V minulé sezoně s týmem sestoupil z 1. A třídy. V letošním ročníku s ním bojoval na špici tabulky 1. B třídy a nakonec z toho bylo třetí místo.

Velezkušený miletínský fotbalista ONDŘEJ MACHAČKA má v klubu hned několik rolí. Mimo stále aktivního hráče zde působí jako předseda a věnuje se také trénování místních mládežnických celků. Mužstvo SK Miletín patřilo v letošní sezoně k tomu nejlepšímu, co 1. B třída skupiny A nabízela. „Do jarních odvet jsme vstupovali bez jakýchkoliv postupových kalkulací," říká osmatřicetiletý stoper Miletína.

Jak hodnotíte výsledky a výkony mužstva v této sezoně?
Promítnu-li si celou sezónu, tak mám dva názory na dosažené výsledky a předvedenou hru. Během podzimní části si myslím, že byly výsledky a bodové zisky podloženy kvalitní hrou, kdy jsme především v domácím prostředí, kromě úvodní prohry s lídrem soutěže, neztratili jediný bod. Naopak jarní část sezony byla pro nás o něčem jiném. Přestože jsme s železnou pravidelností bodovali, tak to nebylo již výhradně díky kvalitnímu výkonu, ale body jsme získali díky jiným faktorům – individuální výkony jedince, štěstí, personální problémy soupeře a podobně."

Tým skončil na třetím místě tabulky. Jaké byly ambice do druhé poloviny sezony?
Vzhledem k bodové ztrátě na vedoucí mužstvo naší skupiny a i zkušenostem z minulého ročníku, kdy jsme si po letech opět vyzkoušeli I. A třídu, jsme do jarních odvet vstupovali bez jakýchkoliv postupových kalkulací a s cíli zlepšit po nevydařené zimní přípravě herní projev a zůstat v popředí tabulky. První cíl se nepodařilo naplnit, druhý samozřejmě ano."

Panuje s umístěním spokojenost?
Ano, s umístěním určitě. Osobně jsem přesvědčen o tom, že za jarní část soutěže máme více bodů, než si za předvedenou hru zasloužíme.

Miletín má zkušené mužstvo, které ještě posílili dva hráči. Co jste si od Rupricha a Beneše slibovali a jak představy naplnili?
Angažování obou jaroměřských hráčů vyvstalo z hráčské výměny, neboť pro odvetnou část soutěže se náš hráč Filip Vondrouš rozhodl zkusit si zahrát vyšší soutěž. A vzhledem k tomu, že náš kádr není natolik široký, tak jsme se domluvili, že opačným směrem poputují Jan Beneš a Vilém Ruprich. Od kanonýra Beneše jsme si slibovali posílení ofenzivy, když nás během roku opustili oba koncoví hráči – Zdeněk Urban, který ukončil kariéru, a Filip Vondrouš, o němž jsem se zmiňoval. Myslím si, že u Honzy se očekávání naplnila. U Vildy Rupricha jsme upřímně očekávali kvalitnější výkony, ten alespoň v mých očích zůstal trochu za očekáváním. Nicméně nebyl sám, kdo střídal lepší chvilky s horšími. O dalším působení obou hráčů v našem mužstvu budeme v nejbližších dnech jednat.

Ještě v minulé sezoně hrál Miletín 1. A třídu. Pociťujete rozdíl mezi oběma soutěžemi?
Jsem názoru, že spodní polovina týmů v I. A třídě není výrazně výkonnostně výš než první tři týmy naší letošní skupiny I. B třídy. O tom jsem přesvědčen i poté, co jak vloni, tak i letos minimálně jednoho nováčka sestup zpět do I. B třídy neminul. Ke kvalitě soutěže přispěli i nováčkové z okresních přeborů – jeden postupuje do I. A třídy, Kocbeře se bez problému zachránily a Nová Paka měla výborné jaro. A kdyby v podobné fazoně hrála i na podzim, tak také mohla pomýšlet na umístění ve vyšších patrech tabulky.

Jakou úroveň má 1. B třída?
Nečitelnou, alespoň tato naše skupina A. Je to především díky abnormálně vysokému počtu rezervních týmů (4 „B" týmy a 1 dokonce „C" tým). Dochází k situaci, že v případě termínové kolize s jejich „A" týmy, nastupují záložní týmy v sestavě, ve které by za normální situace nenastoupily – vypomáhají hráči, kteří už třeba delší dobu netrénují či dorostenci, jenž mají v nohách předzápas. Další důvod „nečitelnosti" vidím i ve všeobecném upadajícím zájmu mladších hráčů o fotbal, neboť to, že některý tým k zápasu neodjede s jedenácti lidmi, či neodjede vůbec, by se před několika lety v I. B třídě nikdy nestalo. To byla doména soutěží III. a IV. tříd.

Vítězem se staly Kratonohy B. Co říci k tomuto týmu?
Kratonohy B šly od prvního kola způsobem start – cíl za svým snem a postupem do I. A třídy, kde na ně čekají derby utkání s týmy z Hradecka. Díky tomu, že kostru rezervního týmu po celou sezonu dělali hráči divizního áčka, nebylo pochyb o tom, že svého cíle dosáhnou. Vedoucí celek a vítěz naší skupiny by se ale měl vyvarovat toho, že v případě kolize termínů „A" a „B" týmu rezerva k zápasu neodjede, jako se to stalo v utkání s Jičínem B.

Přemýšlíte už nad plány pro další sezonu?
Plány nad další sezonou již dáváme dohromady delší dobu, neboť zkušenosti jsou takové, že díky krátké letní přestávce není radno vše nechávat až po skončení rozehrané soutěže. Vedení fotbalového oddílu bude mít o jednu starost více, protože po 1,5 ročním působení u mužstva končí hrající trenér Igor Ročín, v jehož osobě tým přichází jak o trenéra, tak i o hráče. Rádi bychom do mužstva přivedli i nové tváře, abychom především zvýšili počet lidí, kteří jsou schopní a ochotní za „A" tým pravidelně nastupovat. Mimo „A" mužstvo počítáme, že do další sezóny přihlásíme i „B" mužstvo (okresní soutěž) a mládežnické celky mladší přípravku, starší přípravku a mladší žáky, které všechny budou hrát v souklubí pod hlavičkou FKM Javorka/SK Miletín. Novinkou je přihlášení mužstva nad 35 let do soutěže veteránů, kterou vypsal OFS Jičín a která se bude hrát formou 6+1 na polovinu hřiště.

Jak vy jste se osobně jako hráč v letošní sezoně cítil a jak jste se svými výkony spokojený?
Díky dalším aktivitám v klubu, především trénování starší přípravky, která pod hlavičkou FKM Javorka/SK Miletín nastupuje v krajském přeboru, jsem měl představu, že neodehraji takovou porci zápasů, kterou jsem odehrál a předpokládal jsem, že místo pozice stabilního kamene v základní sestavě bude má role spíše „žolíková". Ale okolnosti – přístup mladých spoluhráčů či úroveň soutěže, kterou hrajeme, ze mě stále i v mém pokročilém fotbalovém věku dělají stabilního hráče základní jedenáctky. Své výkony hodnotím tak, že i přes vše zmíněné mám týmu co dát, ale roli „playmakera" týmu již dávno nezastávám.