VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O problematice zákazu topení fosilními palivy

ČESKÁ REPUBLIKA - K závažnému problému se vyjádřil čtenář, jehož adresu máme v redakci. Jaký máte názor na tuto věc?

21.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Miroslav Kucei

Ve vydání novin ze dne 6. října jsem si v článku pana Janeby Země se dusí: ministerstvo zakáže topit uhlím, přečetl, že si pan ministr Bursík přeje do roku 2014 přestat topit v domácnostech fosilními palivy. V novinách z 12. října jsem se dozvěděl, že paní náměstkyně ředitele České inspekce životního prostředí Eva Tylová chce jít mírnější cestou a chce prosadit jen přísný zákaz prodeje koksu a uhlí pro soukromé účely.


Není to všechno nějaký nesmysl? V literatuře i na internetu jsem si přečetl, že fosilními palivy jsou mimo jiné uhlí, ropné produkty a zemní plyn. Takže na jedné straně stát dotuje plynofikaci, a na straně druhé se chystá zakázat topení fosilními palivy, a opravdu všemi? Kdo z těchto lidí prosadí svoji verzi? A čím tedy potom chtějí dovolit normálním lidem topit, když tito hlasatelé čistoty prostředí jinde odmítají i jadernou energetiku, a tedy elektřinu bez spalování fosilních paliv?

Znečišťování

Souhlasím s tím, že by se ovzduší nemělo nadměrně znečisťovat, a toto by se zřejmě mělo i nějakým způsobem postihovat. Cestou ke snížení produkce tzv. skleníkových plynů, k úsporám paliv, energie a zároveň ochraně ovzduší by ale kromě výběru paliv měla být účinnost vlastního procesu spalování, spolu se snižováním potřeby energie. Při vysoké účinnosti spalování uniká se spalinami jen minimum nežádoucích látek (nespálené uhlovodíky, prach). Tento efekt ale zmizí v okamžiku, kdy je k dispozici pouze nekvalitní mokré uhlí nebo mokré dřevo. Paušální pokutování všech lidí odkázaných na pevná paliva zavání trestáním skupiny obyvatel ekologickou daní kvůli malému procentu občanů, kteří spíš potřebují pomoc. Lidé, kteří investovali do účinnějšího způsobu vytápění, žádné zvýhodnění nemají. Je zde jen malý efekt úspory energie, který nemůže pokrýt zvýšené náklady na instalaci výrazně dražšího zařízení. Takže zde chybí lidem motivace a zůstává jen kolektivní trest.


Velice lehko se z tepla domu, do kterého je za státní peníze přiveden „fosilní“, ale přesto zatím ještě relativně čistý plyn a elektřina (jaderná i z fosilních zdrojů), radí topte ekologicky. Čím ale topit na menších vesnicích a samotách, kam nikdo z ekonomických důvodů nepřivede ani ten málo ekologický fosilní plyn a stav rozvodné sítě neumožní zapojit další náročnější elektrické spotřebiče? Málokdo má možnost nechat si u domu několik let schnout dřevo, aby potom mohl šetrně ekologicky topit tímto obnovitelným zdrojem paliva v ekologickém kotli. A bude to i potom, při stoupajících nárocích ekologů, dostatečně ekologické?


Mluví se o dotacích na ekologické způsoby vytápění, ale když si přečtete, že musíte mít tepelný audit, za který musíte rovněž zaplatit nemalé peníze, efekt dotace se bude blížit nule.

Způsoby vytápění

Já sám mám už několik let kombinovaný zplynovací kotel na tuhá paliva. Když topím, nad komínem je vidět jen při pozorném pohledu lehké vlnění vzduchu. Díky dalším technickým opatřením (zateplení, regulace) nemám ani velkou spotřebu paliva. Proč mám ale formou ekologických daní finančně podporovat pohodlí druhých? Ceny paliv i ostatních energií každoročně stoupají i bez „ekologických daní“. Proč se nemluví o ekologických daních za plyn a výrobu elektřiny, kde se rovněž spalují fosilní paliva a vzniká nežádoucí kysličník uhličitý? Jak mám řešit do budoucna způsob vytápění, když nemám dostupný jiný zdroj energie ani statisíce korun na další nákladnou rekonstrukci celého bydlení, nebo jiné řešení (a vlastně jaké) ?


Máme jako stát a jako občané technicky a ekonomicky na to, být tak ekologičtí, jak si přeje Strana zelených, která se na jedné straně schovává za nutnost dodržovat tvrdé normy Evropské unie a na straně druhé už nyní říká, že je třeba vytvořit u nás normy přísnější? Určitě na to mají za své platy poslanci, kterých se to v podstatě po ekonomické i praktické stránce netýká. Žijí totiž většinou ve městech, kde mají perfektní energetický servis zajištěný až do domu.


Čím se tedy má topit a co je dostatečně ekologické a přístupné pro všechny občany stejně?

Líbivá politika

Je velice jednoduché dělat líbivou politiku dokonalé ekologie se stále rostoucími požadavky, když to nakonec budou muset stejně zaplatit ti hlupáci, obyčejní občané. A zaplatí to nakonec jen proto, že nebudou chtít v zimě zmrznout.


A potom je ještě jedno řešení, jako to bývá v pohádkách, kde vždy vítězí dobro a po právu je potrestáno zlo. Ti, co přece jen nebudou mít z čeho zaplatit, buďto zmrznou, nebo se budou ohřívat ve státních nápravných zařízeních za nedodržování ekologických pravidel a neplacení ekologických daní. Potom už nic nebude bránit těm ostatním žít plně ekologicky. Všichni si budou rovni, někteří si budou rovnější a všichni budou žít spokojeně až do doby, než někdo vymyslí nová, další ještě ekologičtější nařízení. A potom začne od začátku nová pohádka.


Nevím, jestli budete chtít zveřejnit to, co jsem výše napsal. Někde jsem možná použil ostřejší formulace s cílem pokusit se alespoň někoho vyprovokovat k zamyšlení nad daným problémem i z trochu jiné strany, než jsem v tisku dosud viděl, případně zapojit do debaty další lidi. Minimálně by se však někdo měl zamyslet nad tím, co reálně dál dělat. Když se řekne A, tedy zákaz spalování fosilních paliv, mělo by následovat i něco dalšího, co místo toho.

Řešení

To co bylo zatím řečeno, jsou jenom utopie, nebo pro běžného občana finančně nedostupná řešení. Jak to v běžném životě bývá, jednoduchá řešení neexistují. Zamýšlel se vůbec někdo nad tím, jestli je reálné vyrobit a nahradit požadované množství nevyhovujících topenišť něčím dostatečně ekologickým a dostupným? Debaty o stanovení parametrů spalin, způsobech kontroly a přístupu do objektů jsou sice potřebné, ale bez možnosti technického řešení situaci nezlepší. Mohlo by být zajímavé poptat se u odborníků na jejich názory, možnosti řešení. Co vy na to?

21.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 18 000 Kč

Technici provozu informačních a komunikačních technologií SERVISNÍ TECHNIK/ČKA IT. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SERVISNÍ TECHNIK/ČKA IT - pracoviště Jičín., V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail: info@hvhsystem.cz, Požadujeme znalost Windows Server., Nabízíme PP na dobu neurčitou, nástup IHNED.. Pracoviště: Hvh system cz s.r.o. - pracoviště jičín, Křižíkova, č.p. 1099, 506 01 Jičín 1. Informace: Marek Hubař, +420 775 923 484.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 12 500 Kč

Páječi PÁJEČI/-ČKY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: PÁJEČI/-ČKY - pracoviště Jičín., V případě zájmu pište na e-mail: eq.expertquality@gmail.com, bližší informace od 10:00 - 15:00 hod na tel.: +420 792 312 709 Ing. Sojma., Požadujeme dobrý zrak, pečlivost. Jedná se o pájení drátu cívky pro kondenzátory, nevyloučeno hlučné prostředí. Pro přijetí bude rozhodující výsledek testu zručnosti., Nabízíme stravenky, vzdělávací program, vhodné pro občany EU i cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Eq - expert quality s.r.o. - jičín, Průmyslová, č.p. 1110, 506 01 Jičín 1. Informace: Ivan Sojma, +420 792 312 709.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 125 Kč

Obsluha strojů na výrobu a úpravu textilních, kožených a kožešinových výrobků jinde neuvedená OBSLUHA VÝROBNÍ LINKY PRO POVRSTVOVÁNÍ - SMĚNOVÝ/Á SEŘIZOVAČ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 125 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: OBSLUHA VÝROBNÍ LINKY PRO POVRSTVOVÁNÍ - SMĚNOVÝ/Á SEŘIZOVAČ/KA - pracoviště Stará Paka., V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail: Katerina.Taborska@cz.LRMed.com, , , Požadujeme: zájem o techniku, chuť učit se nové věci - možnost zaučení, SOU v oboru strojírenství, nebo elektro výhodou - praxe výhodou, dobrý zdravotní stav, dovednosti: aktivní řidič - skupina B., Náplň práce: obsluha výrobní linky, seřizování, odstraňování poruch, údržba výrobní linky - 3 dni dovolené navíc, dotované stravování + příplatky za vícesměnný provoz atd.. Pracoviště: Lohmann & rauscher, s.r.o. závod stará paka, Revoluční, č.p. 160, 507 91 Stará Paka. Informace: Kateřina Táborská, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 500 Kč

Obsluha pletacích strojů OBSLUHA PROPLÉTACÍCH STROJŮ NA PROVAZY. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha a seřizování proplétacích strojů. Požaduji schopnost samostatné páce a spolehlivost. Práce není fyzicky náročná. Zvládají i ženy., , kontakt: telefonicky dopoledne, e-mailem, osobně. Pracoviště: Danuše zikešová - ústí u staré paky, 507 91 Stará Paka. Informace: Zikešová, +420 724 806 780.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Současné mrazivé počasí úrodu jablek neohrozí

Videosouhrn 20. března 2018

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Čtenáři, zahrajte si o sud piva a televizor

Jičínsko - Populární tipovací soutěž Deníku Tip liga se opět rozbíhá. Čtenáři, tipujte výsledky okresních fotbalových zápasů a vyhrajte zajímavé ceny.

Sokolové slaví postup do Final Four

Nová Paka - Basketbalisté Nové Paky potvrdili roli favorita a ve čtvrtfinále východočeské ligy porazili Turnov jasně 2:0 na zápasy.

V tygří kleci to nejde. Hradec znovu Liberci nestačil

Hradec Králové /FOTO/ - Počtvrté dostali první gól v zápase. Zatímco v domácích duelech nepříznivý start hodili za hlavu, v liberecké aréně se jim to nepovedlo ani napodruhé. Proto hradečtí hokejisté ztratili v duelech na severu Čech vedení 2:0 ve čtvrtfinále play off extraligy.

Zelená tráva za sedm milionů

Jičín - Jičínská radnice nechá vyměnit povrch hřiště s umělou trávou ve sportovním areálu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT