HC Čeští Letci – Sklopísek Střeleč 4:5 (1:2, 2:1, 1:2). O největší senzaci prvního kola play off se postaral Sklopísek Střeleč, který z osmého místa po nadstavbové části LHL dokázal disciplinovaným a heroickým výkonem doslova vygumovat z ledu jasného favorita série. Hvězdou utkání se stal jednoznačně Ondřej Barkman v brance Sklopísku.

Po prvním prohraném čtvrfinálovém zápase visí tak nad Letci „Damoklův meč", protože musí vyhrát oba dva následující zápasy. Na výkonu Letců se podepsala nedisciplinovanost hráčů, kteří se k zápasu nedostavili a nechali své spoluhráče opět hrát v deseti lidech v poli a také tragický výkon Lukáše Effemberka v barvách Letců.

Již od prvního hvizdu rozhodčího bylo jasné, že půjde o zcela jiný zápas, než ten, který se odehrál před týdnem, kdy Letci smetli Sklopísek 9:4.
Neuplynulo ani půldruhé minuty a hned z druhé akce Sklopísku padla branka. Jelínek ztratil puk, chopil se ho Florián a z kruhu nahrál před bránu najetému Bodymu, který ho zvedl nad Effemberkovu lapačku do sítě – 0:1.

Letci dokázali odpovědět až v poslední dvouminutovce první třetiny. Fišar objel bránu a přihrávkou našel Patřičného, který si Barkmana položil a pak přesnou střelou zakončil – 1:1. Radost z vyrovnávací branky měli Letci pouhých 31 vteřin. Po chybě Semeckého, který ztratil puk v útočném pásmu se zrodila akce dva na jednoho. Jaroslav Hlavatý ujel po pravém křídle a nalevo mu najížděl Milan Šobek. Hlavatý nakonec zvolil střelu – opět švihem nad lapačku – 1:2.

V úvodu druhé třetiny se Letcům podařilo bleskově vyrovnat. Petr Fejfar nastřelil puk do útočného pásma, tam ho u mantinelu dojel Fišar a nahrával Martinu Lepkovi před bránu. Lepka na druhý pokus dorážkou Barkmana překonal – 2:2. Následovalo dvojí vyloučení Letců – Jaroslava Sedláčka za hákování a Josefa Křížka za nedovolené bránění a Střeleč měla půldruhé minuty přesilovou hru pět na tři. Letci ale tlak soupeře ustáli. V 5. minutě naopak udeřili – Letce poprvé a naposledy dostal do vedení kapitán Lukáš Karban, který zachytil ve vlastním obranném pásmu přihrávku soupeře a rozjel se sám proti Barkmanovi. Zastavit se ho pokoušel Václav Šobek s Petrem Daněm, ale marně. Kapitán Letců trefil přes vyjetého Barkmana střed brány – 3:2.
V polovině druhé třetiny pustil Effemberk naprosto nepochopitelný gól, když Milan Šobek spíš nahazoval puk před bránu, než že by střílel. K údivu všech skončil puk v síti Letců – 3:3.

Po dvou třetinách byl stav nerozhodný a přestože se očekával nástup favorita, opak byl pravdou. U Effemberka dvakrát zazvonila tyč a přestože i na druhé straně měli Letci šance, které mohli využít, vylámali si zuby na výborném Barkmanovi.

Trenér Letců Jaroslav Kozák o přestávce upozorňoval na fakt, že hráči nesmí faulovat. Semecký byl ale ukázkou přesného opaku. Při jeho prvním vyloučení za vysokou hůl v 6. minutě před koncem zápasu šla Střeleč opět do vedení. Petr Daňo prostřelil z dálky nejistého Effemberka mezi tyčí a lapačkou – 3:4. Semecký vytvořil nevábný rekord nejspíš celé soutěže, když na ledě mezi prvním a druhým vyloučením pobyl minutu a dostal další dvě minuty za napadení.

Namísto aby se Letci v závěrečných třech minutách pokusili o tlak a vyrovnání, museli se bránit. V oslabení obstáli a do závěrečné minuty trenér odvolal Effemerka. Letci z tlaku před bránou Sklopísku přeci jen dokázali vytěžit vyrovnávací branku! 24 vteřin před sirénou Lepka nahrával Patřičnému před bránu, ten si puk zpracoval a zvedl ho za Barkmanova záda – 4:4.

Letci se v tu chvíli již viděli v rozhodujících nájezdech, ale soupeři se povedl více než husarský kousek. Střeleč vyhrála hlavní buli. Jaroslav Hlavatý přejel útočnou modrou a ihned střílel. Effemberk puk betonem vyrazil do boku, kde ho dojel Milan Šobek a zadovkou nahrával zpátky před bránu na Hlavatého, přičemž trefil úzkou skulinu mezi tyčí a Effemberkovým betonem. Effemberk nechal za zády prázdnotou zející bránu, tam již byl připravený Hlavatý a pohodlně puk doklepl. Samotní hráči Sklopísku nemohli uvěřit, že se jim během 9 vteřin od obdržené branky podařilo vstřelit vítězný gól!
Na jedné straně panovala obrovská radost – na straně druhé šok z nečekaně prohraného zápasu. V každém případě na ledě nebylo vidět, že by hrál první celek s osmým.

Již ve čtvrtek může Sklopísek rozhodnout a dovršit tak senzaci dosavadního průběhu soutěže. Letci v případě vítězství vyrovnají stav série a vynutí si tak třetí poslední zápas. Utkání má začátek v 19 hodin.

Fakta: Patřičný 2, Lepka, Karban – Hlavatý Jaroslav 2, Body, M. Šobek, Petr Daňo.
HC Čeští Letci: Effemberk – Sedláček, Křížek, Jelínek, Semecký, Karban, Fišar, Václavec, Fejfar, Lepka, Patřičný.

Sklopísek Střeleč: Barkmann – Rozsypal, Václav Šobek, Stránský, Milan Šobek, Hanyš, Miloš Daňo, Florián, Petr Daňo, Lukáš Hlavatý, Jaroslav Hlavatý, Hurei, Body.   Petr Čepek