Pravidla se nemění

Ačkoliv se anketa Šarmantní osobnost roku během uplynulých devatenácti let rozrostla z komorní  záležitosti do celostátní akce, v níž pravidelně hlasují tisíce posluchačů Českého rozhlasu i čtenářů Deníku, její pravidla jsou stále stejná. Kdokoliv může nominovat kohokoliv, jinými slovy – prvních několik měsíců každého z ročníků v Českém rozhlase přijímají e-maily, textové zprávy a korespondenční lístky se jmény osobností, které  si podle odesílatele zaslouží titul „šarmantní".

„Většinou jde samozřejmě o osobnosti typu herečka – herec, zpěvačka – zpěvák, lidé často nominují i úspěšné sportovce nebo lékaře," říká o vkusu hlasujících autorka projektu a vedoucí programu Českého rozhlasu Hradec Králové Lada Klokočníková. „Objevují se však mezi nimi i jména, která by ostatním asi moc neřekla, třeba praktický lékař v malém městě nebo školní kuchařky. I ti mají v očích svých obdivovatelů šarm."

Po fázi nominací přichází každý rok fáze velkého sčítání: teprve z něj vzejde desítka jmen, která se v nominacích objevila nejčastěji. Teprve deset finalistů bojuje o přízeň a de facto titul Šarmantní osobnost roku.

Silná desítka

Kdo titul získá letos? „Finálová desítka je letos velmi silná," pokračuje Lada Klokočníková. „Tvoří ji Lucie Bílá, Pavel Šporcl, Tereza Kostková, Jan Přeučil, Jan Pirk, Kateřina Brožová, Ondřej Brzobohatý, Marta Kubišová, Laďa Kerndl a Saskia Burešová. Uvidíme, na čí stranu se nakonec přízeň posluchačů a čtenářů nakonec přikloní – právě v těchto chvílích hlasy sčítáme."

Jméno vítěze padne na galavečeru v sále Filharmonie Hradec Králové už v pátek 10. dubna.

Galavečer

„Měla by přijet většina osobností z finálové desítky a pozvali jsme také vítěze předchozích ročníků," říká o hostech galavečera Lada Klokočníková.   „Myslím si, že budeme žít v napětí až do poslední chvíle – naši hosté jsou většinou pracovně a společensky nesmírně vytížení a nebývá jednoduché sezvat je ve stejný čas na stejné místo."

Galavečer bude moderovat Lada Klokočníková s Miroslavem Vaňurou. Na pódiu se během téměř tříhodinového programu vystřídají kromě nominovaných a hostů také zpěvák Ondřej Ruml, loňský vítěz ankety – botanik Václav Větvička, Gentlemen Singers a mnoho dalších.