Plastika koncem května opustila Hořice, v současné době je v Praze a ve středu bude představena senátorům. „Poslední informace, které mám, se liší od původního záměru. Socha má být 10. září v dopoledních hodinách na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu představena papeži, který ji požehná. Poté bude převezena do zahrad papežského letního sídla, které se nalézají necelých třicet kilometrů od Říma," sdělil nám žhavou novinku ředitel hořické odborné školy Josef Moravec.

Anežka Přemyslovna se tak nepostěhuje do Vatikánských zahrad, jak bylo původně navrženo, ale stane se první ozdobou parku papežova letního sídla Castel Gandolfo. „Není tu zatím žádná socha, Anežka bude první. Papež se rozhodl vymezit zde místo pro sochy národů, kde je rozšířeno křesťanství," přibližuje záměr Moravec. Kdo se bude chtít s českou světicí před její cestou rozžehnat, bude mít šanci. 

„Jednal jsem s představiteli církví, a s Anežkou Přemyslovnou by se čeští věřící mohli rozloučit 4. července na Moravě ve Velehradu," prozrazuje další novinku ředitel Moravec.

Pískovcová skulptura vznikla podle návrhu absolventky školy Aleny Kubcové. Během pěti týdnů se zrodila pod rukama studentů Františky Hausdorfové, Davida Šupola a Jakuba Teimera a pod odborným dohledem akademické sochařky Dagmar Štěpánkové.

„Na zhotovení sochy jsme měli málo času a použitý vyhnánovský pískovec je ďábelský tvrdý, proto jsme pro základní zpracování využili robota. Tělo je obrobeno strojně, pak nastoupili sochaři, kteří vytvořili obličej, vysekali reliéfy a upravili povrch," popisuje zrod dárku ředitel školy Josef Moravec.
Socha pro Vatikán je 160 centimetrů vysoká, podstavec měří 32 centimetrů. Váha skulptury je přibližně 300 kilogramů. Tělo tvoří trojúhelníkový hranol a z něho vyčnívá hlava a ruce sepjaté k modlitbě.

Socha Anežky České poputuje do Vatikánu.„Na dolní části jsou vysekány erby Zemí Koruny České. To znamená český lev, moravská orlice a slezská orlice. Takže socha sama říká, odkud pochází," uvedl ředitel k výběru modelu, který čerpal z nabídky 16 školních prací na téma Svatá Anežka. Ty vznikly před čtyřmi lety k 800. výročí narození světice z podnětu bývalého ministra kultury Petra Piťhy.

Ztvárnění Anežky České financoval sponzor, Královéhradecký kraj se zavázal, že uhradí náklady, vzniklé s dopravou a instalací.

Princezna Anežka Česká, která působila jako abatyše kláštera Na Františku a byla také výraznou osobností politického, kulturního a společenského života, není zdaleka prvním dílem hořických kameníků, které osloví svět.

Vloni zdejší studenti vytvářeli plastiku Jana Husa pro německou Kostnici.