VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O problematice zákazu topení fosilními palivy

ČESKÁ REPUBLIKA - K závažnému problému se vyjádřil čtenář, jehož adresu máme v redakci. Jaký máte názor na tuto věc?

21.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Miroslav Kucei

Ve vydání novin ze dne 6. října jsem si v článku pana Janeby Země se dusí: ministerstvo zakáže topit uhlím, přečetl, že si pan ministr Bursík přeje do roku 2014 přestat topit v domácnostech fosilními palivy. V novinách z 12. října jsem se dozvěděl, že paní náměstkyně ředitele České inspekce životního prostředí Eva Tylová chce jít mírnější cestou a chce prosadit jen přísný zákaz prodeje koksu a uhlí pro soukromé účely.


Není to všechno nějaký nesmysl? V literatuře i na internetu jsem si přečetl, že fosilními palivy jsou mimo jiné uhlí, ropné produkty a zemní plyn. Takže na jedné straně stát dotuje plynofikaci, a na straně druhé se chystá zakázat topení fosilními palivy, a opravdu všemi? Kdo z těchto lidí prosadí svoji verzi? A čím tedy potom chtějí dovolit normálním lidem topit, když tito hlasatelé čistoty prostředí jinde odmítají i jadernou energetiku, a tedy elektřinu bez spalování fosilních paliv?

Znečišťování

Souhlasím s tím, že by se ovzduší nemělo nadměrně znečisťovat, a toto by se zřejmě mělo i nějakým způsobem postihovat. Cestou ke snížení produkce tzv. skleníkových plynů, k úsporám paliv, energie a zároveň ochraně ovzduší by ale kromě výběru paliv měla být účinnost vlastního procesu spalování, spolu se snižováním potřeby energie. Při vysoké účinnosti spalování uniká se spalinami jen minimum nežádoucích látek (nespálené uhlovodíky, prach). Tento efekt ale zmizí v okamžiku, kdy je k dispozici pouze nekvalitní mokré uhlí nebo mokré dřevo. Paušální pokutování všech lidí odkázaných na pevná paliva zavání trestáním skupiny obyvatel ekologickou daní kvůli malému procentu občanů, kteří spíš potřebují pomoc. Lidé, kteří investovali do účinnějšího způsobu vytápění, žádné zvýhodnění nemají. Je zde jen malý efekt úspory energie, který nemůže pokrýt zvýšené náklady na instalaci výrazně dražšího zařízení. Takže zde chybí lidem motivace a zůstává jen kolektivní trest.


Velice lehko se z tepla domu, do kterého je za státní peníze přiveden „fosilní“, ale přesto zatím ještě relativně čistý plyn a elektřina (jaderná i z fosilních zdrojů), radí topte ekologicky. Čím ale topit na menších vesnicích a samotách, kam nikdo z ekonomických důvodů nepřivede ani ten málo ekologický fosilní plyn a stav rozvodné sítě neumožní zapojit další náročnější elektrické spotřebiče? Málokdo má možnost nechat si u domu několik let schnout dřevo, aby potom mohl šetrně ekologicky topit tímto obnovitelným zdrojem paliva v ekologickém kotli. A bude to i potom, při stoupajících nárocích ekologů, dostatečně ekologické?


Mluví se o dotacích na ekologické způsoby vytápění, ale když si přečtete, že musíte mít tepelný audit, za který musíte rovněž zaplatit nemalé peníze, efekt dotace se bude blížit nule.

Způsoby vytápění

Já sám mám už několik let kombinovaný zplynovací kotel na tuhá paliva. Když topím, nad komínem je vidět jen při pozorném pohledu lehké vlnění vzduchu. Díky dalším technickým opatřením (zateplení, regulace) nemám ani velkou spotřebu paliva. Proč mám ale formou ekologických daní finančně podporovat pohodlí druhých? Ceny paliv i ostatních energií každoročně stoupají i bez „ekologických daní“. Proč se nemluví o ekologických daních za plyn a výrobu elektřiny, kde se rovněž spalují fosilní paliva a vzniká nežádoucí kysličník uhličitý? Jak mám řešit do budoucna způsob vytápění, když nemám dostupný jiný zdroj energie ani statisíce korun na další nákladnou rekonstrukci celého bydlení, nebo jiné řešení (a vlastně jaké) ?


Máme jako stát a jako občané technicky a ekonomicky na to, být tak ekologičtí, jak si přeje Strana zelených, která se na jedné straně schovává za nutnost dodržovat tvrdé normy Evropské unie a na straně druhé už nyní říká, že je třeba vytvořit u nás normy přísnější? Určitě na to mají za své platy poslanci, kterých se to v podstatě po ekonomické i praktické stránce netýká. Žijí totiž většinou ve městech, kde mají perfektní energetický servis zajištěný až do domu.


Čím se tedy má topit a co je dostatečně ekologické a přístupné pro všechny občany stejně?

Líbivá politika

Je velice jednoduché dělat líbivou politiku dokonalé ekologie se stále rostoucími požadavky, když to nakonec budou muset stejně zaplatit ti hlupáci, obyčejní občané. A zaplatí to nakonec jen proto, že nebudou chtít v zimě zmrznout.


A potom je ještě jedno řešení, jako to bývá v pohádkách, kde vždy vítězí dobro a po právu je potrestáno zlo. Ti, co přece jen nebudou mít z čeho zaplatit, buďto zmrznou, nebo se budou ohřívat ve státních nápravných zařízeních za nedodržování ekologických pravidel a neplacení ekologických daní. Potom už nic nebude bránit těm ostatním žít plně ekologicky. Všichni si budou rovni, někteří si budou rovnější a všichni budou žít spokojeně až do doby, než někdo vymyslí nová, další ještě ekologičtější nařízení. A potom začne od začátku nová pohádka.


Nevím, jestli budete chtít zveřejnit to, co jsem výše napsal. Někde jsem možná použil ostřejší formulace s cílem pokusit se alespoň někoho vyprovokovat k zamyšlení nad daným problémem i z trochu jiné strany, než jsem v tisku dosud viděl, případně zapojit do debaty další lidi. Minimálně by se však někdo měl zamyslet nad tím, co reálně dál dělat. Když se řekne A, tedy zákaz spalování fosilních paliv, mělo by následovat i něco dalšího, co místo toho.

Řešení

To co bylo zatím řečeno, jsou jenom utopie, nebo pro běžného občana finančně nedostupná řešení. Jak to v běžném životě bývá, jednoduchá řešení neexistují. Zamýšlel se vůbec někdo nad tím, jestli je reálné vyrobit a nahradit požadované množství nevyhovujících topenišť něčím dostatečně ekologickým a dostupným? Debaty o stanovení parametrů spalin, způsobech kontroly a přístupu do objektů jsou sice potřebné, ale bez možnosti technického řešení situaci nezlepší. Mohlo by být zajímavé poptat se u odborníků na jejich názory, možnosti řešení. Co vy na to?

21.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Investiční plány Hořic na příští rok

Eva Baranová se narodila šťastným rodičům Marii a Martinovi Baranovým 11. prosince. Po porodu vážila 3,22 kg a měřila 50 cm. Doma ve Valdicích na Evičku čekal šestiletý Adam.
5

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Dorazí světlo z Betléma

Stará Paka - Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou. Za Česko jej tradičně přeberou skauti a skautky z Brna.

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Východní Čechy - Ostře žluté sáčko, široký úsměv a blonďatá hříva, to jsou poznávací znaky Kláry Dostálové, díky nimž ji na povolebních setkáních v centrále hnutí ANO nelze přehlédnout.

Sváteční slovo pastora a mladí hudebníci. Hotel Centrál ožil adventním koncertem

Nová Paka - V novopackém Hotelu Centrál, který se pyšní zrekonstruovaným vchodem a částí podloubí, se odehrál adventní koncert žáků mateřské a základní školy Brána.

Cenu města Jičína si převzal výtvarník Petr Heber

Jičín /FOTO/ - Z rukou starosty Jana Malého si v Porotním sále jičínského zámku převzal Cenu města Jičína za rok 2017 jičínský patriot, restaurátor, výtvarník, designer, ale i sportovec a všeuměl Petr Heber.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT