Křečovitá hra v útoku, řada zbytečných vyloučení, k tomu devatenáct obdržených gólů. Stále probíhající hokejový šampionát se do české historie nezapíše v dobrém. Nepovedený turnaj skončil pro Čechy ve čtvrtfinále, v němž národní tým padl s USA 0:3. Jen patnáct střel proti čtyřiatřiceti americkým mluví samo za sebe.

Výkon národního týmu tak vyvolal silnou kritiku laické veřejnosti. 

„Mistrovství světa se nepovedlo. Výkonný výbor bude žádat trenéra o vysvětlení, proč chyběla kreativita, odvaha, vůle a bojovnost. Na základě toho zaujme stanovisko. Máme před sebou velkou zodpovědnost - domácí MS, kde se musí změnit náš styl hry,“ napsal na twitter prezident Českého svazu ledního hokeje Alois Hadamczik.

Právě výkonný výbor, který se sejde 8. června, tak rozhodne o budoucnosti Kariho Jalonena. Hadamczik však zdůraznil, že neusiluje o odvolání třiašedesátiletého Fina z pozice hlavního trenéra: „Každý má svůj názor. Byl jsem trenér, a když člověk neuspěl, prošel určitým hodnocením. Někdy to ustál, někdy ne. Teď mohu říct jen jednu věc: mistrovství bylo krajně nepovedené.“

Jalonena se zastal Pastrňák

Kritika národního týmu zaznívá nejen od fanoušků, ale i odborné veřejnosti. „Je čas pro návrat českého trenéra,“ má jasno pardubický boss Petr Dědek. „Odpovědnost nese trenér,“ doplnil později.

Dědkovi přímo na sociální síti oponoval David Pastrňák. „Péťo, za mne Kari Jalonen,“ postavila se hvězda Boston Bruins za současného reprezentačního kouče. 

Jalonen po příjezdu z Tampere o své budoucnosti mluvit nechtěl.

„Neusínalo se mi dobře. Ještě si budu muset vše vyhodnotit a zanalyzovat. Zabere to nějaký čas. Mám ale pocit, že tak, jak si tým prochází určitým procesem a roste v průběhu turnaje, tak ten náš růst se po zraněních Sedláka s Chytilem zastavil,“ řekl.