Poměrně velké věci se děly v pofotbalovém vyjednávání v Libereckém kraji. Od divizních soutěží byl velký zmatek s obsazováním.

Jeden den bylo něco tak, druhý den onak. Funkcionáři, hráči, činovníci ani novináři tak nemohli objektivně referovat o aktuálním dění, protože se situace měnila opravdu minimálně každým dnem.

Zmatek zasáhl i do dění v nejnižších okresních soutěžích na Semilsku.

Do krajské I. B třídy totiž nakonec nepostoupil z Pojizeří vůbec nikdo! Vítězný Stružinec právo postupu odmítl, stejně se zachovala i druhá Mříčná. Šance tak připadla pro Mírovou B, ale ta po vnitroklubových sporech nakonec zcela zanikla. A tak postoupily celky z nižších soutěžích v okolních okresech.

Rezervy vznikají 
i zanikají

„Co se motám kolem fotbalu, takový blázinec jsem nezažil. Nepamatuji, že by nechtěl nikdo postoupit, to se opravdu nestalo. Ale je to kvůli financím a bohužel říkám, že bude hůř. Peníze docházejí všem a všude," řekl předseda okresního fotbalového svazu na Semilsku Petr Herz.

Z okresního přeboru nakonec sestoupily Martinice a Kruh, postup z „pralesa" si vybojovali hráči Bozkova B, kteří tak zastoupí zanikající Mírovou B. Sestupující oddíly nahradí Nová Ves nad Popelkou a Víchová, které neudržely krajskou I. B třídu.

Další změny v obsazení soutěží pak přinesly samotné přihlášky, respektive odhlášky. Okresní soutěž totiž budou nově hrát Jilemnice B a Semily B. Fanoušci se naopak nebudou potkávat kromě Mírové B ani s rezervními celky z Nové Vsi a Horek.

Určitou zajímavostí je i fakt, že byl zvýšen počet možných střídajících hráčů. Namísto dosavadní trojice nyní bude moci oživit utkání až pět nových fotbalistů na každé straně!

Dvě okresní soutěže

Okresní přebor začne (stejně jako v loňském roce) už o víkendu 3. – 4. srpna. Nejnižší soutěž o týden později.

Pro fanoušky je pak důležité, jak obě „ligy" budou fungovat. Přebor bude mít klasický formát se čtrnácti týmy, které se mezi sebou popasují v systému každý s každým dvakrát. Potud bez změny.

Soutěž pak bude rozdělena na dvě skupiny po sedmi, respektive osmi účastnících. V tabulkovém servisu tak budeme vídat okresní soutěž západ a východ. „Je to určitá zkouška, jak vše bude fungovat. Nechceme, aby se opakoval letošní guláš, kdy bylo neuvěřitelné množství odložených utkání, která se pak ani nedohrála. Snažili jsme se mužstva rozdělit tak, aby byly minimalizovány náklady na cestování. Až na výjimky kluby souhlasily, takže uvidíme, jak se nový model osvědčí," řekl Herz.

Po skončení odvetných utkání budou následovat baráže o umístění. Ty rozhodnou o konečném pořadí. Jejich podoba se v současné době ještě řeší. Jisté však je, že soutěž následně bude mít také minimálně dvě skupiny – jednu, v níž se bude bojovat o celkové prvenství a postup, a druhou, která rozhodne o pořadí hůře postavených týmů. Definitivní podoba baráže ale bude známa až v příštím týdnu. Hrát se bude i dorostenecká soutěž a protože na kraji nebyla vypsána I. A třída, bude obsazenější. Měla by čítat šest účastníků.

OBSAZENÍ SOUTĚŽÍ

Okresní přebor

Bozkov B
Studenec A
Libštát A
Vysoké A
Stružinec
Bělá
Košťálov B
Mříčná
Roztoky
Lomnice B
Malá Skála
Nová Ves
Víchová B
Horní Branná B

Okresní soutěž – východ

Martinice
Studenec B
Horka
Zálesní Lhota
Benecko
Jilemnice B
SF Studenec (Dolní Branná)
Víchová B

Okresní soutěž – západ

Kruh
Rovensko B
Libštát B
Vysoké B
Poniklá
Tatobity
Semily B