Vosy patří mezi bodavý teritoriální hmyz, který v okolí našich bydlišť vidíme jen velice neradi. Obzvlášť s pokročilým létem, kdy teploty dosahují vysokých stupňů a všude kolem dozrává sladké ovoce, pro které mají vosy slabost.
Otravují nás svým bzučením a agresivním poletováním a někdy se bohužel nevyhneme ani vosímu bodnutí.
Co můžete udělat proto, aby se v blízkosti vašeho obydlí vosy vůbec uhnízdit nechtěly? Řešením je instalovat falešné vosí hnízdo, které vosy odradí. Jak a kam ho instalovat, z čeho falešné vosí hnízdo vyrobit a co na něm vosy skutečně nesnáší?
Podívejte se, jak snadno vyrobit falešné vosí hnízdo:
V TEXTU SE DOZVÍTE:
* Kde vosy nejčastěji hnízdí
* Co vosy nesnášejí
* Jak fungují falešná hnízda
* Jak si je vyrobit doma
* Zda skutečně fungují
Kde vosy nejčastěji hnízdí
První vosy začínají hnízdit brzy z jara, kdy se mladá královna po zimě probouzí a vyhledává vhodné místo pro stavbu nového hnízda. Vhodné místo by mělo být umístěno v teple, suchu a mělo by být chráněno před vnějšími vlivy.
„Vosy mají hnízda a plástve vystavěná z papírové hmoty, kterou si samy vyrábějí ze starého dřeva, které okusují. Budovaná hnízda bývají nejčastěji v zemi, v opuštěných norách, pod střechami domů, kůlen, mezi okenicemi, v dutinách stromů či stěn domů,“ informuje web Adera zaměřující se na likvidaci škůdců.
Co vosy přímo nesnášejí
Pokud si ale vosa všimne, že se v okolí již hnízdo vyskytuje, dobrovolně si vybere jiné útočiště. Patří totiž mezi teritoriální hmyz a přítomnost hnízda jiného společenství ve většině případů netoleruje. „Přítomnost jiného hnízda vosy přesvědčí se v místě neuhnízďovat, jejich teritoriální chování jim to nedovolí,“ informuje Fórum Pasti, které shromažďuje rady, zkušenosti a diskuze na téma hubení škůdců.
Řešením může být maketa vosího hnízda, kterou lze umístit po likvidaci již postaveného hnízda, nebo ji lze instalovat v rámci prevence. Maketa nevylučuje žádné chemické látky, přesto udrží hmyz v bezpečné vzdálenosti od místa zavěšení.
Jak fungují falešná vosí hnízda
Atrapy, které mají napodobovat vzhled vosího hnízda, fungují na jednoduchém principu. Jedná se o zcela přírodní a mírumilovné odpuzovače vos, které si můžete vyrobit prakticky zadarmo a jejich použití je stejně tak jednoduché.
„Falešná vosí hnízda využívají teritoriální povahy vos. Ty, když uvidí jiné hnízdo, si budou myslet, že ve vašem domově už vosí hnízdo je, a budou se od něho ze strachu, že je napadnou obránci hnízda, držet daleko,“ vyzdvihuje přednosti falešných hnízd prodejce atrapy vosího hnízda Waspinator.

Falešné vosí hnízdo má navíc tu výhodu, že jelikož nevylučuje žádné chemické látky nebo cokoliv, co je třeba doplňovat, vydrží v závislosti na použitém materiálu celkem dlouho. Jedná se o zcela vizuální odstrašovač vos, který prý používali už domorodí Američané.
Co však může vaše snahy zhatit, jsou společenství vos, která si staví svá hnízda v zemi. Na ty vaše falešné závěsné vosí hnízdo fungovat nebude.
Z čeho si atrapu vyrobit?
Falešné vosí hnízdo seženete na internetu kolem stokoruny, ale vyrobit si ho můžete skoro zadarmo i doma. Stačí vám k tomu obyčejný papírový pytlík na svačinu, který seženete za pár korun, ale pokud jsou ve vašem okolí i papírové sáčky na psí exkrementy, vystačíte si i s takovými.
„Do něj už pak pouze vložíte nafouknutý balonek či zmačkané noviny, na vrchu svážete a zavěsíte,“ radí například web Crown Bees, který se věnuje včelaření.
Na stejném principu funguje i lampion natřený na šedou barvu, a pokud umíte háčkovat, můžete si falešné vosí hnízdo i uháčkovat. Někdy stačí zmuchlat i pár starých novin. Pak už jen zavěste na okap, pod pergolu, na půdu, do garáže či do vikýře k oknu.
Co na to věda?
Jasné postavení zaujal profesor výzkumu identifikace členovců a ředitel Insect Identification Laboratory na Pensylvásnké státní univerzitě Michael Skvarla, podle nějž vosy papírové sáčky a podobné předměty jako hnízda nevnímají, tudíž jim v hnízdění nezabrání.

„Papírové sáčky postrádají pachy či chemické stopy, které by naznačovaly, že jde o hnízda jiných společenství. Vosy rovněž poznají, že v atrapě nejsou vosy, které by hnízdo bránily. Jedná se sice o vysoce vizuální hmyz, ale prostý tvar předmětu k odstrašení nestačí,“ zdůraznil Skvarla.
Nicméně internetové diskuze jsou plné lidí, kteří tvrdí, že falešná vosí hnízda skutečně fungují a že díky nim v jejich blízkosti vosy nehnízdí. Jako například pod příspěvkem níže, kde Judy Ingram tvrdí: „Slyšela jsem o této metodě před několika lety. Jedno hnízdo mám už roky zavěšené v kůlně a funguje to! Žádné vosy!“
O funkci falešných vosích hnízd jsou přesvědčeni i čtenáři deníku The Telegraph, kteří měli s používáním atrapy dobré zkušenosti: „Vyzvali jsme čtenáře, aby za nás vyzkoušeli falešné vosí hnízdo a téměř ode všech jsme obdrželi palec nahoru. Mnoho čtenářů shledalo tuto podivnou vychytávku užitečnou, a to nejen v boji proti náletům vos na ovocných stromech. Zavěsíte si ho pod slunečník, vezmete s sebou na piknik, na festival a bude fungovat tak, že ošálí otravný hmyz, který rychle odbzučí jinam.“
Nahrává se anketa …
Sami se do likvidace nepouštějte
Pokud v blízkosti vašeho domu, v zahradě, nebo dokonce přímo u vás doma, například na půdě, naleznete vosí hnízdo, raději vyhledejte pomoc odborné firmy, která má s likvidací hmyzu zkušenosti.
Nikdy nevíte, kolik jedinců v hnízdě žije a pokud vás vosa nikdy nebodla, zda náhodou nejste alergičtí. V takovém případě může i jediné bodnutí vyvolat silnou alergickou reakci, která může mít i smrtelné následky, jak jsme psali například i v tomto článku.