Ve futsalu je velkým pojmem, dost možná ho lze označit i za legendu. Odehrál nespočet ligových a reprezentačních zápasů, působil v Era-Packu Chrudim. Po hráčské kariéře se vydal na trenérskou dráhu. Od začátku této sezony Daniel Rajnoch vede hradecký tým.

Zvykl jste si rychle na trenérskou práci?
Ona letos navazuje na loňskou sezonu, kdy jsem už první půlrok Hradci vypomáhal. Tuto sezonu jsme pojali trochu jinak. Řekli jsme si, co chceme dělat a jak to chceme dělat. Na základě toho jsme do týmu přibrali i Michala Stříže, momentálně mužstvo vedeme spolu.

Daří se vám přenášet své zkušenosti na hráče?
Je to hodně práce. Někteří kluci nemají zkušenosti z futsalem vůbec, někteří jen částečně. Hlavně nebyli zvyklí na nějaký systém či herní variace, které je postupně učíme. Vše je v začátcích, ale postupně se to zlepšuje a sedá si to, jen tomu neodpovídají výsledky.

Změnil se nějak futsal od doby vašeho vrcholného hraní?
(pousměje se) Co na to říct? Určitě je rychlejší. Futsal je teď více propracovanější, spoléhá se na nacvičené herní variace a standardky. Nicméně futsal je pořád jen jeden.

Váš celek je s jedenácti body na 10. místě. Má tedy na víc?
Platíme asi největší daň za nezkušenost. Chybí nám lídr mužstva, který by měl reprezentační či bohaté ligové zkušenosti a tým trochu usměrnil. O to více sázíme na mládí a dravost. To, že výsledky nejsou, je nepříjemné, ale naším prvotním cílem pro tuto sezonu byla záchrana. Založili jsme nový tým, kolem něhož se vytvořilo nové vedení. Záchrana v lize byla hlavním a stěžejním bodem. Od nové sezony si můžeme dávat vyšší cíle.

V pátek hostíte osmý Helas Brno, což je hratelný soupeř. Je reálný tříbodový zisk, který by už hodně přiblížil záchranu?
Reálné to rozhodně je. Trochu jsme zklamali v posledních dvou utkáních se Slavií a v Brně na Krokodýlu. Hrály se skoro totožné zápasy, bylo to o prvním gólu. Bohužel jsme ho inkasovali my a následovaly porážky. Duel s Helasem je pro nás důležitý. Chceme získat tři body, ale to se ukáže až na hřišti. Kdyby se nám to podařilo, tak by se nám záchrana už dost přiblížila.

V minulé sezoně se Hradec zachránil v posledním kole, ale zároveň mu těsně uniklo play off. To je pro vás letos vzdálené. Může za to fakt, že výrazně stoupla kvalita Plzně a Krokodýlu?
Nechci říct, že play off jsme už zabalili. Šanci ještě máme, ale minimální. My se hlavně soustředíme na záchranu. Loni bylo play off blízko, ale prvotní bylo taktéž udržení ligové příslušnosti. A že týmy Plzně a Krokodýlu posílily a mají nějakou kvalitu? Já si myslím, že liga je postavená tak, že Chrudim je dominantní. Dejme tomu ještě Benago je silné. Tyhle dva celky jsou odstoupené. Zbytek se může rovnat. Domnívám se, že jsme schopni sehrávat vyrovnané zápasy s týmy jako jsou Plzeň, Krokodýl, Helas či Tango. Bohužel proti nim jsme to nedokázali přetavit v body. Je to ponaučení. Přestože máme mladý tým, tak podáváme vcelku dobré výkony, bohužel tomu chybí to hlavní, tedy nějaký ten bod navíc.

Poměrně výrazně se od letošní sezony prosazují mladí bratři Drozdovi. Nyní se objevili i v kádru reprezentace a zahráli si v Třebši proti Grónsku (16:3). Co jste říkal jejich premiéře?
Už od začátku sezony ukázali svoje kvality. Jsou příslibem pro náš tým, potažmo i pro celý český futsal. Brzy po začátku ligy se dostali do jednadvacítky a i tam prokázali svoje kvality. Svými dalšími výkony v lize si řekli o pozvánku do A týmu. Premiéra s Grónskem jim vyšla na výbornou. Oba vstřelili první reprezentační branky a i jejich výkony byly dobré. Ukázali, že se s nimi musí počítat. Určitě dostanou další pozvánky.

Asi o ně bude velký zájem. Počítáte i s variantou, že by po sezoně mohli Hradec opustit?
To je těžká otázka. Nějaká jednání už proběhla. Proběhl dokonce už i přestup do našeho týmu, který byl na svazu schválen, ale po odvolání Era-Packu Chrudim byl shozen ze stolu s tím, že se bude projednávat až po 30. červnu. Takže někdy od 1. července bude tato otázka ležet znovu na stole. Nicméně věřím, že bratři Drozdovi budou u nás pokračovat.

Brzy začne mistrovství Evropy. Jaké šance dáváte českému týmu v boji o postup ze skupiny, v níž se střetnou s Ázerbájdžánem a Itálií?
Hlavní otázkou bude složení týmu, dost hráčů je zraněných. Definitivně padla možnost, že by jel Roman Mareš. Pokud vím, tak měli zdravotní problémy i Slováček, Novotný, Seidler či Michal Mareš. Rozhodně tam ale naši nepojedou dělat ostudu a poperou se o co nejlepší výsledek. Kluci mohou překvapit, určitě tam nepojedou s poraženeckou náladou. Je to o dvou zápasech. V poslední době se nám daří na Itálii. Může se stát cokoliv, můžeme postoupit, ale taky nemusíme.