Je to zajímavé téma a je dobře, že jste jej otevřeli. Upozorňuje na další plánovaný útok na důchodce. Vládní garnituře je velmi líto, že si většina účastníků důchodového připojištění volí jednorázový výběr naspořené sumy a tím dle její logiky zneužívá dobroty státu, který na spoření přispívá. Myslím, že tento stav má minimálně dva důvody, které nelze přejít mávnutím ruky.


Ukládat peníze na vkladní knížku nemá nyní smysl, neboť inflace je vyšší než úroková míra.Penzijní připojištění je pak spolu s životní pojistkou (u té je ale třeba složit předem větší sumu) jedním z mála způsobů, jak úspory neznehodnocovat.

Připojištění

Připojištění se rozbíhalo asi před sedmnácti lety. Pokud tehdy bylo zájemci kolem padesáti let, tak je jasné, že si nestačí naspořit zhruba půl milionu, aby později vybíral částky, které citelně důchod zvýší. A když beru v úvahu prudké zdražování životních potřeb, energií, léků (mimochodem desátky z receptů do kapes majitelů lékáren jsou skutečnou nehorázností, za kterou by měl být při volbách vystaven účet), pak pořízení dražší věci z průběžného důchodu není možné. A zdražování energií nutí i ty důchodce k zateplování bytů a výměnám elektrických spotřebičů za hospodárnější. Potom přijde ke cti právě naspořená částka z připojištění. S těmito problémy si samozřejmě hravě poradí parta „tlustých kocourů z ČEZu“, ale to je jiná kapitola.


Já také plánuji vybrat naspořenou sumu jednorázově a váš článek jsem použil jako podklad k dopisu řediteli Fondu KB, kterého žádám, aby mě laskavě upozornil včas na plánované spuštění sankcí, abych peníze včas vybral.


Dost mě překvapuje, že si tohoto soustředěného tlaku na důchodce nevšiml Svaz důchodců ČR, alespoň já jsem žádné vyjádření nezaznamenal.
Že se o důchodcích příliš nešíří vládní koalice, je pochopitelné; ta se jak husité ohání průměrným platem přes 20 tisíc korun měsíčně. Situaci jistě pozorně sledují opoziční strany, vždyť volby nejsou až tak daleko.