Už se pomalu stalo zvykem, že každý jarní zápas na domácím trávníku je z pohledu prvoligových fotbalistů Hradce Králové klíčový. Dvojnásob to platí před zítřejším duelem 23. kola s Baníkem Ostrava, které začíná v 17 hodin na Všesportovním stadionu.

Desátí „votroci“ mají v tabulce před jedenáctým Baníkem náskok dvou bodů.

„Je to důležité utkání pro obě mužstva,“ přiznává hradecký trenér Václav Kotal.

„V Ostravě si určitě uvědomují, že už se také dostali do přímého boje o záchranu. V případě výhry by nás přeskočili a dostali by se blíže středu tabulky.
Totéž ale platí i o nás. Myslím si, že se bude oboustranně hrát na vítězství. Z tohoto pohledu by utkání mohlo být zajímavé i pro diváky,“ soudí hradecký kouč.

Ostrava vstupovala do jarní části s velkým optimismem. Trenér Karol Marko dokonce prohlásil, že chce být nejlepším týmem jara. Realita je však jiná. V pěti zápasech Baník získal pouze čtyři body a vstřelil jeden gól! Jarní nevýrazné výkony tak stále mužstvo stahují blíže spodním patrům tabulky. Od sestupové příčky dělí Ostravu jen čtyři body. „Postavení v tabulce neodpovídá cílům klubu a z pohledu síly kádru by se měl pohybovat na vyšších příčkách,“ souhlasí Václav Kotal.

„Soupeř má ve svém středu silné individuality. I když minulé léto klub opustili někteří dobří hráči, tak Bolf, Frejlach, Šenkeřík, Varadi, Neves, Daněk v brance či z jednadvacítky Řezník, dále Šmejkal, pořád představují kvalitní tým,“ poukázal Kotal.

Hradečtí fotbalisté se však zatím mohou spolehnout na domácí prostředí. Z celkového počtu pětadvaceti bodů jich pod „lízátky“ získali dvacet. Doma zvládli i dvě důležité jarní bitvy – s Českými Budějovicemi (2:0) a Příbramí (2:1). Nyní by „votroci“ rádi získali i skalp Baníku, který se v Hradci představí po osmi letech.

„S hráči jsme v týdnu pracovali ve smyslu nepodlehnout uspokojení, protože dva předchozí domácí zápasy jsme zvládli. Ale například proti Příbrami jsme po přestávce upustili od hry, kterou jsme praktikovali v prvním poločase. Soupeře jsme pustili do hry, což by se nám mohlo vymstít. Musíme mít maximální koncentraci na hru a ta nám musí vydržet, pokud možno, až do konce zápasu,“ zdůraznil Václav Kotal.

Jinak příprava „votroků“ probíhala v tradičním duchu.

„Vždy od středy se připravujeme zvlášť na soupeře. Zkoušíme věci, které by na něho měly platit. Podobně tomu bylo i před utkáním s Ostravou. Zde je trochu problém v tom, že Baník dvakrát nastoupil bez Bolfa a Lukeše, někdy hráli jen mladí. Naposledy zase tito dva hráči byli v základní sestavě… Je tedy otázkou, jaké složení trenér soupeře zvolí,“ přemítá Kotal.


Hradecký trenér musí kromě taktiky řešit i složení sestavy. Záložník Filip Klapka odstoupil v duelu na Slavii ze hry pro zranění nártu, od předminulého zápasu s Příbramí stále trápí kotník i útočníka Pavla Černého.

„Uvidíme až v neděli před zápasem, jak to bude s oběma vypadat. Nějaké problémy máme, ale nerad bych i vzhledem k soupeři byl konkrétní. Uvidíme… Ale určitě máme připraveny varianty, jak bychom je mohli nahradit,“ dodal Václav Kotal.

Ostravské mužstvo podle slov kouče Karola Marka míří do Hradce Králové s pokorou.

„Hráči Hradce mají velice dobrou techniku, dobrou práci s míčem. My tam jedeme s pokorou a zaměříme se na poctivý fotbal. V týmu je pořád pozitivní nálada. V tréninku jsme se snažili pracovat na zakončení a věřím, že góly přijdou,“ uvedl pro ČTK slovenský trenér v ostravských službách.