Nyní se nadějný miletínský fotbalista, jenž v létě působil v žákovském týmu Hořic, léčí a čeká na vhodného dárce kostní dřeně.

Jak jste na toto vážné onemocnění přišli?
Teď v říjnu to byl rok a zjistilo se to jednoduše. Matěj měl kašel a rýmu, tak jsem s ním šel k doktorce. Ta udělala prohlídku tak důkladně, až mu zjistila, že má zvětšenou slezinu a poslala nás na krev. Odpoledne mi volala výsledky a řekla mi, že už na nás v Hradci Králové čekají. V tu chvíli jsme ještě nevěděli, o co se jedná. Až tam jsme se dozvěděli, že má Matěj leukémii. Hned druhý den jsme měli být v Praze v Motole, kde byl potom týden.

Jaká byla vaše prvotní reakce?
Jedním slovem ŠOK. Dostávali jsme se z toho půl roku. Bylo to hodně těžké, až po novém roce se to trochu zlomilo a pak mě napadla myšlenka ohledně dárcovství. A nejen mezi fotbalisty, ale i mimo.

Jak a kdy jste začali s léčbou?
Okamžitě. Po příjezdu do Hradce už měl Matěj připravenou postel, kapačky. Matěj měl dvacetinásobek bílých krvinek, než má zdravý člověk. Lékaři mu zavedli mu kanilu a kapačky, díky čemuž se to postupně snižovalo.

Jak probíhá léčba nyní?
Matěj bere léky, které ho udržují. Je to vlastně taková chemoterapie.

Kdy vás napadla myšlenka zorganizovat akci ohledně dárcovství?
Napadlo mě to po novém roce, kdy jsem si říkal, že jen tak čekat na něco, nemá cenu. Řekl jsem si, že u fotbalu se pohybuji už hodně dlouho, profláknutý už trochu jsem jako hráč, trenér nebo nyní rozhodčí. Potenciál u fotbalu je hodně velký, takže jsem udělal jednoduchý leták, kamarádi mi s tím pomohli a Honza Střížka mi to vytiskl. Díky Tomáši Jungovi, který je spolumajitel hořického pivovaru, je konečná verze v plném proudu.

Jaká byla reakce jak z řad fotbalistů, tak z okruhu širší veřejnosti?
Je to půl na půl. Převyšují fotbalisté, ale hlásí se i lidi mimo fotbal. Když to vypuklo, tak to byl masakr (emaily, smsky, telefony). Ze začátku to bylo hodně složité s vyřizováním. Zatím je to okolo osmdesáti lidí. Kdyby to byla nakonec stovka, budu spokojený.

Kolik zatím termínů pro darování krve proběhlo?
Celé to probíhá od konce srpna a termíny jsou po čtrnácti dnech. Celkem jich zatím bylo šest.

Kdy budou další?
Další měsíc, 1. listopadu a 15. listopadu (od 13.00 do 16.00 sraz v hořickém pivovaru). Přivezu auto, naložím osoby a takto se třeba dvakrát otočím.

Je úspěšné dárcovství nějak časově omezené?
Bylo nám řečeno, že to může trvat pět let. Až se vhodný dárce objeví, budeme okamžitě kontaktováni.

Oslovoval jste okresní, krajské kluby. Jak to dopadlo?
Byl jsem dvakrát v Bydžově, ozval se Petr Průcha. Ještě nemám zjištěné, jestli už na odběru hráči byli nebo ne. Dále to jsou dva, tři kluby z okresu, jeden z kraje, ale nic mimořádného. Mám napsaných osmdesát lidí, ale je jich určitě víc.

Jaká byla Matějova reakce na to, že musí s fotbalem přestat?
Musím říct, že tohle bylo pro něj úplně to nejhorší. Do fotbalu byl zapálený úplně stejně jako já. Jezdil jsem s ním i na okresní výběry. Nějaký potenciál tu byl. Naposledy byl v Hořicích, jelikož my žáky v Miletíně nemáme. Přišel tam v létě, pár tréninků absolvoval a v září, říjnu to přišlo..

Je to tedy tak, že je v tomto případě nepřípustné sportovat?
Tělocvik má Matěj zakázaný z jednoho prostého důvodu. Musí na sebe dávat pozor, aby nedostal nějaký úder do té sleziny. Já chodím hrát v Miletíně za starou gardu, Matěj chodí se mnou, kope si mezitím na bránu, nebo si kopeme spolu, aby si fotbal připomněl. Ví co, si může dovolit, aby se mu nepřitížilo. Není to tak, že by úplně nemohl, rekreačně ano, ale nějak závodně nebo vrcholově ne.

Jaká je prognóza této nemoci? Procento úspěšné léčby je v dnešní době hodně vysoké, je to pravda?
Ano. Na druhou stranu je několik druhů leukémie, a každá to má trochu jinak. Je jisté, že se Matěj zcela uzdraví jenom tehdy, pokud podstoupí transplantaci kostní dřeně, bez toho to zkrátka nelze. Musí od někoho dostat zdravé kmenové buňky, které má špatné. Celý proces se pak může obnovit a Matěj bude stoprocentně zdravý.

Jak Matěj zvládá školu?
V průměru to vychází tak, že po lékách jednou týdně do školy nejde. Jinak chodí do školy normálně. Teď mě překvapil, září bylo dost hektické, od října jsme opět na učení najeli a už nenosí domů čtyřky, pětky. Začal se učit dobře, za to jsem hrozně rád. V páté třídě měl vyznamenání, ale po zjištění nemoci to pak šlo z kopce. Nyní mi v tomto směru opět dělá radost.

Chodí se dívat na miletínský fotbal?
Jelikož dělám rozhodčího, tak se mnou všude jezdí. Když máme volno, tak se jdeme podívat na miletínské áčko, béčko. U fotbalu je stále tak, jak tomu bylo. Na telefonu sleduje oblíbenou Barcelonu, v hokeji Pardubice. Tím žije pořád, nic se nezměnilo.

Nyní už je to rok, co jste se o nemoci dozvěděli. Dá se říct, že už je to pro vás lepší?
Je to určitě lepší. První půl rok byl strašný. Teď jsme najeli na systém, který funguje. Dopředu mě žene představa, že se objeví dárce. Nemám čas přemýšlet negativně. Čekám na den, kdy Matěj půjde do nemocnice a operace se povede.

MATĚJ KUČERA

Narozen: 6. března 2004.
Dosavadní hráčská kariéra: Miletín, Hořice.

JAN KUČERA

Narozen: 30. listopadu 1973.
Hráčská kariéra: Hořice, Miletín.
Trenérská kariéra: Přípravka Miletín.
Rozhodčí OFS Jičín.