Na zahajovacím koncertě vystoupí SO ZUŠ J. B. Foerstera Jičín vedený uměleckou vedoucí Jaroslavou Komárkovou, SO DECAPODA Ústí n. Orlicí řízený dirigentkami Miluší Barvínkovou a její dcerou Lenkou a Novoměstská filharmonie z Nového Města nad Metují s dirigentem Jaroslavem Rybáčkem. Na repertoáru jsou díla klasiků i současných autorů.

29. ročník Národního festivalu komorních a symfonických těles je rozložen do pěti etap, které se konají mezi dubnem a listopadem v různých městech a regionech ČR (divadlo Jičín, Piaristický klášter a Kulturní dům Příbor, zámek Bučovice, zámek Slavkov, kostel sv. Marka ve Stěžerech u Hradce Králové, České muzeum hudby Praha, Karmelitská. Zúčastní se ho celkem 20 souborů: 3 symfonické orchestry, 9 komorních orchestrů, 2 kvarteta, 3 flétnové soubory, 2 malé soubory (kvarteta) a 2 pěvecké sbory, což představuje 444 účinkujících. V rámci festivalu se uskuteční 7 koncertů v 6 městech České republiky.

I v roce 2019 je program festivalu zaměřený zčásti na díla českých klasiků, avšak neopomíjí ani soudobé české skladatele a vyzývá je ke spolupráci. Po každém festivalovém koncertu probíhá rozborový seminář s účinkujícími, jejichž výkony hodnotí lektor, člen odborné rady KSH. Tato praxe se velmi osvědčila, díky tomu se festival, jeho program i celý obor komorní a symfonické hudby neustále vyvíjí a zdokonaluje.

První koncert mezinárodního festivalu neprofesionálních komorních a symfonických těles zahajuje 6. dubna v Jičíně.