Již brzy odstartují tréninky, které budou součástí (ne) tradiční hokejové školy, kde se budou moci naučit hrát hokej jak ženy, tak muži, chlapci či dívky od 12 let. Startuje se již v říjnu a zakladatelkou je Jitka Albrechtová z Děčína, která nám poskytla své postřehy a plány.

Přišla jste se zajímavou myšlenkou založit v Jičíně hokejový tým žen? Co Vás obecně k hokeji přivedlo a co od tohoto nápadu očekáváte?
Když jsem se setkala s panem Markem Pokorným na turnaji v Mostě, kde byla moje dcera, která hraje za HC Děčín a jeho dcera spolu s gólmankou, které hrají za HC Jičín, přišla řeč na ženský hokej. Dívky mají možnost hrát s chlapci v mládežnických oddílech jakéhokoliv klubu. Pokud ale klub nemá ženský hokejový tým, většinou dívky skončí v patnácti letech. Pokud je někde poblíž oddíl žen, dívky dojíždí, ale dle mého názoru se to nedá skloubit časově (koníčky, škola, rodina, volný čas). Rodiče investují spoustu peněz do hokejové výstroje, příspěvků a podobně. Pak se ale mnohdy dále již dívky příliš nerozvíjí a často na hokej zanevřou, a to je obrovská škoda.

Co očekávám od nápadu založit ženský hokejový klub v Jičíně? Vždy jsou jen dvě možnosti, buď to vyjde nebo ne. Vždy budou ti, co vás budou obdivovat a ti, kteří vás budou kritizovat. Pokud je však myšlenka zachována a děláte to pro radost a ne pro peníze, pak je úspěch zaručen. Očekávám radost dívek a žen, které se chtějí naučit hrát hokej. Nic víc.

Jaké máte v Jičíně s hokejem cíle do budoucna?
Pokud se podaří sestavit funkční tým, tedy alespoň tým, který bude mít dvě brankářky, patnáct hráček a bude schopný konkurence, tak tým přihlásím do Ligy žen ČR, divize A a bude moci změřit síly s libereckými tygřicemi, děčínskými medvědicemi, hráčkami s ESY Praha, KOBRY Praha, Roudnice nad Labem, a dost možná s ústeckými lvicemi, pokud se do soutěže také přihlásí.

V minulosti se Vám již podařilo založit další ženská hokejová družstva. O jaké týmy šlo a jak si podle Vás nyní vedou?
Jedná se o tým žen v Ústí nad Labem, ten zatím trénuji a zřejmě se přihlásí do Ligy žen příští rok. Další tým žen je v Děčíně, jenž již hraje druhou sezónu a hned první zápas s Kobrou Praha vyhrál 4:3. Nyní se nachází na druhém místě tabulky. Za toto družstvo momentálně hraji i já a má sedmnáctiletá dcera. Druhá devítiletá dcera hraje za mládež rovněž v Děčíně.

Můžete popsat svoje nejbližší sportovní plány?
Vzhledem k tomu, že mám pět dětí, z toho čtyři hokejisty (2 syny a 2 dcery) a já sama hokej hraji, tak pokud vyjde má myšlenka vytvořit ženský tým v Jičíně, zvednu kotvy z Děčína do Jičína a budeme působit zde. Jelikož jsem OSVČ a píši muzikál o netradičním pojetí moderní výchovy spojené se sportovními aktivitami a volnočasovými aktivitami a podporou vzdělávání bez omezení věku, výšky, váhy, zkušeností a vzhledu, myslím, že budu mít určitě ještě mnoho příležitostí o sobě dát vědět.

Nedělám toto vše proto, abych zviditelnila svou osobu, ale abych rozzářila oči všem, co si myslí, že nemohou zrealizovat to, co chtějí. Kdyby mě oslovil kdokoliv, abych kdekoliv založila ženský hokejový tým, udělala bych to opět.

Nikdy totiž člověk neví, kde se krčí malá hokejová neděje, nebo kde se skrývá bývalá hokejistka, která z jakýchkoliv důvodů nehraje a chtěla by. Já osobně jsem nikdy hokej nehrála a ani nikdo jiný z mé rodiny. Svými ztřeštěnými nápady, kterými jsem hodně známá, realizuji nemožné, protože není důležité, jak člověk vypadá, jaké má vzdělání, kolik je mu let, jaké má finanční možnosti, ale co chce. A když má kolem sebe lidi podobného nebo stejného zaměření, většinou se to podaří. Hrát mohou dívky od dvanácti let a horní věková hranice omezená není. Na závěr bych dodala, že já osobně jsem s hokejem začala v sedmatřiceti letech.

Bližší informace k tréninku:
Platí se 100 Kč (v ceně je led a organizace), sraz vždy v 9 hodin před zimním stadiónem v Jičíně. S sebou na rozcvičení před tréninkem: věci na běhání (pevné tenisky, kraťasy, popřípadě tepláky, triko). Na led: hokejové brusle bez zoubků, dále helma (kdo nemá s mřížkou, která je povinná, pro začátek stačí bez mřížky, popřípadě cyklistická či jiná sportovní, nepoškozená). Rukavice: (kdo nemá hokejové, postačí zimní). Hokejka: (není nutná kompozita, důležitá je správná délka). Délka hokejky musí být hráčce k bradě, když má obuté brusle). Dále je důležité mít hokejku, která má zahnutí adekvátně tomu, zda držíte hokejku tak, že je pravá ruka nahoře a levá dole. Chrániče loktů, ramen, kolenou (kdo má jiné než hokejové, pro začátek stačí). Ribano: (funkční prádlo, na které se obléká výstroj, kdo nemá, stačí elasťáky a triko). Nákrčník: (pro ženy a dívky povinný, ze začátku nemusí být. Hokejové kalhoty, hokejové stulpny.

Dresy, které se budou používat při tréninku, budou k dispozici (rozlišováky). Pokud dojde ke ztrátě, bude hráčka povinna dres uhradit, a to v plné výši.
První oficiální trénink se v Jičíně uskuteční v sobotu 3. října 2015 od 10.00 – 11.00 (v 10.00 je nutné již být na ledě). Jedná se o první trénink, kterého se mohou účastnit jak dívky od 12 let, tak ženy bez omezení věku. Důležité je si uvědomit, že nejde vše hned a každý začátek je těžký. Jen chuť, píle, snaha a vlastní přesvědčení o tom, že se chcete stát hvězdou ledu, Vám pomohou k dosažení vašeho cíle – hrát lední hokej na profesionální úrovni.

Veškeré další informace: Jitka Albrechtová – manažer týmu HC Jičín ženy, telefonní číslo: 736 602 222, e-mail: albrechtovajitka5@seznam.czsociální síť facebook: HC Jičín ženy.   (re, dopa)