I když tvrdí, že je takový „echt" rodák, protože přišel na svět v Mladé Boleslavi, přesto je se Sobotkou propojen pupeční šňůrou, a také o ní napsal několik knih. Ta poslední o soboteckém hřbitově vyšla v loňském roce a u jejího zrodu stál i druhý autor, Soboťák Josef Jindra. A protože je Březen – měsíc knihy, pozval Karol Bílek k jednomu stolu autory, kterým vyšla v loňském roce kniha a přitom mají úzký vztah k Sobotecku.

Snaha
„Chci oživit tradici. Moje snaha také souvisí s úbytkem vztahu lidí ke knihám," zdůvodňuje svůj počin. Do křesla pro hosty usedli nejen dva zmínění autoři, ale také spisovatelka Milena Kovářová, která pochází ze Spyšové a vloni publikovala knihu Pajda a Papulka. Pozvání přijal Jaroslav Šedivý, autor textu Mé putování zmateným stoletím a chalupář z nedalekých Dobšic. Pětici uzavřel Ladislav Špaček, z jehož pera vloni vzešla kniha Deset let s Václavem Havlem a Dědečku, vyprávěj. Jinak chalupář z Rytířovy Lhoty.

Nejdříve všichni zavzpomínali na své první setkání s knihou. Milena Kovářová ráda vzpomíná na soboteckou školu. „Dala mi hodně do života," říká. Ohlíží se i za svými knižními prvotinami, které vznikly na popud vnučky. Nakonec sepsala dvacet kočičích příběhů. Pamatuje se, jak při pasení hus hltala texty Aloise Jiráska. Jaroslav Šedivý četl velice rád rodokapsy a před posluchači, kterých se sešlo na dvě stě, poodhaluje svůj životní příběh. Vypráví o studiích, vojně, o tom, když „seděl", popisuje vědeckou práci, sedmnáctileté pachtění čističe oken.

Dozvídáme se o jeho politické kariéře, práci v české diplomacii. Své životní příběhy poodhaluje právě ve své poslední knize Mé putování zmateným stoletím.

Ladislav Špaček byl vášnivý čtenář od mládí, první jeho přečtenou knihou byl příběh O letadélku Káněti. Dnes je pro něho posezení s knihou svátkem. Josef Jíra nejen vzpomíná na Ferdu Mravence, ale dokonce zpaměti část textu odříkává. Přešel na westerny, které louskal i pod veřejným osvětlením. Později četl verše, povídky.
Karol Bílek na sebe prozrazuje, že je také vášnivým čtenářem, a to už od mládí. Lásku ke knihám u něho vypěstovala babička. Nejraději si vybírá publikace o národním obrození. Pochvaluje si, že jeho hosté dostali Sobotecko do povědomí celého národa.

A jak se octl v kouzelné náruči Českého ráje Jaroslav Šedivý? „Díky manželce, která kamarádila s Tamarou Kafkovou. Tu jsme navštívili v Sobotce. „Doktor Kafka nás dovezl do Dobšic a ukázal nám rozhadrovanou chalupu. Já říkal, že ji nechci, ale on na to šel psychologicky. Řekl, ať si to do třech týdnů rozmyslím. A tím mě dostal. Milujeme to tady," přiznává.

Neměl ani hřebík
Ladislav Špaček se v Českém ráji zabydlel díky Michalu Kocábovi, kterého navštěvoval na chalupě v Rytířově Lhotě. Otevřeně přiznává, že je velmi nezručný, tedy nešika.

„Chalupu po Vávrových jsem koupil na půl s Michalem. Přijel jsem do Sobotky a v železářství jsem prohlásil. Koupil jsem si chalupu, co budu potřebovat? Koukali na mě jako na idiota. Já neměl nic, ani šroubovák," přiznává.

A pak už se nit hovoru stáčí k plánům do budoucna. Pro nás čtenáře je potěšující, že každý z přítomných už má v hlavě námět pro další díla. A třeba pohádkové příběhy Mileny Kovářové budeme mít možnost zhlédnouti v televizi.

O autorech a jejich knihách:
Ladislav Špaček (tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla) – Knížka Dědečku, vyprávěj je určena dětem od tří let, vypráví o světě etikety pohledem malého děvčátka a jejího trpělivého a laskavého dědečka. Vloni vydal i knihu Deset let s Václavem Havlem.
Milena Kovářová (spisovatelka) Pajda a Papulka – Noví přátelé
Knížka je volným pokračováním první knihy Pajda a Papulka – kočičí dobrodružství a obsahuje pohádkové příběhy a jednotlivá dobrodružství kočičích hrdinů tentokráte při setkání s bytostmi z pohádkové říše.
Jaroslav Šedivý (2. ministr zahraničních věcí České republiky)
Mé putování zmateným stoletím. Po vzpomínkách na diplomatickou kariéru v Černínském paláci, v Paříži, Bruselu a Bernu se Jaroslav Šedivý vrací ještě hlouběji do historie, jak sám říká, je to psaní o jednom životě, jedné době, která byla vlastně mnoha dobami s jedním velkým zmatkem. Ač historik, nepíše historii, ale píše příběhy svého života.
Karol Bílek je historik. Kromě regionální historie se zabývá dějinami české literatury a v obou oblastech publikoval řadu samostatných brožur a odborných článků.
Josef Jindra – Absolvoval VŠCHT Praha, působil v Turnově ve výzkumu chemie a fyziky monokrystalických látek, autor desítek odborných publikací, patentů a přednášek na mezinárodních konferencích. Psát literaturu začal s odchodem do důchodu a s přesídlením do Sobotky.
Karol Bílek a Josef Jindra vydali knihu Sobotecký hřbitov.