Žena na sociálních sítích měla rozkliknout odkaz, pod údajnou záštitou prezidenta Petra Pavla, který sliboval zhodnocení peněz.

Po rozkliknutí odkazu, měla poškozenou vzápětí kontaktovat žena, která jí představila investiční společnost a nadiktovala jí číslo účtu, na který měla poškozená poslat prvotní částku 6 tisíc korun.

Následně se jí měl ozvat „makléř“ společnosti, který jí uvedl, že aby lépe zhodnotila své úspory, měla by ještě poslat částku 70 tisíc korun. Žena tak učinila a s „makléřem“ se domluvila, že spolu budou komunikovat telefonicky a přes aplikaci WhatsApp.

Po odeslání této částky byla žena kontaktována prostřednictvím své banky, že se pravděpodobně jedná o podezřelou transakci. Proto se opětovně měla spojit s podvodným „makléřem“ a žádat po něm navrácení veškerých peněz.

Podvodník měl ženě přislíbit vrácení částky a pomoci jí s instalací programu Anydesk pro vzdálený přístup. Jelikož ženě stále nepřicházely peníze zpět, měla mu poskytnout své přístupové údaje ke svému účtu a s důvěrou schvalovala dalších několik finančních transakcí. Převáděla částky z jednoho účtu na druhý, a dokonce si měla půjčit i částku 800 tisíc korun na odblokování účtu, což mělo být doporučeno údajným „makléřem“. Celkem žena přišla o částku 1,2 milionu korun.

Policisté případ prověřují pro zločin podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací. Doposud neznámému pachateli v případě jeho vypátrání a prokázání viny hrozí až 8letý nepodmíněný trest.

Pamatujte:

  • Ke každé investici přistupujte jako k rizikové.
  • Než začnete investovat, ověřte si protistranu.
  • Nikomu nesdělujte své osobní údaje.
  • Nikomu nezasílejte ofocené osobní doklady.
  • Nikomu nesdělujte tištěné informace z platební karty.
  • Nikomu nesdělujte kód, kterým by vzdáleně přistupoval k vašemu počítači.
  • Pokud je k vašemu počítači někdo z nějakého důvodu vzdáleně připojen, tak neprovádějte přihlášení do svého internetového bankovnictví.
  • Nikomu nesdělujte bankovní autorizační SMS kódy, či jiným způsobem cizí osobě neautorizujte platbu.

Pozor!!! Pachatelé mohou použít různé investiční portály a nepatrně pozměnit způsob spáchání činu, výsledek však bude stejný a poškozených bude dále přibývat. Policisté apelují na veřejnost!!! Buďte obezřetní a chraňte své finanční prostředky. Nedůvěřujte nepřiměřeně výhodným nabídkám pro zhodnocení svých peněz.