V Nové Pace se sejdeme před Střední školou gastronomie a služeb, kde začínáme už v 17.45! Při zpěvu nás opět podpoří skvělý packý soubor Daráček. Po bloku zpívaných koled bude jistě exkluzivní tečkou za naším vánočním setkáním vystoupení sólisty Národního divadla Aleše Hendrycha za doprovodu Moniky Chmelařové.

Před budovu Střední školy gastronomie a služeb opět dorazí i děti s lampiónky a povzbudit nás přijdou také senioři z domova důchodců. Budeme rádi, když budete s námi i vy. Pozvali jsme starostu města Josefa Cogana, vloni si s námi zazpíval jeho bratr Rudolf, tak uvidíme, zda starostu také uslyšíme! Oživit si vánoční písně přijde i David Horáček, majitel restaurace Novopacké sklepy, který nám připraví svařák pro zahřátí. Přidají se k nám i pedagogové ze střední školy s ředitelem Petrem Jarošem. Vůdčí hlas bude bezpochyby patřit packému rodákovi Aleši Hendrychovi, který nám zodpověděl několik dotazů.

Jaký je váš vztah ke koledám?
Koledy mám moc rád, už můj děd, známý packý lékárník, chodil pravidelně zpívat koledy do kláštera. V této tradici pokračuji i já, pokud zdraví a pracovní povinnosti dovolí.

Zpíváte si je i doma?
Samozřejmě, koledy jsou pro nás součástí Vánoc. Nejraději mám klasiku Nesem vám noviny.

Jste hostem akce Česko zpívá koledy, a tak jsme si nemohli nechat ujít příležitost a požádat vás o vystoupení. Co na packém náměstí přednesete?
Bude to z Rybovy pastorely Z růže vzkvetla lilie.

Kdy jste se rozhodl pro dráhu operního pěvce?
Víte, se mnou to bylo trošku složité. Představte si, že jsem měl ve škole ze zpěvu trojku. Pak jsem zpíval s kytarou, zúčastnil se i pěveckých soutěží pro talenty. Nakonec jsem absolvoval packé gymnázium a poté se rozhodl pro konzervatoř. A tím bylo dáno i další mé zaměření na vážnou hudbu. Hlas jsem určitě podědil po svém dědečkovi.

Váš oblíbený skladatel?
Verdi, toho snad miluje každý zpěvák, protože on pěvcům rozuměl a psal pro ně to nejlepší. Pak mám rád skladby Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka či Bedřicha Smetany.

A role?
Revírník v Janáčkově Lišce Bystroušce a pak samozřejmě Vodník z Dvořákovy Rusalky.

Co vy a populární hudba?
Tu poslouchám jen okrajově, skončil jsem u Beatles.

Více na www.ceskozpivakoledy.cz