1. B třída, skupina o postup
A. Kraus, Ondřej Machačka, SK Miletín (2. místo, 34 bodů): „Každá sezóna, na jejímž konci mužstvo slaví postup do vyšší soutěže, se hodnotí dobře a v pozitivním duchu. Nejinak tomu je i v případě miletínského áčka, které zakončilo soutěž na druhém místě tabulky a jen díky postupu dvou týmů z kraje do divize dostalo možnost hrát v příštím ročníku I. A třídu, kterou poprvé a naposled hrálo v ročníku 2007/2008. Po tom, že by se tým měl poprat o postupovou příčku, v Miletíně začali pošilhávat po vydařené podzimní části soutěže, na kterou navázala kvalitní zimní příprava (účast v Zimní lize v Chudonicích, únorové soustředění v Ústí nad Orlicí).

Nejdůležitější byl ale vstup do jarní části soutěže, kdy tým v úvodních třech kolech nezaváhal a připsal si po vítězstvích nad Kobylicemi, v Dolní Kalné a doma proti Polici n/M. plný počet bodů. Kvalitní rozjezd přibrzdilo odložení dalšího mistrovského zápasu s Kopidlnem a především dvě prohry, které následovaly. Ta v Nepolisích byla zcela po právu a trochu očekávaná, avšak s bodovou ztrátou v Žacléři počítal málokdo. Mužstvo se však po těchto dvou nezdarech opět zvedlo a vrátilo se na vítěznou vlnu domácími zápasy s Kopidlnem a Hronovem. Poté byl na pořadu jeden z vrcholů jarní části, kdy tým hostoval na horké půdě v Kobylicích, kde se nám podařilo vyhrát. Na toto vítězství navázala rekordní výhra nad Dolní Kalnou, následná divoká remíza v Kopidlně a především plný bodový počet ze dvou dalekých „výletů" na Náchodsko (Police n/M. a Hronova). Šlágr postupových týmů se odehrál v předposledním kole na hřišti v Miletíně, bohužel Nepolisy našemu týmu jasně ukázaly, kdo sezónu ukončí jako vítěz tabulky. I přes tuto skutečnost se mužstvo dokázalo s fanoušky a sezonou rozloučit vítězstvím nad týmem Žacléře, které jak se týden po skončení sezóny ukázalo, bylo klíčové pro postup do I.A třídy. Na výborné sezoně se podepsalo několik důležitých faktorů, mezi něž patří dobrá tréninková morálka, kádr mužstva, který byl v posledních letech i vhodně doplněn, minimum dlouhodobějších zranění či absence disciplinárních trestů.

V polovině jara došlo navíc k rozšíření realizačního týmu o trenéra Foubíka, který mužstvo znal a jistě přispěl také k vytouženému cíli. Na celkovém výsledku se podepsala i skutečnost, že náš tým dokázal většinou bodovat i v méně vydařených utkáních, kde nedokázal po celou dobu hrát svoji hru a část utkání odehrál pod tlakem. Hlavním tahounem a nejlepším hráčem, který se vyvaroval herních výkyvů, byl po celé jaro Josef Němeček, který ke kvalitním výkonům dokázal přidat i několik důležitých branek. Po podzimním třetím nejlepším útoku ze všech týmů I. B třídy a druhé nejlepší obraně, jsme si v ofenzivě podzimní trend udrželi i v jarní části a nastříleli druhý nejvyšší počet branek. Následující ročník I. A třídy je pro Miletín lukrativní z hlediska regionálních derby-zápasů, kdy jej čekají jistě zajímavé souboje se sestoupivším L. Bělohradem, sousedními Hořicemi či Bílou Třemešnou."

O celkový počet 94 branek se podělili tito hráči:
21 – Němeček, 20 – Vondrouš F., 12 – Urban, 10 – Bartoníček, 5- Leplt, Machačka a Kněžourek, 4 – Lámr a Kulina, 3 – Novotný, 1 – Krátký, Richter, Nosek, Brentner, vlastní.

Roman Horna, trenér Kopidlna (6. místo, 15 bodů): „Zcela jistě jsme nesplnili to, co jsme si předsevzali. Chtěli jsme hrát na špičce tabulky. Naše utkání měla výkonnostní výkyvy, sužovali nás zranění některých opor základní sestavy. Většina hráčů se navíc v jarní části sezony příliš nepotkala s formou. Svůj vliv na tom měla také menší trénovanost, a to se zákonitě projevilo v zápasech samotných. Sezonu z pohledu A mužstva tedy hodnotíme jako nevydařenou, výsledek nás neuspokojil a nyní nezbývá než věřit, že se do nadcházející sezony podaří zlepšit přístup hráčů, aby ze hry měli radost nejen oni sami, ale také fanoušci. Po dohodě vedení klubu jsem ve funkci hlavního trenéra skončil ."

1. B třída, skupina o udržení
Miloš Vejvoda, tiskový mluvčí Jičína (Jičín B – 1. místo, 34 bodů): „Fotbalové jaro v krajské 1. B třídě se jičínským B mužům vydařilo. Ve skupině o udržení obsadili první místo, získali 34 bodů, ze čtrnácti utkání se z vítězství radovali celkem desetkrát. Prohráli pouze dvakrát. Nejvyšší výhry dosáhli doma s FK Mladé Buky 9:0. Mužstvo v každém utkání vycházelo ze zabezpečené obrany, kde dominoval nestárnoucí Dan Malý. Oporou byl až do svého zranění brankář Petr Přibyl. Střelecky se nejvíce uplatnil Matěj Mészáros, za celý soutěžní ročník autor patnácti branek. Trenérská dvojice Jaroslav Matějka a Roman Mikolášek dávala v některých utkáních příležitost i hráčům ještě dorosteneckého věku, kteří získávali první zkušenosti s fotbalem v mužské kategorii. Uplatnili se především Grosu, Javůrek, Janda, Švec, Šaroun a brankář Čeřovský. V některých utkáních vypomohli i hráči širšího kádru A mužstva, což bylo důkazem dobré spolupráce mezi trenéry obou družstev. Celkově je proto možné hodnotit jarní část soutěže jako zdařilou."

Jiří Pešta, trenér Libáni (5. místo, 24 bodů): „První polovina sezony se nám vydařila. V té druhé se naopak dařit přestalo a nakonec jsme ještě museli řešit záchranářské starosti. Nespokojen jsem byl s přístupem k tréninku i zápasu. Vrcholem pak byl sedmibrankový výprask s Milíčevsí a o jistotu záchrany jsme tak museli bojovat až do konce. Kádr pro příští sezonu by měl zůstat stejný, maximálně ho opustí Radek Havlík. Chceme hrát s mladými hráči."

Zdeněk Špicar, vedoucí družstva Milíčevsi (7. místo, 18 bodů): „Do uplynulé sezony jsme vstupovali s přáním umístit se na nesestupových příčkách. Druhou polovinu soutěže jsme hráli ve skupině o udržení a chvíli to s námi nevypadalo zle. Jenže pak přišla dvě zlomová utkání, a to v Jičíně a doma s Rudníkem, které jsme totálně nezvládli a ztratili v nich naději na záchranu. Závěr soutěže nám sice vyšel, ale to již bylo pozdě. Závěrem bych s trochou hořkosti poopravil známé rčení: Konec dobrý, jen to před ním jaksi nevyšlo."

Zbyněk Materna, asistent trenéra Robous (8. místo, 0 bodů): „Vzhledem k naší situaci jsme rádi, že se nám podařilo sezonu dohrát s úctou a v pořádku. Potýkáme se s velice nízkým počtem hráčů v kádru, což se poté logicky odráží na výkonech celého týmu. Je potřeba říci, že v tuto chvíli máme 6-7 hráčů po krajských soutěžích (1. A třída či 1. B. třída) a i někteří hráči, kteří působí v týmu nyní, mají vyšší ambice. Začínáme tedy od začátku, přihlásili jsme okresní soutěž mužů."

Okresní přebor mužů
Miloš Petr, vedoucí družstva Lázní Bělohradu B (1. místo, 55 bodů): „Do letošního ročníku okresního přeboru vstupovali naši fotbalisté v roli největšího adepta na celkové vítězství. Do této předsezónní předpovědi se dostali zásluhou výborných umístění v posledních sezónách. Žádný jiný klub v okrese neměl v minulých letech na konci sezón tak často svůj tým v popředí tabulky, jako ten náš. Mužstvo se s touto zdánlivě příjemnou ale obrovsky těžkou situací favorita soutěže vyrovnalo skvěle. V podzimní části našlo jediného přemožitele ve Staré Pace. Z jedenácti odehraných duelů ztratilo pouze tři body.

Dalších deset zápasů tým TJ Lázně Bělohrad B vyhrál a do tabulky okresního přeboru si tak před zimní přestávkou připsal třicet bodů, při neuvěřitelném skóre 53:12. Naši hráči vstupovali do jarních bojů z prvního místa, s náskokem sedmi bodů na tým Valdic. Byla to nelehká role, protože všichni soupeři zahájili hon na lídra, kterému se nevyhnula zranění, pracovní povinnosti a někdy i bezdůvodná absence některých nejmladších hráčů, což je vzhledem k ostatním spoluhráčům, kteří na hřišti doslova plivali krev, zcela neomluvitelné. V jedenácti jarních duelech se mužstvu podařilo šestkrát zvítězit za tři body (z toho 1x kontumačně) a pětkrát remizovat. Novinkou letošní sezóny bylo zahrávání pokutových kopů při nerozhodném výsledku, které nám vyšly dvakrát a třikrát byl lepší soupeř.

Celkem naši hráči získali 55 bodů, při skóre 93:26, na druhý tým tabulky měli k dobru 10 bodů a suverénně tak vyhráli letošní ročník okresního přeboru. Titul Přeborníka okresu Jičín je tak opravňoval k postupu do krajské 1. B třídy. Po pečlivém zvážení této situace se ale hráči rozhodli postup do nejnižší krajské soutěže neakceptovat a přenechat jej druhému týmu Valdic. Rozhodujícím kritériem na vahách postupu či setrvání v okresním přeboru byl již dost vysoký věk stávajících opor týmu, častá zranění, pramalý zájem nejmladších členů mužstva a v neposlední řadě sestup A týmu z krajského přeboru."

Statistiky týmu:

Odehrané zápasy: 21 ( 1x kontumace )

Nejvíce odehraných zápasů: Suchánek Radek – 20

Nejvíce odehraných minut: Nezbeda Vladimír – 1890

Nejlepší střelec: Suchánek Radek - 15

Nejvíce udržených čistých kont: Turek Alois – 3

Obdržené žluté karty: 47

Obdržené červené karty: 0

Celkový počet hráčů zasahujících během sezóny do hry: 34

„Od 22. srpna 2015 se rozjíždí nová sezóna 2015 / 2016. Věřme tedy, že naše mužstvo TJ L. Bělohrad B bude opět patřit k ozdobám okresního přeboru. Za obrovský úspěch, který se jim nyní podařil, patří hráčům, realizačnímu týmu, pořadatelské službě a peckovským fanouškům velký dík. Do nové sezóny si všichni přejme další úspěchy, které nám všem vyvolají úsměvy na našich tvářích."

Kompletní statistika:

Střelci:

Suchánek Radek 15 gólů

Jezbera Lukáš 12

Jezbera Petr 10

Odvárko Jiří 9

Loner Miloslav 8

Černý Martin 6

Šorm Radek 6

Krušina Ondřej 5

Jezbera Daniel 4

Berger Tomáš 2

Holouš Jakub 2

Lánský Jakub 2

Novák Pavel 2

Velich Oldřich 2

Berger Daniel 1

Blažek Tomáš 1

Černý Karel 1

Michálek Dominik 1

Rychecký Miroslav 1

kontumace 3

Odehrané zápasy/minuty:

Nezbeda Vladimír 19/1679

Suchánek Radek 20/1585

Černý Martin 19/1553

Jezbera Daniel 18/1358

Jezbera Lukáš 14/1260

Krušina Ondřej 16/1219

Loner Miloslav 13/1080

Čábela Jan 12/1080

Šorm Radek 16/997

Velich Oldřich 11/945

Novák Pavel 18/878

Turek Alois 9/791

Zejfart Jan 10/768

Blažek Tomáš 10/703

Jezbera Petr 10/632

Odvárko Jiří 8/622

Michálek Dominik 6/480

Fink Karel 6/406

Lánský Jakub 5/326

Hartl Jan 5/320

Černý Karel 5/306

Berger Daniel 5/301

Rychecký Miroslav 3/270

Zahradník Petr 9/183

Hrnčíř Jakub 2/180

Šoufek Jakub 2/165

Bičiště Jiří 4/159

Holouš Jakub 4/104

Michálek Lukáš 1/90

Kraus David 1/90

Berger Tomáš 1/90

Voříšek Martin 1/90

Stárek Jakub 1/65

Krátký Ondřej 1/15



Viktor Kubíček, trenér Valdic (2. místo, 45 bodů): „Po mém příchodu do Valdic před začátkem jarní části okresního přeboru se tým nacházel na druhém místě tabulky se sedmibodovou ztrátou na vedoucí bělohradskou rezervu a dvoubodovým náskokem před třetí Železnicí. Naším hlavním cílem bylo udržet druhé místo a potrápit lídra tabulky. Navíc nebylo tajemstvím, že postupovat se možná bude i z druhého místa. Cílem však bylo druhé místo, nikoliv postup. Bělohradské béčko jsme příliš nepotrápili, jeho hráči předváděli opravdu dobrý ofenzivní fotbal, ale druhé místo jsme nakonec udrželi. Po zvážení všech pro i proti jsme nakonec přijali i možnost působit v sezoně 2015/2016 v 1. B třídě. Nejásáme ani neslavíme, čeká nás mnoho práce, chceme udržet kádr po hromadě a navíc mužstvo posílit, jelikož kádr je velmi úzký. Čeká nás také vylepšení podmínek, tak aby 1. B třída ve Valdicích chvíli vydržela. Děkujeme fanouškům, sponzorům a všem hráčům. Těšíme se na nové boje ve vyšší soutěži."

Marek Macák, vedoucí mužstva Hořic B (3. místo, 42 bodů): „Při pohledu na konečné třetí místo v letošní sezóně OPM by se dalo říci, že musíme být maximálně spokojeni. Pokud by se navíc nepočítaly „pomocné" body po penaltových rozstřelech, pak bychom se dokonce posunuli na stříbrnou pozici. Všechno však má svá ale. I v našem případě je stále dost rezerv, zejména co se týče kádru. Upřímně, bez pomoci hráčů z A týmu bychom některé zápasy dost těžko zvládli s plným počtem bodů. Nešlo snad ani o úmyslné posílení, ale často bychom bez nich nedali tým dohromady, a to je třeba rozhodně zlepšit, i když vím, že tento problém má více mužstev. V okresním přeboru je pro úspěch důležité vyhrávat domácí utkání, což se nám až na dvě výjimky (Bělohrad, Železnice) dařilo. Díky tomu máte takřka jisté místo mezi prvními šesti celky tabulky. Každý bodový zisk z venkovního utkání vás pak posouvá výše. Další, co by bylo dobré vylepšit do další sezóny, je počet obdržených branek. Z prvních šesti celků tabulky jsme na tom v tomto směru nejhůře a mohou za to zejména utkání, kde jsme obdrželi 4 nebo dokonce 5 branek, což je zarážející. Pokud toto vylepšíme a budeme se pohybovat v plusových hodnotách tabulky pravdy, můžeme letošní výsledek zopakovat i v příští sezoně."

Václav Horák, trenér Nové Paky (4. místo, 42 bodů): „Jako nováček soutěže jsme s konečným čtvrtým místem spokojeni. Osobně jsem nečekal, že do posledního kola budeme hrát o možný postup do 1. B. třídy. Celá soutěž byla velmi vyrovnaná a povedená utkání jsme odehráli i s nejlepším mužstvem soutěže TJ Lázně Bělohrad B. Mladé mužstvo však mělo kolísající výkonnost, přesto ale panuje s konečným výsledkem spokojenost. Střelecky tým táhl nejlepší střelec soutěže Dan Wojcik a v brankovišti byl spolehlivý Mirek Malý, který svůj tým mnohokrát podržel. Pro příští sezonu se pokusíme mužstvo vhodně doplnit, hlavně nějakým zkušenějším hráčem."

Pavel Kozák, sekretář Železnice (5. místo, 37 bodů): „Nedá se říci, že bychom byli z uplynulé sezóny vyloženě zklamaní, nemůžeme ale mluvit ani o velké spokojenosti. Chtěli jsme se pohybovat co nejblíže špičce tabulky, což se nám až do 16. kola, kdy jsme i přes výpadek s Jičíněvsí stále drželi stříbrnou příčku, dařilo. Stejně jako vloni jsme ani tentokrát nezvládli závěr soutěže – v posledních šesti kolech ani jednou nevyhráli, získali pouhé tři body a klesli na konečné 5. místo. Na vítězství čekáme od 10. května. Máme ale poměrně mladý tým, kouč Ivan Hrych dával v základu celou sezónu pravidelně příležitost třem, čtyřem dorostencům. Herně to většinou nebylo špatné, výsledky ale kazila tragická koncovka. Pokud se nám podaří přesvědčit starší zkušené hráče Zachovala, Jerie, Pejskara i Ziegelheima, aby si koupili svoje další, poslední kopačky, určitě to týmu pomůže a posune to mladé hráče nahoru. Ale jestli se mladí opravdu budou chtít zlepšovat, musí především zlepšit tréninkovou morálku. Ta byla v uplynulé sezóně hodně bídná. Ale to je asi problém většiny klubů. Spokojenost panuje s diváckými návštěvami – na naše hřiště si našlo cestu nejvíce diváků v přeboru. Průměr 123 na zápas by určitě brali i leckde ve vyšších soutěžích. Gratulujeme velkému rivalovi z Valdic k postupu do 1. B třídy a přejeme mu úspěšnou sezónu."

Miroslav Kloutvor, předseda oddílu Chomutic (6. místo, 34 bodů): „Na jarní část se chomutický celek velmi dobře připravil, a to jak kvalitní zimní přípravou a soustředěním, tak i výborným výsledkem na Zimním turnaji, kde jsme obsadili druhé místo. Také nás potěšilo i to, že náš kapitán Jaroslav Novotný vyhrál na tomto turnaji cenu o „Nejlepšího střelce". V jarní části přeboru nemělo naše mužstvo lehký los, kdy jsme hned na začátku absolvovali utkání s mužstvy z horní části tabulky. Musím podotknout, že jsme se toho zhostili velmi dobře a odehráním několika kvalitních zápasů jsme dokázali držet krok s favoritem utkání, a zaslouženě získávali cenné body. Škoda jen těch nešťastných penalt a samozřejmě zbytečných ztrát bodů s mužstvy ze spodní části tabulky. Nebýt těchto chyb, věřím, že naše mužstvo mohlo být v konečné fázi o několik příček výše. Šesté místo, jak se říká „klidný střed tabulky", není vůbec špatný výsledek. Na další sezonu se pokusíme naše mužstvo připravit ještě lépe, abychom podávali kvalitní výkony a hráli atraktivní fotbal! Nakonec bych chtěl poděkovat všem rozhodčím, kteří svými zlepšenými výkony přispěli ke kvalitě zápasů."

Jan Bíl, sekretář Staré Paky (7. místo, 31 bodů): „Hlavním cílem pro sezonu byla záchrana. Po nevydařené podzimní části se na jaře projevil výkonnostní progres. V zimním období tým posílili hráči, kteří byli spjati se staropackým fotbalem již v minulosti a tým poté předváděl oku lahodící fotbal, který se divákům líbil."

Pavel Zavadil, sekretář Lužan (8. místo, 30 bodů): „Sezona nám nevyšla dle představ. V průběhu soutěže jsme se potýkali s nízkým počtem hráčů a postrádali hned pět hráčů základní sestavy, kteří shodně laborují se zraněním kolene. Letošní ročník okresního přeboru tedy z našeho pohledu hodnotíme negativně. Do kádru museli být zapojeni dorostenci a zdá se, že valná část z nich bude muset nastupovat pravidelně i v nové sezoně."

Roman Horna, trenér Kopidlna A (9. místo, 29 bodů): „B mužstvo bylo rádo za výsledek z podzimní části, kde si nahrálo dostatečný počet bodů a v jarní části z toho profitovalo. Druhá polovina soutěže ovšem byla v podání týmu velice špatná. Problémy z A mužstva se logicky přesunuly do B týmu, který se poté na utkání dával dohromady na poslední chvíli. Velký dík určitě patří hráčům z dorostu, kteří často kádr doplňovali. Vidím zde velký příslib těchto mladých fotbalistů. Všichni hráči si ovšem musí uvědomit, že i B mužstvo, které hraje okresní přebor, musí nějakým způsobem trénovat, jinak je v podstatě zbytečné ho držet."

Pavel Dubský, sekretář SK Podskalan Podhradí (10. místo, 28 bodů): „Chtěli jsme se vyhnout bojům o záchranu jako v předchozí sezóně, ale úvod nám nevyšel a do klidného středu tabulky jsme se dostali až po povedeném závěru podzimu. V Zimním poháru OFS jsme obsadili příjemné třetí místo a s nadějemi se upínali na jarní sezónu. Bohužel, už v průběhu zimy se nám hromadila zranění, která hlavně oslabila naši útočnou sílu. Závěr sezóny jsme dohrávali doslova s torzem týmu, naštěstí o naší záchraně bylo již záhy rozhodnuto. Pozitivně lze hodnotit všechny tři naše brankáře, kteří vychytali devětkrát nulu a nemalou měrou se podíleli i na šesti našich výhrách v penaltových rozstřelech. Nejvíce branek (8) vstřelili Kraus a Zelinger. Celkové desáté místo považujeme za neúspěch. I přesto bych rád poděkoval trenérovi a hráčům za přístup k zápasům a tréninkovou píli, mnohdy nám v zápasech chybělo trochu štěstíčka. Nejsmutnější do budoucna je to, že Podskalan poprvé po dvaceti letech vstoupí do příští sezóny bez jediného týmu mládeže."

Petr Horák, sekretář Jičíněvsi (11. místo, 18 bodů): „Je potřeba říci, že náš výsledek v letošní sezoně odpovídá našim možnostem a kvalitě kádru. V průběhu sezony nám v podstatě hrozil sestup, nakonec ovšem soutěž opustilo pouze jedno mužstvo. Poděkování patří trenéru Skřivánkovi z Jičína, kteří v našem mužstvu na jaře působil a snažil se udělat pro zlepšení maximum."

Luděk Ludvík, sekretář Nemyčevsi (12. místo, 5 bodů): „Od začátku sezony byla znát absence nejlepšího střelce mužstva Ondřeje Bretta, který odešel na hostování do Kopidlna, kde si vyzkoušel atmosféru 1. B třídy. Po ukončení hostování některých hráčů a dalších dlouhodobě zraněných jsme nastupovali do podzimní části sezony v mírně pozměněném složení a k velkým změnám nedošlo ani před zahájením jarní části sezony. Ve většině zápasů sehrálo mužstvo vyrovnané partie, ale po neproměňování i vyložených šancí a následně obdržených, někdy i laciných gólech ztratilo koncentraci a v důsledku toho prohrálo většinu utkání s následným sestupem do okresní soutěže."