a ten starší se moc těší na Flinstoneovy, kteří tu prý také mají být," sdělila další účastnice, maminka Lucie Ponerová.