Pachatelé vymýšlí nejrůznější způsoby, jak se dostat k vašim penězům a proto nezbývá, než být skutečně velmi opatrní a přemýšlet, než někam své peníze pošlete nebo než zadáte někam údaje ke své platební kartě či internetovému bankovnictví.

Jako varování může posloužit případ podvodu, který se stal na konci května 2024, jehož obětí se stala 42letá žena z Hořic.

Poškozená se zaregistrovala do internetových bazarových stránek za účelem prodeje dětských bot. Aby mohla údajně používat značku ověřeného prodejce, verifikovala se pomocí přístupových údajů internetového bankovnictví, dále měla zadat heslo a PIN kód na mobilní telefon. Žena nejprve provedla v bazaru registraci a následně jí bylo nabídnuto, aby si stáhla program AnyDesk, který propojil počítač s mobilním telefonem. Na inzerát se jí ihned měla ozvat kupující s tím, že má zájem o nabízené boty za 50 Kč. Na WhatsApp jí měl od kupující přijít odkaz na přepravní službu na připsání platby za boty. Poškozená dle instrukcí klikla na tlačítko přijmout platbu a byla kupující upozorněna, že nyní nesmí s bankovnictvím manipulovat.

Následně byla upozorněna svou bankou na podezřelou transakci a z tohoto důvodu jí byla platební karta i platební účet zablokován. Bankou jí mělo být sděleno, že k jejímu účtu byl vytvořen další běžný účet a nová platební karta, které banka následně zrušila. Nicméně z výpisu své banky až následně zjistila, že z jejího účtu přesto odešla transakce na neznámý účet ve výši 9.999 korun, kterou sama nezadávala.

Pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody ve výši 6 měsíců až 4 let.