Tým tak musel rázem bojovat o účast v další fázi soutěže až do samého závěru základní části. Skvělý obrat ve třetí třetině utkání v Novém Městě nad Metují ale nakonec svěřence trenérů Půlpána a Petery poslal do vyřazovací části play-off.

Výkonnost, odhodlání, herní projev mužstva. Tyto atributy byly v podání mužstva vynikající. Hráči mají velkou motivaci přes Jaroměř
Bohumil Šmika.přejít," říká v rozsáhlém rozhovoru před startem čtvrtfinálové série play-off jednatel klubu BK Nová Paka Bohumil Šmika (na snímku), který svému týmu věří.

Jak obecně hodnotíte základní část krajské ligy?
Myslím, že sportovní výkonnost týmů v této soutěži je na velice vysoké úrovni. Byli jsme svědky toho, že nejenom my používáme hráče z vyšších soutěží. Ti zde ovšem nějakým zvláštním způsobem nevynikají. Jediné, co se vymklo kontrole, je nebývalé posilování Dvora Králové, který pravděpodobně soutěž vyhraje. Tento tým totiž používal hráče z extraligových Pardubic.

V posledních dnech se řešila situace ohledně odpočtu bodů. Jak vy se na to osobně díváte?
Dne 13. prosince jsme byli upozornění, že nedodržujeme jakýsi řádek v technických normách krajského svazu ledního hokeje. Pro nás bylo překvapením to, že vůbec taková věta existuje. Druhý den se to řešilo s krajským svazem, konkrétně se sportovně technickou komisí (14. prosince) a bylo písemně nám a všem našim soupeřům v krajské lize mužů napsáno, že se tam tato věta dostala chybně, nebyla nikým schvalována, odsouhlasena a tudíž je neplatná.

Takové jsme obdrželi písemné rozhodnutí. Je velice tristní, když si uvědomíme, že Jičín zinscenoval protest a přesvědčil všechny zbývající kluby v této soutěži bez našeho vědomí. My jsme měli informace od krajského svazu, od všech členů výkonného výboru a sekretariátu, že jsme se skutečně ničím neprovinili a naopak krajský svaz svoji chybu přiznal písemně. Několikrát dokonce zopakoval, že žádný člen nevěděl, jak by se tam ta věta dostala, nebyla o tom jakákoliv zmínka, tudíž my jsme nemohli v přípravě ani v průběhu soutěže vědět, že jakékoliv omezení existuje.

Dne 14. ledna se sešel výkonný výbor a odmítl se protestem HC Jičín vůbec zabývat. První následující pondělí zinscenoval klub Dvůr Králové schůzku všech sedmi týmů krajské ligy mimo nás a ty se dohodly na jednotném postupu. Na svých internetových stránkách kluby zveřejnily protest HC Jičín s tím, že HC Jaroměř sepsala ještě jakési doplnění. Celá věc byla navíc zmedializována. Členové výkonného výboru pak nevěděli, co s nastalou situací dělat, čemuž se nemůžeme divit. Přestože stál výkonný výbor neustále za námi, jeho členové podstoupili jednání na republikovém svazu ledního hokeje, kde dostali nějaké řešení, které poté uplatnili.

Výkonný výbor pak vydal rozhodnutí, na základě čehož nám bylo odebráno dvanáct bodů a ponechány výsledky na hřišti tak, aby se celá soutěž sportovně dohrála. Já osobně jsem byl dvě volební období předsedou sportovní technické komise, vedl osm let soutěže Královéhradeckého kraje ve svém osobním volnu a byl jsem také dvě volební období místopředsedou krajského svazu. Musím říci, že jsem se za šestnáct let nikdy s takovým chováním nesetkal a tato skutečnost je pro mě absolutním selháním lidství.

V republikových řádech a historii krajských přeborů se nikdy neobjevilo žádné omezení počtů hráčů na střídavý start z vyšších soutěží. Střídavý start se váže k mladým hráčům do 22 let věku. Nikdy omezení počtu hráčů nebylo a nyní se zde skutečně objevilo, a to na tři hráče. My a naši soupeři jsme to prokazatelně zjistili dne 13. prosince 2015 a 14. prosince se písemně vyjádřila STK, že se toto stalo jejich chybou a že se to ruší. Dne 29. prosince se poprvé objevil protest oddílu HC Jičín, který ho několikrát opakoval a svoji aktivitou doslova donutil výkonný výbor k přehodnocení celé situace a jeho postojů.

Překvapil vás něčím dosavadní průběh soutěže?
Jednoznačně lidstvím, negativním chováním některých trenérů, tím, jak se trenéři vyjadřují směrem k rozhodčím a že krajský svaz ledního hokeje proti takovýmto anomálním jednáním vůbec nezakročil. Myslím si, že se kultura lodivodů v tomto sportovním odvětví velmi horší. V těchto amatérských klubech chybí podle mého názoru něco jako manažeři, kteří klub zastupují navenek i zevnitř a domnívám se, že tu skupinu lidí nikdo neřídí a nevede.Tohle je náš největší poznatek. Dříve totiž byli v klubech lidé historicky spjatí s daným týmem. Ti pak řešili své problémy, a to s ohledem na historii, přítomnost i budoucnost. Dnes jsou v oddílech trenéři, kteří zkrátka nemají žádný vztah k hospodářství a ekonomice klubu. Na jednu stranu se ovšem není čemu divit, doba je těžká a utváří na jedince veliké úkoly. Znovu ovšem opakuji, že to, co se letos stalo, je historicky naprosto anomální. Jenom čas ukáže, jak budou jednotlivé kluby dále fungovat.

Koho vidíte jako hlavního favorita na titul?
Nezpochybnitelným aspirantem na celkový triumf je Dvůr Králové, který se pravděpodobně stane vítězem. Tomuto klubu bych jenom přál, aby při případné účasti v druhé lize pocítil v praxi věci od svých soupeřů, které jsme pocítili my.

Co vás nejvíce potěšilo a co naopak nejvíce zklamalo?
Našemu týmu asi nejvíce vyšel první zápas na domácím ledě s Dvorem Králové, kdy jsme vyhráli 8:2. Nevycházely nám často zápasy proti Třebechovicím a ani jednou jsme nevyhráli proti Náchodu, který se mi ale osobně nezdá na takové úrovni, v jaké se v tabulce nachází. V této soutěži určitě slabý soupeř není, prohrát i vyhrát můžete s každým. Soutěž krajské ligy mužů je v dnešním pojetí soutěž na přechodu do druhé ligy. Již to není soutěž pro hráče, kteří by vyrostli na svých domácích stadionech, ale skutečně se používají hokejisté, kteří prošli vyššími soutěžemi minimálně do věku dorostu či juniorů. Řekl bych, že se v každém týmu dají hledat na prstech jedné ruky hráči, jenž jsou skutečně pouze z domácího klubu.

Říkal jste, že jde úroveň krajské ligy nahoru. Pohybujete se okolo hokeje dlouhá léta. V čem vidíte největší rozdíly za poslední dobu?
Musím říci, že trend je dlouhodobý. Myslím si, že v tomto Královéhradeckém kraji to probíhá již druhé desetiletí. Dříve působili v této soutěži hráči, kteří neměli zkušenosti z vyšších hokejových soutěží nebo jimi neprošli. Je to nejenom případ náš, ale i našich soupeřů. Kdybychom ovšem hráli pouze s vlastními hráči, byli bychom jen těžko konkurenceschopným týmem. Jiná alternativa dnes již není. Rozdíl mezi druhou ligou a krajskou ligou je v tom, že se trochu více trénuje a výkonnostní rozdíly mezi jednotlivci jsou o něco vyšší.

V průběhu soutěže se v týmu BK Nová Paka objevily tři ruské posily. Jak se k vám vůbec tito hráči dostali a jak to s nimi vypadá?
Jsou to hráči z Trutnova, kde právě hrají druhou ligu. Posílit nás nemohou v případě, že mají například zápas nebo trénink. Často se stávalo, že se druhá liga ve středu nehrála, tito hráči tedy měli volno a Trutnov nám je půjčoval. Všichni tři jsou do věku 22 let a mají trvalý pobyt na území České republiky. Mají také udělána registrační práva jako běžný občan České republiky a patřičný registrační průkaz. I tito chlapci patřili mezi hráče, kteří u nás měli možnost hrát na střídavý start. Přirovnal bych to tak, že jejich pobyt v ČR je jako pro našeho občana pobyt na západě. Ve svém mladém startu do života chtějí vidět kousek světa. My jsme tu možnost angažovat je využili, oni se zde cítí dobře, dobře zapadli a my je chápeme.

Koho z hráčů byste z týmu Nové Paky za své výkony vyzvedl. Kdo byl tou ústřední postavou mužstva v základní části?
Myslím si, že u nás je to rozložené mezi větší počet hráčů. Vyložený lídr zde není. Asi největší radost nám ovšem udělal listopadový příchod Ing. Tomáše Kadeřábka, který má zaprvé vystudovanou fakultu, je velice chytrý a asi po třech letech, kdy založil rodinu, se k hokeji vrátil. Dříve působil v Benátkách nad Jizerou, hrál druhou ligu a je odchovancem Mladé Boleslavi. Když zde skončil v juniorce a nebyl o něj zájem, odehrál v Nové Pace půl sezony, kde si ho všiml druholigový Nymburk. My jsme mu tedy pomohli k takovému restartu. Tomáš také vytvořil jakýsi přenosný most mezi trenéry a hráči a začalo se pracovat uvolněně. Základem každého hokejového týmu je pak brankář.

Měli jsme připravené čtyři gólmany a vyšel nám v podstatě až Martin Abrahám z Vrchlabí, který už u nás také dříve působil. Martin ale potom z nějakých důvodů vždy nemohl nastupovat a nahradil ho Jakub Dressler, který se postupně dostal do formy. Poté ho znovu vystřídal Martin Abrahám. V týmu Nové Paky jsou ale samozřejmě další výborní hokejisté. V posledních utkáních předváděl vynikající výkony z hlediska ofenzivního pojetí Tibor Hric, jenž u nás hraje od svých patnácti let.

Díky poslednímu utkání jste nakonec i přes odpočet bodů postoupili do play-off. Jaké v něm má mužstvo cíle?
V závěru to bylo těžší, než jsme si mysleli. Výkonnost, odhodlání hráčů a herní projev celého kolektivu – to byly byly atributy, které tým v základní části zdobily. Nefungovala nám ale chemie a štěstí, abychom získali více bodů. Jak už jsem zmínil, tým je odhodlaný a upřímně si z jistých důvodů velmi přál dostat za čtvrtfinálového soupeře Jaroměř. Hráči mají nyní velikou motivaci přes tento tým přejít.