Předchozí
1 z 5
Další

Nehrabte se v minulosti

…ale také nepříjemné vzpomínky na dětství.I když budete roky zpytovat své staré chybné činy, nikomu neprospějete a nic nezměníte, trápíte jen sebeZdroj: Shutterstock

Problém mnoha lidí je, že tak nějak uvázli v minulosti nebo se do ní často a nezdravě rádi vracejí. Jestli jde o vzpomínky na to, jak jste v létě nasbírali dva koše hřibů, je to v pořádku a prospěšné (pokud ovšem příští léto bezhlavě nezuříte, protože nerostou). Jenomže jde-li o negativní vzpomínky, výčitky směrem k sobě nebo druhým, zanášíte si život něčím, co už se nedá změnit.

Udržet si v paměti i negativní zkušenosti a situace je samozřejmě nezbytné, protože se z nich krásně můžete poučit do budoucna, ale utápět se znovu v bolesti, výčitkách nebo úvahách typu ‚co by kdyby‘ je nesmysl. Vláčíte s sebou zbytečnou negaci, kterou už nemůžete ovlivnit a která vás může velmi limitovat.

Nechte minulost spát, plakat nad rozlitým mlékem je sice v mnoha případech zcela pochopitelné, ale vždycky zbytečné. Řekněte si zaklínadlo všech optimistů: Udělal/a jsem to nejlépe, jak jsem v tu chvíli dokázal/a. I když budete roky zpytovat své staré chybné činy, nikomu neprospějete a nic nezměníte, trápíte jen sebe.

Soustřeďte se na přítomnost. Užijte si naplno příjemných chvílí s rodinou, dětmi, přáteli. Užijte si krásný slunečný den v přírodě, pěkné setkání u oběda s příbuznými, posezení s přáteli, hezký film. Co bylo, bylo, prožívejte, co se děje teď.

Prosejte vztahy

RodinaJestliže chcete vylepšit svůj život, zkuste vylepšit svoje vztahyZdroj: Shutterstock

Pokud nejste naprostý vlk samotář/ka žijící na odlehlém místě bez jakéhokoli kontaktu s jinou lidskou bytostí, vztahy s blízkou rodinou, příbuznými, kamarády, kolegy, sousedy utvářejí váš život. Vztahy dokážou dávat neskutečnou energii, třeba krásně strávený den s partnerem nebo důvěrná chvilka s kamarádkou.

Naopak pokud kolem sebe máte lidi, kteří vás vysávají a zavalují negativní energií, přemýšlejte nad tím, proč se s nimi máte stýkat. Na co je potřebujete? Nedokážete jim kontakt odříct? Nejde jen o partnerské vztahy, jde i o přátelství, vztahy v rodině, mezi kolegy.

Zajímavostí letošního ročníku je obraz patnáctileté Amálky, od letošního září studentky pražského Gymnázia Jana Keplera, které museli lékaři poté, co překonala rakovinu, amputovat pravou ruku
Aukce obrazů pro dobrou věc. Malovala i dívka s amputovanou rukou

Jestliže chcete vylepšit svůj život, zkuste vylepšit svoje vztahy. Začít můžete tím, že se prostě zamyslíte, s kým vám to neklape a proč, a vyhnete se vztahům neupřímným, tedy vyčerpávajícím. Nemusíte si vymýšlet báchorky, abyste odmítli schůzku s člověkem, který vám bere energii a sype na vás jednu katastrofu za druhou nebo vám třeba závidí. Stačí říct jednoduché, promiň, nehodí se mi to.

Nebo sebrat odvahu a dotyčnému vysvětlit, že se svými problémy stejně musí něco udělat jen on sám a nemá smysl o nich mluvit pořád dokola, když se stejně nepohne z místa a jen otravuje život svému okolí. Což samozřejmě neznamená, že odmítnete přítele v nouzi. Jen si nezanášejte svůj svět věčnými nespokojenci a chronickými stěžovateli.

Neporovnávejte se

Mindfulness vám pomůže zlepšit vaše vztahy s lidmi kolem, zlepšit vaší výkonnost i schopnost rozhodování.Je dobré si uvědomit, že existují lidé, kteří by zase rádi měli něco z našich schopností či vlastnostíZdroj: Pixabay.com

Často si to ani neuvědomujeme, ale až na zatvrzelé jedince, kterým je naprosto lhostejný vzhled, společenský status, peníze a jakákoli prestiž, se neustále srovnáváme s ostatními. Nedělejte to! Například věčné téma vzhled: řešíme pořád kdo a o kolik je hubenější a hezčí a proč.

„Kolegyně je hubená jako tyčka, a přitom se pořád cpe! Já sním jeden knedlík za týden a přiberu dvě kila, to je nespravedlnost!“ (máte pravdu, je). Proč se tím zabývat?

Porovnáváme výši platu, úspěšnost dětí, úspěšné nebo neúspěšné kariéry, zanášíme si život starostmi o ostatní a svojí nedostatečností, přitom je to tak snadné: vždycky, úplně vždycky narazíte na někoho, kdo je na tom v nějaké oblasti lépe než vy. Bude mladší, krásnější, štíhlejší, bohatší, úspěšnější.

No a co? Cizí úspěchy nás motivují, to je na tom to skvělé, ale jen pokud se soustředíme na rozumné a možné vylepšení sebe a využití svých možností. Dokázal to on, dokážu to i já. Je dobré si uvědomit, že existují lidé, kteří by zase rádi měli něco z našich schopností či vlastností. A možná to ani nevidíme.

Srovnávání bohužel často svede k závisti a na té není vůbec nic dobrého a člověka rozptyluje od prožívání skutečnosti. Tohle je váš běh. Vy jste vy, tečka.

Odpouštějte

OdpuštěníOdpuštění je ozdravné, pomáhá překonávat bolest a zapomínat na to zléZdroj: Shutterstock

Buddhismus moudře učí, že ten, kdo nedokáže odpouštět, ubližuje nejvíc sám sobě. V životě každého člověka se najde spousta křivd a bolestí, kterých se na něm dopustili druzí, a jsou i takové, které se zkrátka nedají napravit, odčinit, vymazat. Skutky, které jsou neodpustitelné.

Přesto vám každý psycholog (i kněz) řekne, že to nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je odpustit. Vyrovnat se s tím, co se stalo, a dát si pozor, aby se to neopakovalo. Ale nenosit v sobě hněv, protože neodpuštění je vaše vlastní vězení s klíčem uvnitř. Odpuštěním neděláte službu člověku, který vám ublížil, ale pomáháte především sobě, uleví se vám.

Čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny doslova aktivují mozek
Nemyslí vám to jako dřív? Zkuste pozměnit jídelníček

Ve Wisconsinu byl dokonce založen Mezinárodní institut na výzkum odpouštění, kde bylo vědecky dokázáno, že lidé, kteří odpustili, jsou regulérně šťastnější, zdravější (mají méně kardiovaskulárních příhod a lepší imunitu) a jsou optimističtější než ti, kteří se zabývají starými křivdami, drží v sobě hněv a zlost, jakkoli oprávněně (viz bod číslo 1). Odpuštění je ozdravné, pomáhá překonávat bolest a zapomínat na to zlé, a co je důležité: zbavuje nás pocitu oběti, tím dodává sílu.

Smutek, frustrace z ublížení, vztek, hněv – to všechno jsou emoce, na které sice máme právo a je nutné je prožít, ale na úplném konci by měl být mír. A ten přinese odpuštění. Čím dřív se k němu dopracujete, tím lépe.

Hrajte si

Čtenáři Deníku a jejich ratolesti na houpačkáchHraní, stejně jako pohyb, uvolňuje stres, vylepšuje vztahy, prodlužuje a zkvalitňuje životZdroj: se svolením Jaromíra Pýchy

Génius Albert Einstein pravil: „Hra je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak si zjednodušit život. Přesně to jsme dělali jako děti, ale v dospělosti jsme si hrát zapomněli.“ Podle psychologů je hravost vlastností jednoznačně vítanou, když se to nepřehání, jako ostatně s ničím.

Neznamená to, že seknete s povinnostmi a odejdete na dětské hřiště v pracovní době, i když na chvilku se jít pohoupat byste možná mohli. Váš pracovní výkon by to dokonce zvýšilo. Hraní, stejně jako pohyb, uvolňuje stres, vylepšuje vztahy, prodlužuje a zkvalitňuje život.

Ačkoli jsme občas decimováni životem neměli bychom zapomínat na jistou dětskou zvědavost, kreativitu, pozitivnost a veselost – ale přitom nejde jen o zábavu. Zkusit v sobě trochu potlačit dospěláckou vážnost a zodpovědnost a být občas hraví a trochu nekonvenční, blbnout, dělat to, co právě chceme, může být skvělé osvěžení a možnost, jak pustit stres.

Spotřeba vlašáků, lískáčů, mandlí, ale i kešú, pistácií a dalších druhů tak nyní v našich domácnostech výrazně stoupá
Ořechy pozitivně ovlivňují zdraví i emoce. Přejídání či špatné skladování uškodí

Hrou se učíme, příjemnou cestou něco vytváříme, čelíme výzvám, hraní a hravost dává možnost dělat něco společně soutěžit, prohrávat, vyhrávat.

Zorganizujte pro kamarády, děti, nebo vnoučata dobrodružnou cestu za pokladem, historický kvíz při procházce starou částí města, hradem, či hru na schovávanou. I partička obyčejného Člověče, nezlob se může vylepšit a rozsvítit den! Je to celkem jedno, záleží na kreativitě a čase. Jde o to, že přinesete radost někomu a ten vám to vrátí, protože sdílená radost je dvojnásobná, trojnásobná.

Vlasta je moderní časopis plný inspirace a zajímavého čtení. V pravidelných rubrikách rozebírá aktuální ženská témata, zabývá se partnerskými i mezilidskými vztahy, současnými trendy v kosmetice, módě, jídle i cestování. Přináší zajímavé rozhovory s osobnostmi, názory odborníků a nechybí ani televizní program. Týdeník Vlasta znamená rozmazlování, které si může dovolit každá žena.