Přitom po úvodních šesti zápasech měl tým na kontě již dvanáct bodů a ani v nejhorších snech si nepředstavoval, že v dalších devíti duelech přidá pouhé dva.

Svoje postřehy po polovině sezony poskytl hlavní trenér Jiskry Zbyněk Bareš (na snímku). „Podzimní část musíme hodnotit jednoznačně jako neúspěšnou,“ říká hořický lodivod.

Zbyněk Bareš.Jak jste spokojený s výkony týmu v první polovině krajského přeboru?
Objektivně mohu rozdělit podzim na dvě části. Prvních šest kol – bilance 4 vítězství, 2 prohry a nadstandardní vstup do soutěže. Podařilo se dobře vyladit osu týmu a částečně i rozestavení a způsob hry, který by nám mohl vyhovovat.
Prohra se Slávii HK 0:1, kde jsme zejména v první půli byli jasně lepším týmem, výhra nad Novým Městem 3:0 a nečekané, ale zasloužené vítězství nad Libčany 4:1. Následovala těsná prohra v Jičíně 3:2, kde se nám nepodařilo úplně ideálně personálně poskládat tým – chyběli Vodnárek, Rubeš, Pour. Doma jsme však zvládli důležitý souboj s nováčkem z Vrchlabí 3:0 a postarali se o senzaci, když jsme porazili doma Náchod 1:0 – nutno dodat, že soupeř přijel bez Hableho a Szaba. Bohužel se nám v tomto zápase zranil klíčový hráč, stoper Dominik Palm.

Po sérii úspěchů přišly porážky a pád tabulkou..
Zbývajících devět kol bez výhry. Následovala prohra v Bydžově, který se od té doby rozjel ke skvělým výsledkům. Zde byla absence brankáře Žižky a stopera Palma značná. Velmi dobrý zápas jsme odehráli v Kostelci nad Orlicí, kde jsme ještě v 91. minutě vedli 2:1 a sahali po třech bodech. Bohužel jsme dostali z rohu gól na 2:2 a v penaltách prohráli. Poté přišla série tří proher se zkušenými týmy – Jaroměř 1:4, ve Vysoké 6:0 (náš jednoznačně nejhorší výkon) a těsná prohra doma s Červeným Kostelcem. Poté už nastal tak trochu zmar a nevíra v úspěch – prohra v Rychnově 5:2, remíza v Bělohradě 0:0, prohra s Chlumcem 1:3 a na závěr porážka v zápase podzimu na umělé trávě v Hradci Králové s Třebší 3:0.

Jaká ztráta bodů bolí nejvíce?
S odstupem času mě velmi mrzí těsné prohry doma se Slávií a Červeným Kostelcem, kde jsme rozhodně nebyli horším týmem a měli jsme minimálně bodovat. Dále pak již zmiňovaný zápas v Kostelci nad Orlicí, kde nám body doslova protekly mezi prsty. Zklamáním, nejen výsledkovým, ale i herním pro mě byly zápasy ve Vysoké a Rychnově. Objektivně musím uznat, že Jaroměř a Chlumec nás doma přehráli fotbalovostí, nasazením a rychlostí, což jsem u našich hráčů postrádal.

V posledních devíti zápasech mužstvo nebodovalo ani jednou za tři body..
Uhráli jsme pouze dva body a navíc inkasovali pětadvacet branek, což nás zákonitě poslalo do spodních pater tabulky a k boji o záchranu. Toto je jedna z věcí, na které musíme přes zimu zapracovat. Příčiny se dají hledat v defenzivní činnosti celého týmu – schopnosti udržet balon nahoře, přitvrdit ve středu hřiště, případně takticky přerušit hru, rychlý návrat pod balón a tak dále. Nechci svalovat vinu jenom na obrannou čtveřici. Nedokázali jsem se vypořádat se ztrátou zkušeného stopera. Vyzkoušeli jsme tři další alternativy, ale ani jedna pro mě zatím není východiskem.

Co je potřeba nejvíce zlepšit?
Pro jaro musíme jednoznačně zapracovat na defenzivní činnosti. Z venku jsme přivezli pouze dva body! Velice bych si přál, abychom „rozjezdili“ naše strany jak obránce, tak záložníky. Zde vidím velké rezervy. Na můj vkus dostáváme laciné góly, kterým se dá předcházet a právě tyto góly nás pak sráží. Nemáme bohužel tak fotbalově a mentálně vyspělý tým, který by dokázal otáčet zápasy. Chybí mi v týmu 1-2 zkušení, tahoví hráči, kteří za to vezmou, hru zrychlí, dojdou si pro faul, případně balón podrží a hru zklidní.

Jak bude probíhat zimní příprava?
Vzhledem k absenci umělé trávy bude složitá, navíc 4-5 hráčů je v týdnu mimo Hořice (práce, škola). O tréninkové morálce se zmiňovat nechci, s tou má problém každý tým, ale je pro mě zklamáním. Nemáme takové fotbalisty, kteří by si mohli dovolit trénovat 5-6 měsíčně a nebylo nic znát. Jedno malé pozitivum vidím v našich dobrých vstupech do utkání, kdy jsme si schopni vytvořit 1-2 velké šance, které pokud proměníme, můžeme pomýšlet na dobrý výsledek. Pokud ne, tak jsme většinou neúspěšní – zápasy se Slávii, v Bydžově, Rychnově, Bělohradě a Třebši.

Podzimní statistika
13 MÍSTO, 14 bodů – 4 vítězství, 2 remízy (obě prohry na penalty), 9 proher. Doma: 12 bodů, venku: pouze 2! Skóre: 20:32. Nejlepší střelec: Melichar – 8, Rubeš – 3. Nejvyšší porážka: 0:6 Vysoká, nejvyšší výhra: 4:1 Libčany, 4x čisté konto, 5x vyšli střelecky naprázdno.