VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O problematice zákazu topení fosilními palivy

ČESKÁ REPUBLIKA - K závažnému problému se vyjádřil čtenář, jehož adresu máme v redakci. Jaký máte názor na tuto věc?

21.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Miroslav Kucei

Ve vydání novin ze dne 6. října jsem si v článku pana Janeby Země se dusí: ministerstvo zakáže topit uhlím, přečetl, že si pan ministr Bursík přeje do roku 2014 přestat topit v domácnostech fosilními palivy. V novinách z 12. října jsem se dozvěděl, že paní náměstkyně ředitele České inspekce životního prostředí Eva Tylová chce jít mírnější cestou a chce prosadit jen přísný zákaz prodeje koksu a uhlí pro soukromé účely.


Není to všechno nějaký nesmysl? V literatuře i na internetu jsem si přečetl, že fosilními palivy jsou mimo jiné uhlí, ropné produkty a zemní plyn. Takže na jedné straně stát dotuje plynofikaci, a na straně druhé se chystá zakázat topení fosilními palivy, a opravdu všemi? Kdo z těchto lidí prosadí svoji verzi? A čím tedy potom chtějí dovolit normálním lidem topit, když tito hlasatelé čistoty prostředí jinde odmítají i jadernou energetiku, a tedy elektřinu bez spalování fosilních paliv?

Znečišťování

Souhlasím s tím, že by se ovzduší nemělo nadměrně znečisťovat, a toto by se zřejmě mělo i nějakým způsobem postihovat. Cestou ke snížení produkce tzv. skleníkových plynů, k úsporám paliv, energie a zároveň ochraně ovzduší by ale kromě výběru paliv měla být účinnost vlastního procesu spalování, spolu se snižováním potřeby energie. Při vysoké účinnosti spalování uniká se spalinami jen minimum nežádoucích látek (nespálené uhlovodíky, prach). Tento efekt ale zmizí v okamžiku, kdy je k dispozici pouze nekvalitní mokré uhlí nebo mokré dřevo. Paušální pokutování všech lidí odkázaných na pevná paliva zavání trestáním skupiny obyvatel ekologickou daní kvůli malému procentu občanů, kteří spíš potřebují pomoc. Lidé, kteří investovali do účinnějšího způsobu vytápění, žádné zvýhodnění nemají. Je zde jen malý efekt úspory energie, který nemůže pokrýt zvýšené náklady na instalaci výrazně dražšího zařízení. Takže zde chybí lidem motivace a zůstává jen kolektivní trest.


Velice lehko se z tepla domu, do kterého je za státní peníze přiveden „fosilní“, ale přesto zatím ještě relativně čistý plyn a elektřina (jaderná i z fosilních zdrojů), radí topte ekologicky. Čím ale topit na menších vesnicích a samotách, kam nikdo z ekonomických důvodů nepřivede ani ten málo ekologický fosilní plyn a stav rozvodné sítě neumožní zapojit další náročnější elektrické spotřebiče? Málokdo má možnost nechat si u domu několik let schnout dřevo, aby potom mohl šetrně ekologicky topit tímto obnovitelným zdrojem paliva v ekologickém kotli. A bude to i potom, při stoupajících nárocích ekologů, dostatečně ekologické?


Mluví se o dotacích na ekologické způsoby vytápění, ale když si přečtete, že musíte mít tepelný audit, za který musíte rovněž zaplatit nemalé peníze, efekt dotace se bude blížit nule.

Způsoby vytápění

Já sám mám už několik let kombinovaný zplynovací kotel na tuhá paliva. Když topím, nad komínem je vidět jen při pozorném pohledu lehké vlnění vzduchu. Díky dalším technickým opatřením (zateplení, regulace) nemám ani velkou spotřebu paliva. Proč mám ale formou ekologických daní finančně podporovat pohodlí druhých? Ceny paliv i ostatních energií každoročně stoupají i bez „ekologických daní“. Proč se nemluví o ekologických daních za plyn a výrobu elektřiny, kde se rovněž spalují fosilní paliva a vzniká nežádoucí kysličník uhličitý? Jak mám řešit do budoucna způsob vytápění, když nemám dostupný jiný zdroj energie ani statisíce korun na další nákladnou rekonstrukci celého bydlení, nebo jiné řešení (a vlastně jaké) ?


Máme jako stát a jako občané technicky a ekonomicky na to, být tak ekologičtí, jak si přeje Strana zelených, která se na jedné straně schovává za nutnost dodržovat tvrdé normy Evropské unie a na straně druhé už nyní říká, že je třeba vytvořit u nás normy přísnější? Určitě na to mají za své platy poslanci, kterých se to v podstatě po ekonomické i praktické stránce netýká. Žijí totiž většinou ve městech, kde mají perfektní energetický servis zajištěný až do domu.


Čím se tedy má topit a co je dostatečně ekologické a přístupné pro všechny občany stejně?

Líbivá politika

Je velice jednoduché dělat líbivou politiku dokonalé ekologie se stále rostoucími požadavky, když to nakonec budou muset stejně zaplatit ti hlupáci, obyčejní občané. A zaplatí to nakonec jen proto, že nebudou chtít v zimě zmrznout.


A potom je ještě jedno řešení, jako to bývá v pohádkách, kde vždy vítězí dobro a po právu je potrestáno zlo. Ti, co přece jen nebudou mít z čeho zaplatit, buďto zmrznou, nebo se budou ohřívat ve státních nápravných zařízeních za nedodržování ekologických pravidel a neplacení ekologických daní. Potom už nic nebude bránit těm ostatním žít plně ekologicky. Všichni si budou rovni, někteří si budou rovnější a všichni budou žít spokojeně až do doby, než někdo vymyslí nová, další ještě ekologičtější nařízení. A potom začne od začátku nová pohádka.


Nevím, jestli budete chtít zveřejnit to, co jsem výše napsal. Někde jsem možná použil ostřejší formulace s cílem pokusit se alespoň někoho vyprovokovat k zamyšlení nad daným problémem i z trochu jiné strany, než jsem v tisku dosud viděl, případně zapojit do debaty další lidi. Minimálně by se však někdo měl zamyslet nad tím, co reálně dál dělat. Když se řekne A, tedy zákaz spalování fosilních paliv, mělo by následovat i něco dalšího, co místo toho.

Řešení

To co bylo zatím řečeno, jsou jenom utopie, nebo pro běžného občana finančně nedostupná řešení. Jak to v běžném životě bývá, jednoduchá řešení neexistují. Zamýšlel se vůbec někdo nad tím, jestli je reálné vyrobit a nahradit požadované množství nevyhovujících topenišť něčím dostatečně ekologickým a dostupným? Debaty o stanovení parametrů spalin, způsobech kontroly a přístupu do objektů jsou sice potřebné, ale bez možnosti technického řešení situaci nezlepší. Mohlo by být zajímavé poptat se u odborníků na jejich názory, možnosti řešení. Co vy na to?

21.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 14 060 Kč

Pomocní pracovníci obchodního provozu PRACOVNÍK/-CE PŘÍJMU ZBOŽÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14060 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK/-CE PŘÍJMU ZBOŽÍ - pracoviště Jičín., V případě zájmu se dostavte během otevírací doby k pultu informací prodejny. Můžete psát i na e-mail: 11028paf@cz.tesco-europe.com, bližší informace PO-PÁ od 8.00-14.00 hod na tel.: 725 885 727 pí Petříková., Popis pozice: , - zajišťovat, aby dodané zásoby od přímých dodavatelů byly na základě dokumentace přesně zkontrolovány, - při příjmu zboží z distribučního centra dodržovat pravidla příjmu zboží, - fyzicky přijímat zboží nebo vracet zboží dodavateli, - evidovat přijaté zboží a zboží určeného k vrácení, - kontrolovat záruční lhůty na zboží, - vykonávat činnosti související s inventarizací zboží a přestavbami obchodní jednotky, Požadujeme:, - jste odolný/á, samostatný/á?, - umíte si zorganizovat svůj čas a úkoly?, - rád/a spolupracujete s ostatními a dokážete vyjít kolegům vstříc? , - Nemusíte být expert - všechno potřebné vás naučíme , - Pozice pracovníka obchodního provozu rozhodně nemusí být posledním krokem - podporujeme kariérní růst a váš rozvoj , - Při výběru pracovních směn se vám snažíme vyjít maximálně vstříc. Můžete si u nás vybrat i částečný úvazek nebo brigádu. Nemusíte se tedy rozhodovat, co je pro vás nejdůležitější - zda je to rodina, volný čas nebo kariéra , - získáte slevu 10 % na každý nákup v síti Tesco (po 6 měsících), - Využijte až 6 dní rekondičního volna na základě počtu odpracovaných let, - Můžete se účastnit mnoha aktivit a událostí, které organizujeme pro vás, vaši rodinu i děti, - Vhodné i pro absolventy.. Pracoviště: Tesco stores čr a. s., jičín, Hradecká, č.p. 1104, 506 01 Jičín 1. Informace: Petra Petříková, +420 725 885 727.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 22 500 Kč

Ošetřovatelé a pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 32500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/CE, , Poždadujeme, - Vzdělání odpovídající pozici sociálního pracovníka dle Zákona o sociálních službách(zákon , č. 108/2006 Sb.) , - Praxe v oblasti sociálních služeb - vítaná- Odolnost proti psychické zátěži, - Samostatnost v rozhodování, - trestní bezúhodnost, - Aktivní přístup, - Uživatelská znalost práce na PC, - Řidičský průkaz sk. B vítán, - Komunikační schopnost, týmová spolupráce, - Schopnost komunikace se seniory s ohledem na věk a jejich individualitu, - Profesionální odpovědnost s upřednostňováním zájmu klientů, - Schopnost zavádět nové metody do práce, , Nabízíme, - Zázemí stabilní společnosti, - Příjemné pracovní prostředí, - Dobré platové podmínky 22 500,-Kč až 32 500,-Kč, - 5 týdnů dovolené, - Zdravotní volno - 3 dny, - Stravování za dotovanou stravu ( 18,- Kč oběd), - Příspěvek na penzijní připojištění (1000,- Kč / měsíčně), - Odměny, - Poukázka do lékárny v hodnotě 1000,-Kč pololetně, , V případě zájmu zasílejte profesní životopis a motivační dopis písemně na adresu:, ÚSSM Nová Paka, Svatojánská 494, Nová Paka, nebo, e-mailem: simek@ussnovapaka.cz, Kontaktní osoba:, ředitel Ing. Šimek Vladimír - 605 980 631, 493 771 215. Pracoviště: Ústav sociálních služeb města nové paky, Svatojánská, č.p. 494, 509 01 Nová Paka. Informace: Vladimír Šimek, +420 605 980 631nebo493 771 215.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 20 000 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů Operátor/-ka výroby – Optoelektronika (Molding). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Operátor/-ka výroby – Optoelektronika (Molding), Náplň práce:, • provádění manuálních prací u vstřikolisů (doplňování materiálu, kontrola výrobků…) , • balení zakázek, zadávání dat do výrobního systému, • práce není fyzicky náročná, , , Požadavky:, • vzdělání: vyučen nebo maturita, • spolehlivost, pečlivost, zručnost a dobrý zrak, • časová flexibilita - možnost pracovat ve 2směnném provozu (ne práce v noci), občasná práce přesčas, , Nabízíme:, • pracovní smlouvu na dobu neurčitou, • nástup možný ihned nebo dle dohody, • smluvní mzdu od 18000 Kč dle zkušeností a kvalifikace, • práci s moderními technologiemi, v čistém a příjemném prostředí, • systém benefitů a odměn (100 Kč stravenky, 1500 Kč měsíčně při 100% docházce, nadstandardní ohodnocení práce přesčas, příplatky za práci v odpolední směně, firemní kurzy AJ a NJ, zaměstnanecké telefonní tarify, odměny za doporučení nového zaměstnance, za zlepšovací návrhy a další), Vhodné i pro absolventy/-ky.. Pracoviště: Sqs vláknová optika a.s. [1], Komenského, č.p. 304, 509 01 Nová Paka. Informace: personal@sqs-fiber.cz, +420 493 765 381.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČÍŠNÍK/SERVÍRKA, V případě zájmu volejte na tel.: 725 554 387, 725 554 392 p. Hackl nebo se dostavte osobně do "Restaurace U Kameníka s.r.o.", Požadujeme: spolehlivost, dochvilnost, slušné vystupování, zkušenost v oboru výhodou ne podmínkou., Nabízíme: stravu zdarma, možnost ubytování., Pracovní doba: krátky - dlouhý týden.. Pracoviště: Restaurace u kameníka s.r.o., T. G. Masaryka, č.p. 106, 507 52 Ostroměř. Informace: Ladislav Hackl, +420 725 554 387,725 554 392.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pod Zebínem zarachotí vojenská technika

Neoprávněná manipulace s tachografem.
4

Řidič náklaďáku obelhával tachograf

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Svědkyně: Můj otec není člověk

Hradec Králové - „Dcera plakala, ale nechtěla mi nic říct. Prý aby se mi něco nestalo,“ vypověděla v úterý u krajského soudu dcera muže, který podle obžaloby ubližoval nezletilým děvčatům.

Kdo vypustil šelmy? Policie má dvě verze

Hradecko - Nedbalost či naschvál? Policie šetří, kdo pustil ven lva a tygry.

Osobnosti můžete nominovat v srpnu

Jičín - Do konce srpna můžete nominovat osobnosti na Cenu města Jičína, kterou město předává každý rok v prosinci. Jde o nejprestižnější ocenění určené pro osobnosti, na které Jičín a jeho obyvatelé mohou být hrdí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT