Přednášku zahájil hrou na tibetskou mísu, která spíše než hudbu připomínala různě vysoké tóny rezonanční nádoby. Posluchače seznámil se svými zážitky a zkušenostmi ze dvou studijních pobytů ve Fakultní nemocnici Univerzity Tradiční čínské medicíny ve městě Tian jin.


Podle jeho slov je v Číně postavena jejich tradiční medicína na roveň západní, ačkoli v měřítku velké země si západní způsob léčby nemohou dovolit všichni. Aplikace akupunktury a čínské fytoterapie je využívána v širokém měřítku a ordinace tamních lékařů jsou plné čekajících pacientů, kterým se obvykle aplikuje po krátkém rozhovoru 20 až 50 jehliček. Pacient, který je na ošetření doprovázen rodinným příslušníkem, stráví s jehličkami při jednom sezení zhruba 30 až 45 minut, jedna léčebná kúra pak trvá deset dnů.


Na této klinice byla vypracována akukpunkturní metoda léčby cévních mozkových příhod. Čím dříve se postup aplikuje, tím lepší jsou dosažené výsledky. Netvrdil, že by všichni pacienti byli stejně zdraví jako před atakem choroby, ale jsou pohybliví a soběstační.

Hygiena

Ten, kdo očekával cestovatelské zážitky ve velkém stylu, byl možná zklamán, ale o to lepší a zajímavější bylo přiblížení tamních poměrů a způsobu života očima mladého vzdělaného muže. Například hotel, poskytující ubytovací služby studentům celého světa, skrýval ve svých prostorách šváby. Ranní hodinové rozcvičky studentů medicíny na univerzitním hřišti o rozloze většího fotbalového hřiště s atletickými dráhami za zvuku ryčné hudby z amplionů byl i z videoprodukce zážitek sám pro sebe.

Doprava

Ovšem záběry z „normální“ městské křižovatky, kde se bez nehod přesouvají lidé, automobily a kola v nekonečných proudech, byly hodny obdivu. Být to u nás, nestačili by nebožtíky odklízet.


Na závěr MUDr. Jiří Mařádek přislíbil přednášku na téma tradiční čínské medicíny.

Životopis:
MUDr. Jiří Mařádek, rodák z Bohumína, absolvent Lékařské fakulty UK v Hradci Králové, specialista v oboru rehabilitace a interní medicíny. Svůj zájem o tradiční čínskou medicínu ukončil studiem Sinobiologie – Univerzita Guang Ming - v oboru Praktik akupunktury a Praktik fytoterapie. Čínskou medicínu užívá k léčbě pacientů dvanáct let. V současné době je ročníkovým vedoucím studia akupunktury pro Českou a Slovenskou republiku u Československé sinobiologické společnosti se sídlem v Praze. Lektoruje a přednáší na katedře FTVS.