Vernisáž výstavy proběhne v pátek od 16. 30 hod. ve výstavní chodbě. Zahájí ji Jiří Kaše z Katedry restaurátorství Univerzity Pardubice. Na kytaru zahraje Vít Heřman.
Výstava „Anna Macková – mistryně dřevorytu" představí to nejlepší z díla jedinečné ženy, která je tolik svázána s naším regionem. Výstava je uspořádaná také k příležitosti 45. výročí úmrtí této všestranné umělkyně.

Anna Macková se narodila 13. dubna 1887 ve Studeňanech u Jičína v dobře situované rodině. I proto jí bylo umožněno vystudovat na tu dobu pro ženu neobvyklé povolání, a to malbu na soukromé škole Karla Reisnera v Praze. Životním zlomem pro ni bylo setkání s Josefem Váchalem. Nejen, protože s ním jako jeho družka prožila půl století velmi rušného a pohnutého života, ale také z důvodu, že ji seznámil s technikou barevných dřevorytů, která se stala jejím hlavním uměleckým projevem. Sama ručně tiskla černobílé listy s použitím xylografických škrabátek a rýtek. Časem se naučila i mistrně používat čtyř i šestibarevné dřevoryty úžasných barev a tónů. V roce 1939 se s J. Váchalem odstěhovala zpět do rodných Studeňan u Jičína.

„Její velkou láskou bylo cestování. Všechny zážitky ze svých cest v ateliéru přenášela s ženskou něžností do dřeva," říká galeristka jičínského muzea Jarmila Hakenová. Vzniklo tak mnoho souborů a cyklů volných listů jako např. Domažlice (1917), Z Českého ráje (1918) či Z českých krajů (1920). „Její další vášní byly knihy" dodává J. Hakenová.

Proto také Anna Macková vydala několik autorských publikací jako například Kozlíček (1922), Koleda (1921) a Prázdninové putování (1927), které sama ilustrovala.

Ex libris

Její doménou se však stala tvorba ex libris. V této oblasti spolupracovala i na zakázkách ze zahraničí a podílela se na mnoha výstavách nejen v tuzemsku.
Všechna ex libris (celkem 226 ks) jsou ryta do dřevěných desek nebo linolea. Častými náměty byla zvířátka, lidové ornamenty, květiny a krajiny. Jen málo z umělkyň se věnovalo technice dřevorytu, která bývala spíše mužskou záležitostí. I proto mají díla Anny Mackové vysokou hodnotu a ocenění i v zahraničí.

Výstava „Anna Macková – mistryně dřevorytu" potrvá ve výstavní chodbě muzea do 6. dubna. Jičínské muzeum a zámecká galerie jsou i během března otevřeny denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin.   Martina Pajerová