Mnoho toho pamatuji. Pozoruhodné je, že se přes třicet let vždy v přestupný rok scházíme v počtu 40 – 100 osob, v přátelství a shodě: je nás už 150. Na sjezd přijedou i ti ze Slovenska a Švýcarska. Za ta léta byly jen asi 2–3 rozvody, protože se do manželství vstupuje zodpovědně, na celý život. Nikdo nežije pod úroveň.


Měli jsme tenkrát necelých pět hektarů pozemků, ze kterých byla živa celá rodina. Dnes rolnický stav neexistuje a družstva těžko vycházejí. Všichni hoši se vyučili řemeslům. Jen nejstarší absolvoval dvouletou textilní školu s vyznamenáním. Zvolili ho při znárodnění ředitelem tkalcovny. V únoru 1948 nepodepsal přihlášku do KSČ a ocitl se za rok nato v kriminále. Přesto se dožil 85 let později v pohraničí.

Vzdělání

Do dnešních časů dosáhla řada potomků vysokoškolského vzdělání, získali tituly DrSc., MUDr., ing. architekt. Mezi nimi je i světoznámý matematik, biolog, člen Newyorské akademie věd, v oboru ochrany rostlin přednášel se všech světadílech kromě Afriky. Další studují. Žádní příživníci, korupčníci. Panuje mravní odpovědnost. Jen tací lidé jsou prospěšní společnosti, neb nežijí jen pro sebe a jsou i charitativní. Za totality byla moje rodina pronásledována estébáky. Po náhlé tragické smrti matky pěti dětí jsem obětavě vedle náročného povolání v nepřízni režimu děti řádně vychoval a Bůh nám požehnal. Dnes je nás 41. Nejstarší syn, vědec, se dostal na VŠZ s poznámkou, že je z nábožensky založené rodiny, protože jsem odmítl domluvit mu, aby přestal chodit do kostela.


Události mého života mě utvrdily ve víře v Boha, jemuž nyní děkuji za každý den života a snažím se nežít nadarmo. Žiju skromně, trpělivě snáším zdravotní těžkosti stáří. Jsem vděčný svým potomkům, že souhlasí s mou charitativní činností, neboť zdaleka neutratím důchod. Od chtivosti se distancujeme, nezávidíme a přejeme druhým vše dobré.

Zápory dneška

Chtivost rozkládá společnost. Zatímco Rašín obětavě s vlastenci založil zlatý poklad, dnešní politici žijí přepychově na dluh, který nás ročně zatěžuje 37 miliardami úroků. Kde je odpovědnost za naše potomky, kteří ty dluhy budou muset splácet? Jsme záměrně mateni sdělovacími prostředky přežívajícími z dob totality, kdy vzala za své mravnost, kterou je třeba obnovit. Odpovědnost spočívá na nás všech, občanech, zvlášť na těch, co nejdou k volbám z pohodlí či otrávenosti z dnešní situace. Podle mého úsudku největší odpovědnost spočívá na Václavu Klausovi, který kdysi udal směr dosavadní politiky k naší škodě, zejména špatnou kuponovou privatizací počínaje. Je na čase, aby sám odešel do ústraní a neusiloval o své další zvolení. Všeho do času.


Jsem udiven, v jaké prekérní situaci se nacházíme a jak lhostejné je to občanům i sdělovacím prostředkům. Jako by bylo vše v pořádku! Podivné taky je, že jako první oběť Hitlera po Rakousku máme nyní proti Rakousku mzdy tak nízké, neb nás Západ obětoval se souhlasem (?) Beneše Stalinovi. Navíc Beneš natropil tolik chyb, že zejména jemu děkujeme, že národ dobrovolně vlezl pod chomout SSSR. O co jsme mohli být bohatší z uranu. Co lidí za to zaplatilo zdravím a životy zrůdnému režimu, kterému dosud nebezpečně fandí ještě tolik voličů. Jsou ti lidé schopní zdravého úsudku, když mi jeden z nich řekl – že ty miliony obětí na životech si to zasloužily? Neházím i já marně hrách na stěnu?