Jsem dost stár, abych si pamatoval, že jsem kdysi frankoval pohlednici 30 haléřů a se službami tehdejší pošty jsem byl na výsost spokojený. Pošťačka na mne vždy zazvonila a s úsměvem mi předávala poštu – někdy jsme spolu prohodili i pár slov. To, co nám pošta připravila na rok 2008, je výsměch všem občanům tohoto státu.


Když dobře počítám, tak poslání pohlednice v tomto roce bude dražší 33krát oproti tehdejší době, ale stačí, když si porovnáme sazby roku 2007 s rokem 2008. Obyčejné psaní je dražší o 33%. Dopis do ciziny o 55%. Cenné psaní o 68%!


Je nabíledni, že naše pošta není žádný troškař a nechtěla se nechat zahanbit ve zdražování v roce 2008. Úplně jsem byl konsternován jejím mluvčím, který prohlásil, že naše pošta je stále lacinější než v okolních státech. To je obvyklá argumentace všech mluvčích, kteří zdůvodňují zdražování. Proč však zamlčují, jaká je mzdová úroveň v těchto státech?


V Deníku 20. prosince 2007 bylo provedeno porovnání kupní síly v zemích Evropy. Porovnání je provedeno v kupní síle na hlavu v eurech: Česká republika 5625 eur, Rakousko 18 960 eur a třeba Německo 18 055 eur.

Hůře než jinde!

Z toho vyplývá, že kupní síla v Rakousku je 3,4 x větší a v Německu 3,2 x větší než u nás!


Co tomu říkáte, pane mluvčí? Pošta stále argumentuje, že zlepšuje služby svým zákazníkům. Prosil bych mluvčího, aby nám vysvětlil, v čem. Každá pošta má x přepážek – nikdy jsem nezažil, aby byla obsluha u všech. Při každé návštěvě pošty si musím vždy vystát frontu.


Byl bych velmi potěšen, kdyby pošta po uzavření roku 2007 uveřejnila audit svého hospodaření, neboť podle zvýšených sazeb v roce 2008 by její hospodaření muselo skončit hlubokým schodkem – nebo snad manažeři pošty mají malé platy?


Každopádně se naše pošta¨ zařadila mezi největší zdražovatele od roku 1989. Zařadila se hned na druhé místo za vodohospodáře, které nikdy nepřekoná, neboť ti zdražili životodárnou kapalinu – vodu – víc než stonásobně.