Nejprve dorovnávali skóre, a pak je potopilo osudných 37 vteřin ve druhé třetině, kdy naprosto neuvěřitelně třikrát inkasovali, prakticky po stejných chybách. Za stavu 2:6 po 2. třetině se zdálo, že Letci utrží ostudný debakl. To ale nedopustili a bojovali až do konce.

Co rozhodlo

HC Čeští Letci – Sokol Těpeře 5:7 (1:2, 1:4, 3:1). Skóre se poprvé měnilo ve 12. minutě první třetiny, když Tomáš Berka švihem poslal puk do vzdálenějšího růžku Effemberkovy branky – 0:1. Při vyloučení Jana Ullmanna ve 14. minutě Letci využili početní výhodu. Od tyče soupeřovy klece poslal puk před bránu Jiří Šebek, kde připravený Milan Patřičný zvedl puk nad Ullmanovu lapačku (poznámka – Jan Ullmann – hráč Těpeř, Jiří Ullmann – brankář Těpeř) a bylo srovnáno. Dvě minuty před sirénou šly Těpeře opět do vedení. Jan Ullmann dostal křížnou nahrávku přes dvě čáry na útočnou modrou, objel Martina Zikmunda a vypálil na branku Letců.

Lukáš Effemberk puk vyrazil, k dorážce se však dostal Petr Zeman a Těpeře opět vedly – 2:1. Přesně v polovině zápasu se Letcům podařilo vyrovnat. Nejprve Lukáš Karban od levého mantinelu střelou z dálky vypálil na Ullmana, ten v pádu puk sice vyrazil, ale do odkrytého prostoru, kde ho pohotově dorazil Lukáš Bláha – 2:2. Ve 33. minutě krvavý krosček na Tomáše Syrůčka odstartoval hromadnou strkanici a následnou bitku dvou hráčů. Zatímco Letce celý incident vykolejil, tak na druhé straně se soupeři podařilo odstartovat neuvěřitelný brankostroj. Od bitky neuplynula ani minuta, když Martin Holoska, rozjetý podél mantinelu, nahrával do jízdy Vladimíru Martinčíkovi a ten střelou švihem k tyči poslal Těpeře potřetí v tomto zápase do vedení – 2:3.

Za dalších 21 vteřin předvedla opravdu parádní kombinační akci dvojice Berka – Vávra. Tomáš Berka z levého křídla oslovil přihrávkou na pravém křídle Tomáše Vávru, ten mu bleskově puk vrátil a Berka se z bezprostřední blízkosti trefil mezi betony Effemberka – 2:4. Za dalších 16 vteřin vstřelil Broučil po nahrávce od Holosky gól takřka identický tomu předchozímu, kdy opět zamířil mezi betony – 2:5. Takovouto sprchu Letci nezažili od samého začátku svého tříletého působení v LHL. Debata o tom, co byl a nebyl gól Lukáše Effemberka je irelevantní, neboť zde došlo ke kolapsu obrany a celé pětky, která byla na ledě. Dvě minuty před sirénou Letci inkasovali znovu. Před Effemberkem se postrkovali Křížek s Vávrou, a puk po střele z těžkého úhlu prosvištěl mezi tyčí a loktem brankáře až za čáru – 2:6. Effemberk nemohl na puk vidět.

Letci vstoupili do závěrečné třetiny aktivněji. Zaváhání Ullmanna v brance Sokola využil výborně Šebek a zakončil bekhendovou střelou blafákem pod víko – 3:6. V šesté minutě ale Těpeře odskočily opět na rozdíl čtyř branek. Berka se rozjel od vlastní modré čáry po levém křídle podél mantinelu, poté přes Křížka naznačil střelu, až se dostal k Effemberkovi a vymetl levý růžek – 3:7! Berka tímto dovršil svůj hattrick v zápase. V 7. minutě Letci stav zápasu opět zkorigovali. Patřičný vybojoval puk na Janu Ullmannovi a a postupoval do útočného pásma. Jeho následná střela mířila nad Ullmannovu klec. K puku se poté dostal Lepka, a nasměroval ho zpět do rohu hřiště na Patřičného.

Lepka si mezitím nabruslil na vnitřní hranu kruhu a odtud po nahrávce Patřičného z blízkosti prostřelil Ullmana – 4:7. V 9. minutě závěrečného dějství vrátila Letce do hry dvojice Jiří Šebek – Martin Lepka. Lepka z levého křídla přesně našel Šebka, který puk tečoval k tyči Ullmannovy brány – 5:7. Těpeře si vzaly oddechový čas, a přestože se ještě dvakrát ocitly v oslabení při vyloučení Šikoly a Berky, výsledek již uhájily. Letcům nepomohla ani závěrečná power play. Těpeře se tak ujímají vedení 1:0 na zápasy a při kvalitě soupeře to budou mít Letci zcela jistě velmi těžké. Druhé utkání série bylo sehráno již po uzávěrce.

Fakta: Šebek 2, Lepka, Bláha, Patřičný – Berka 3, Broučil 2, Zeman, Martinčík.
HC Čeští Letci: Effemberk – Sedláček, Křížek, Jelínek, Syrůček, Semecký, Karban, Zikmund, Drusan, Bláha, Fišar, Lepka, Šebek, Patřičný.
Sokol Těpeře: Jiří Ullmann – Zeman, Holoska, Vávra, Berka, Šikola, Klimov, Jan Ullmann, Bosák, Martinčík, Příkazský, Svoboda, Broučil.   Petr Čepek