Král vkročil na červený koberec, 10 tisíc lidí povstalo a začalo tleskat.

Dominik Hašek se doma v Pardubicích dočkal největší pocty, jaké se hokejista může dožít.

Ano, tohle byl „pan Brankář" s hokejovým životem snů!

Jeho devítka putovala pod strop arény. Tečka. Ani za sto let ji už nikdo neoblékne, navždy už patří jenom „Hašanovi".

Legendární gólman se loučil s neuvěřitelnou kariérou mezi hromadou svých trofejí, vedle dresů všech týmů, za něž nastoupil a na led si pozval i 17 speciálních hostů. Další seděli na tribuně.

„Vždycky jsem sem vyjížděl ve výzbroji, postavil se do branky a opíral se o břevno. Teď je zvláštní pocit tady stát a promlouvat k vám ze středového kruhu," začal svůj proslov. Mluvil o svých začátcích, kamarádech, spoluhráčích, trenérech…

Třeba o Milanu Jiroutkovi: „Nikdy nezapomenu, jak jste mě v deseti letech honili po zimáku, že mám jít na trénink. Já nechtěl, že mě kluci bouchají. Ty jsi jim vysvětlil i ručně, že takhle se ke gólmanovi chovat nemají."

Pod strop arény vyslali dres Jan Levinský, Otakar Janecký a Radovan Somík. Hodina plná emocí se povedla znamenitě. Že Hašek rozloučení protáhl o dvacet minut svojí řečí? Tohle nikomu nevadilo.

Ozvalo se jenom pár hlupáků ve sparťanských dresech, které však domácí publikum rázně umlčelo.

Hodně zvláštně si jen musel připadat většinový vlastník klubu Roman Šmidberský. Fanoušci ho vypískali při nástupu i při projevu.

Co říkali o Haškovi v NHL
Ken Holland, generální manažer Detroitu: „Nikdy jste nevěděli, co u něj přijde. Jenže on vždycky věděl co udělat a hlavně proč. Povýšil chytání na vědu."

Chris Chelios, spoluhráč z Detroitu: „Patrick Roy, Eddie Belfour, Dominik Hašek a Chris Osgood. Tihle čtyři chlapi mi pomáhali vypadat skvěle každou noc, i když já skvělý nebyl."

John Muckler, bývalý  trenér a generální manažer:: „Myslel jsem si, že nejlepším brankářem, co jsem kdy viděl, byl Terry Sawchuk. Dom byl ale ještě lepší. Dělal zákroky, co nikdo jiný nesvedl. Hodně lidí přemýšlelo o jeho stylu, zdál se jim divný. Přemýšleli špatně. "

Joe Nieuwendyk, bývalý útočník: „Vypadal jako barák, když jste se proti němu řítili, přitom to byl hubený chlap. Na olympiádě v Naganu se  nám dokázal dostat do hlavy. Strašil nás. Jestli byl dobrý? Byl zasr*** dobrý."

Matthew Barnaby, spoluhráč z Buffala: „Nejdominantnější hráč, s jakým jsem kdy nastoupil. Neříkám, že můj nejoblíbenější, ale musíte respektovat, čeho během kariéry dosáhl."

Jsi nejlepší! Legendě gratuloval na dálku i Chelios

Devítka je pověšena. Dres legendy visí u stropu haly ve společnosti dalších velkým jmen bohaté pardubické historie.

Cti zúčastnit se dojemného slavnostního ceremoniálu přímo na ledové ploše se dostalo jen sedmnáctce vyvolených, které si vybral sám Dominik Hašek.

Byli mezi nimi trenéři a hráči, kteří provázeli nejlepšího gólmana československé historie během jeho kariéry. Ale také Haškova dcera Dominika, nebo majitel klubu Roman Šmidberský.

"17" vyvolených
Dominika Hašková, Josef Bruk, Zdeněk Uher, Horymír Sekera, Karel Franěk, Václav Sýkora, Martin Střída, Otakar Janecký, Evžen Musil, Vladimír Martinec, Bohuslav Štastný, Jiří Novák, Jaroslav Radvanovský, Milan Jiroutek, Jiří Šejba, Jan Levinský, Roman Šmidberský.

„Měl jsem tu čest zažít fantastickou sezonu, ve kterém jsme vyhráli mistrovský titul s dvanácti vyhranými zápasy v řadě," zavzpomínal Šmidberský na ročník 2009/10.

Za spoluhráče promluvil Martin Střída, který s Haškem získal mistrovskou korunu v letech 1987 a 1989.

„Byl jsi tvrdý k tréninku, ale také se stalo, že jsi přišel pozdě.  Musel jsi něco říct a vysvětlil jsi nám to po svém. Že ti milá mladší sestra Maruška zaklapla budík," rozesmál vyprodanou halu Střída. „Stala se z toho hláška celé naší generace. Chtěl bych, aby Maruška zaklapla budík opravdu a zastavila čas. A ty jsi mohl i nadále rozdávat radost nám všem."

Na ligový led uvedl Haška v roce 1981 kouč Zdeněk Uher. „V šestnácti letech jsi byl nejmladším ligovým brankářem u nás, možná i na světě. Chci ti poděkovat za to, co jsi dokázal."

Hold olympijskému šampionovi vzdali na dálku také Patrik Eliáš, Martin Brodeur, Jaromír Jágr i Chris Chelios.

„Jsi nejlepší! Už se těším, až se uvidíme v Siní slávy. Gratuluji ti, že ti v Pardubicích vyvěsí dres," pronesl spoluhráč z Detroitu Red Wings.