Vyrobené jsou z nejrůznějších materiálů počínaje sametem či saténem. Jsou bohatě zdobené výšivkami, různými úrovněmi stínování, štepováním, nejrůznějšími prýmky, typické jsou obvodové linky a rohové motivy ve tvaru listových motivů a hasičských symbolů. Téměř na každém praporu je zobrazen svatý Florián, patron hasičů. Objevují se na nich znaky měst nebo obcí a také motto hasičů „Bohu ku cti, bližnímu ku pomoci“. Objevují si další texty, například Ohni zmar vlasti zdar, Bližnímu k ochraně apod.

Hasiči prezentují prapor na oslavách založení sborů, významných státních výročích, zúčastňují se setkání slavnostních a historických praporů. Každoročně ozdobí například známé hasičské poutě ve Křtinách, na Svatém Hostýně, Litoměřické hasičské slavnosti, 371 praporů se před dvěma lety představilo široké veřejnosti na brněnském výstavišti.

Prapor SDH Třebovětice.

Velký počet sborů opatruje jako oko v hlavě historické prapory, které byly pořízeny v době vzniku sborů, tedy i před více jak sto lety. Tyto jsou zakonzervované, využívají se prapory s pozdějším datem pořízení. Jsou sbory, které si na vlastní prapor shromáždily vlastní finance, v mnoha obcích a městech na prapor hasičů přispěli občané, jindy městské a obecní úřady. Prapory jsou většinou zhotovené odbornou firmou a jejich hodnota je mnohatisícová. Nový prapor nechávají při malé slavnosti hasiči vysvětit farářem.

Hasičské prapory nebudou letos chybět na oslavách založení sborů, například v Nové Pace, Lázních Bělohrad, Valdicích, Jičíně a dalších místech okresu Jičín.

Věra Nutilová