Činnost dobrovolných hasičů bývá mnohdy stejně obtížná jako práce jejich profesionálních kolegů. A protože by neměla být opomíjena, Deník bude každý čtvrtek přinášet vizitku jednoho sboru dobrovolných hasičů (SDH) z Jičínska spolu s připomenutím jeho nejvýznamnějšího počinu.

Další informace a přiběhy najdete na www.denik.cz/hasici


Je téměř paradoxní, že čtyři roky před jeho vznikem se zdejší občané složili a zakoupili koňskou hasičskou stříkačku. Ta je dodnes funkční i bez velkých oprav. V roce 1933 sbor pořádal župní sjezd. Na Krejčovu louku přijelo 49 seskupení – přesně 2096 mužů a žen.

O šest let později si sbor pořídil motorovou stříkačku Ebert, kterou Zbožáci vlastní dodnes.

Aktuálně

Starosta hasičů Jiří Brendl připomíná, že v dnešní době má spolek 49 členů, vlastní hasičkou zbrojnici a tři motorové stříkačky. Když se starosta ohlédne zpět, dozvídáme se kdy hasiči zasahovali u požárů. V roce 1977 hořel skladovák na Brdě, v roce 1989 si červený kohout smlsnul na seníku v Úbislavicích a poslední velký oheň řádil v roce 1997 v Chaloupkách u Brendlů. Při bouřce uhodil blesk do stodoly, kde se vzňalo uskladněné seno.

 Do kroniky se ale podívat nemůžeme, i když se prý letos paradoxně našla na Obecním úřadě v Úbislavicích. Kronika se totiž pohřešuje od roku 1961, kdy hořelo u Luňáků. Od té doby byla nezvěstná.

 I ve Zboží jsou dobrovolní hasiči akční složkou, která pomáhá vesnici zvelebovat. Pustili se i do opravy kapličky, rekonstrukce hasičské nádrže u Nosků, renovace knihovny, kde pořádají pravidelná sousedská posezení. Pomáhají i jinde. V roce 2001 přispěli obci Tchořovice, postižené záplavami.

Pokud se chcete podívat na webové stránky hasičů ze Zboží, najdete je na adrese: http//hasici.zbozi.googlepages.com.


KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN:

Letos hasiči ve Zboží slavili 105 let od založení sboru. Protože hřiště v Úbislavicích, kde se koná většina akcí, bylo v rekonstrukci, dali Zbožáci hlavy dohromady a spustili akci. Vysekali Valentovu louku, kde vybudovali zázemí pro občerstvení i posezení a toalety včetně umyvárny.

Kouzelný areál s vyhlídkou do kraje sklidil obdiv a vzápětí jej využili například zemědělci k pořádání chovatelského dne.