Zhruba v půl páté srdce každého potěšilo rozsvícení vánočního stromu na Valdštejnově náměstí.

Radostnému aktu předcházel kulturní program. Stejně jako loni bylo pódium pro vystupující připraveno pod jedním z oblouků u zámku.

„Ano, jenže teď už to není improvizace, ale záměr. Minule to bylo kvůli špatnému počasí, nyní ne. Občas se zkrátka stane, že nečekaná komplikace přinese lepší řešení," řekl ředitel Kulturních zařízení města Jičína Pavel Nožička. „Pod obloukem je nejen lepší akustika, ale přináší to i komornost. Nejde přeci o masovou akci."
Ještě před oficiálním začátkem se uskutečnila soutěž. Ti nejmenší mohli přinést lampion, za což dostali malou odměnu. Zájem byl ohromný.

„Zúčastnili jsme se potřetí a každý rok vyrábíme lampiónky. Jsem tu se dvěma syny. Lampióny mají stejné," řekla Markéta Vejvodová. „Na Vánoce se těšíme. Protože máme malé děti, jsem pokaždé zvědavá na tu jejich radost při tradicích a rituálech, které s Vánocemi souvisí," dodala.

Při zahájení promluvil starosta Jiří Liška, který popřál příjemné prožití svátků. Potom už na prkna vystoupili členové kapely Projekt návštěva. 

Pochlubili se mimo jiné i svou vlastní koledou Návštěva štědrovečerní. „Jičínské publikum je úžasné. Lidi tu byli schopni udělat vynikající atmosféru," uznal člen skupiny Marek Holý. Vánoce ale prý už pro ně mají jiný přídech, než tomu bylo dříve. „Mám ráda atmosféru Vánoc, ale čím jsem starší, tím více pociťuji starostí.

Dětskýma očima i ty svátky vypadají dost jinak," sdělila zpěvačka Tereza Vaňková. Formace Projekt návštěva na náměstí v v Jičíně vystoupí i na Štědrý den, a to mezi devátou a jedenáctou hodinou večerní.

Dále se představili žáci ZUŠ J. B. Foerstera. „Úplně si vystačíme bez nějakých zavedených celebrit," zhodnotil žertovně Pavel Nožička. Jakmile ale žáci vystoupili, ukázalo se, že to vůbec nebylo míněno jako vtip. Všichni předvedli opravdu profesionální výkon a nezbývá než těmto mladým lidem doporučit, aby se uměleckého oboru drželi i nadále.