Co rozhodlo
HC Čeští Letci – HC Sklepy team Nová Paka 2:2 (0:0, 0:2, 2:0). Novopacký celek vydřel postup bez nájezdů, ke kterým bylo v utkání velice blízko. Zápas se skvěle povedl Petru Jelínkovi, který jednou přesnou trefou a podruhé nahrávkou Lukáši Karbanovi přispěl k vyrovnání na 2:2. Z derby „na ostří nože" dvou novopackých týmů vyšli vítězně Čeští Letci. O závěrečný tlak připravil Sklepy drsný faul Jiřího Červeného na Martina Zikmunda, který zůstal po úderu do oblasti hlavy a krku ležet bezvládně pět minut na ledě.

Zápas začal v taktovce Letců, kteří ovládli první třetinu. Sklepy opět perfektní obrannou činností, pokrýváním hráčů a bezchybným výkonem Pavla Tláskala v bráně ustály tlak soupeře a do druhé dvacetiminutovky se obraz na ledě zrcadlově obrátil. Sklepy začaly náporem a dokázaly ho brankově zužitkovat již v úvodu 3. minuty. Nejprve vyhrály vhazování v útočném pásmu a po strkanici u mantinelu poslal Ladislav Knap puk na Pavla Rajma. Tomu se odrazil do volného prostoru před bránou, Rajm ho dobrusil a pak ho bekhendovou střelou zvedl do vzdálenějšího růžku Třískovy brány – 0:1. Následně se začala plnit trestná lavice na obou stranách. Letci během četných vyloučení hráli převážně v oslabení. Sklepy dokázaly čtyři minuty před koncem třetiny přidat při hře 4 na 4 další branku. Vencl zachytil za červenou chybnou rozehrávku Letců, objel bránícího Tomáše Syrůčka a z úhlu najížděl na Třísku. Tomu se po střele puk odrazil od pravého ramene nad vyrážečkou pod víko a za čáru – 0:2.

Do závěrečné třetiny stáhl kouč Letců Jaroslav Kozák hru na dvě lajny a Letci se pustili do náporu. Houževnatý soupeř vzdoroval až do poloviny závěrečné třetiny, kdy se mu navíc naskytla příležitost k navýšení skóre při vyloučení Martina Zikmunda za vysokou hůl. Letci ale pokračovali v útočném pásmu i ve čtyřech a po 13 vteřinách oslabení se jim podařilo snížit na kontaktní gól. Lukáš Karban projel podél mantinelu až za bránu Pavla Tláskala, odkud nahrával k modré obránci Petru Jelínkovi.

Ten si puk zpracoval a jeho následná střela propálila vše, co stálo v cestě. Pavel Tláskal přes clonícího Dana Fišara a vlastního spoluhráče na střelu dobře neviděl – 1:2. Letce gól nastartoval, netrvalo to ani celé dvě minuty a bylo vyrovnáno. Jelínek od modré nastřelil puk před bránou, kde ho na třetí pokus došťouchal za čáru Karban – 2:2! Sklepy o závěrečný tlak připravil na poslední pětiminutovku Jiří Červený po faulu na kapitána Letců Zikmunda. Hra bez brankáře v poslední minutě Sklepům sice přinesla pět mužů do pole a útočné pásmo, ale branka již nepadla.

Letci se dokázali na závěrečnou třetinu zmobilizovat, střelecky prosadit a vyvarovat se tak nepříjemných nájezdů (první utkání vyhráli 3:1). V semifinále teď narazí na BHK Turnov, s nímž mají v letošní sezoně vyrovnanou bilanci – jedna prohra – jedna výhra.

Fakta, branky: Jelínek, Karban – Rajm, Vencl. HC Čeští Letci: Tříska – Syrůček, Semecký, Zikmund, Horáček, Sedláček, Jelínek, Václavec, Karban, Plecháč, Fišar, Křížek, Hanyš. HC Sklepy team Nová Paka: Tláskal – Foltýn, Hejňák, Krsek, Červený, Augusta, Knap, Kracík, Chudoba Jiří, Chudoba Matěj, Žilák, Plecháč, Petráček, Vencl, Rajm. Semifinálové zápasy, středa 20. března: Sokol Těpeře – HC Zeos Lomnice nad Popelkou (18.30), čtvrtek 21. března: HC Čeští Letci – BHK Turnov (19.30).    Petr Čepek